Тема: Змінні і незмінні слова, 5 клас
Мета: навчальна: активізувати знання учнів про будову слова; пояснити учням відмінність між змінними й незмінними словами; розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, підвищувати культуру мовлення; виховна: виховувати любов до рідної мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, граматика, культура мовлення.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Орг. момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Гра «Продовжи речення»
Будова слова (значуща частина слова - префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа).
Форми слова (змінюються за відмінками, родами, числами).
Спільнокореневі слова (слова—споріднені/родичі).
Гра «Так або ні» (усно)
- Слова складаються з основи та закінчення або тільки з основи. (Так)
- Основа - частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова.(Так)
- Корінь - значуща частина слова, яка стоїть після основи.(Ні)
- Префікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Ні)
- Суфікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Так)
- Слова вода, водний, водій, водити спільнокореневі. (Ні)
- Закінчення – це змінна частина слова.(Так)
- Закінчення мають усі слова. (Ні)
Утворити від поданих слів форми слова та спільнокореневі слова.
Форми слова: Спільнокореневі слова:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
IV. Перевірка домашнього завдання.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником.
Слова бувають:
а) змінні (літо, літом, літа, літу);
б) незмінні (влітку).
Слова складаються:
а) змінні — з основи і закінчення;
б) незмінні — тільки з основи, закінчення не мають.
Незмінні слова:
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 126 із підручника.
1). Гра «Третє зайве». Знайдіть «зайве» слово, яке є незмінним. (усно)
Дощ, восени, річка.
Кріт, бігати, лисиця.
Вовк, поні, кабан.
Зранку, листя, дерево.
2). Розподільний диктант.
Записати у два стовпчики змінні і незмінні слова.
Знизу, стілець, стіл, співати, таксі, учень, вниз, дошка, дерева, руйнувати, міркувати, ручка, пензлик.
VIІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
VIІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Скласти по 5-6 речень із змінними і незмінними словами.
Вивчити правила. Виконати вправу 128.