Дата
Тема: Змінні та незмінні слова
Мета: (формувати компетентності)
Предметні компетентності:
знання учнів про будову слова;
здатність відрізняти між змінні й незмінні слова;
формувати навички визначати основу слову та закінчення змінних слів;
здатність розрізняти форму слова та спільнокореневі слова;
засвоєння мовного матеріалу про змінні і незмінні слова;
розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, підвищувати культуру мовлення;
виховна: виховувати бережне ставлення до тварин.
Ключові компетентності:
НЛ – 1(екологічна безпека і сталий розвиток);
2 (громадянська відповідальність);
3 (здоров’я і безпека)
4 (підприємливість і фінансова грамотність)
Цілі уроку:
учні поглибили знання про основу слова та закінчення як значущі частини слова;
учні навчилися розрізняти нульове закінчення та відсутність закінчення в незмінюваних словах;
учні уміють з’ясовувати граматичне значення слова;
Обладнання: підручник, фізкультхвилинка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп ятка.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться,
Зробимо в науку крок -
Починаємо урок.
Сьогодні на уроці ми будемо працювати під девізом:
Думати швидко,
Виконувати чітко,
Точно працювати
Каліграфічно писати!
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Ми продовжуємо вивчати тему «Будова слова». І для того, щоб перейти до нової теми, згадаємо вивчений матеріал.
1. Перше завдання: Чи знаєте ви значущі частина слова, даючи коротку відповідь «Так або ні».
Інтерактивна вправа «Так/Ні». (усно)
- Слова складаються з основи та закінчення або тільки з основи. (Так)
- Основа - частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова. (Так)
- Корінь - значуща частина слова, яка стоїть після основи.(Ні)
- Префікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Ні)
- Суфікс - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для утворення нових слів. (Так)
- Закінчення – це змінна частина слова.(Так)
- Закінчення мають усі слова. (Ні)
Молодці!
2. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Переходимо до нової теми. Змінні та незмінні слова, або Віртуальна подорож до зоопарку
Учитель. Сьогодні нас запросили в гості, а куди, ви дізнаєтесь,коли розв’яжете приклади, запропоновані вам на картках і зробимо це під час подорожі.
Учитель .Кожне число відповідає певній букві. Прочитайте це слово.
10 |
19 |
19 |
20 |
1 |
21 |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
Вслухайтеся в це слово - «зоопарк». Латинською мовою слово «зоо» означає - «тварина», а слово «парк» усім вам добре відомо. Що вийде, якщо з'єднати ці слова? Парк, у якому живуть тварини.
А хто з вас бував у зоопарку? Де ? В якому місті?
- Зоопарк – улюблене місце відпочинку діточок.
Які образи виникають у вас, коли ви чуєте слово «Зоопарк»?
Діти складають асоціативний кущ, так висвітлюються поняття,
Згадаймо правила поведінки в зоопарку:
- Не можна годувати та турбувати тварин — це порушує режим їх годівлі та утримання і може привести до захворювань.
- Забороняється заходити за огорожу.
- Особливо треба слідкувати за своєю поведінкою. Не ставати і не сідати на бар’єри та огорожу — це небезпечно.
- Бережіть зелені насадження: дерева, кущі, квіти.
- Фотографуйте тварин без застосування спалахів – щоб не злякати.
- Не кидайте у вольєри з тваринами жодних предметів.
- Не приводьте і не приносьте з собою домашніх тварин.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Отже, Подорож до зоопарку допоможе вивчити нову тему.
Учитель. Як ви вже сказали, при перевірці домашнього завдання не всі слова мають змінну частину слова – закінчення, бо слова бувають змінні і незмінні.
Робота з підручником с. 57, опрацювати таблицю
Учитель. Пропоную підсумувати досліджене про змінні слова.
(Учні роблять висновки, які слова є змінними; яке закінчення називається нульовим; що треба зробити, щоб з’ясувати, що слово змінне.)
Учитель. З усім ви впоралися добре. Тож рушаймо до зоопарку! Але треба придбати квитки. Нам потрібно виконати завдання. Вправа 127
Бачу, що ви гарно потрудились та достатньо вже втомились. Треба трішки відпочити тіло й розум збадьорити.
Фізкультхвилинка.
Учитель. Сили повернулися до вас? Вже пограти настав час.
Гра «Четверте зайве». Знайдіть «зайве» слово, яке не є змінним.
1. Коні, поні, чайки, папуга.
2. Лев, вовк, шимпанзе, бегемот.
3. Ведмідь, кенгуру, страус, лисиця.
Учитель. Прогулянка зоопарком. Відгадайте загадку і перевіримо, хто заховався у першій клітці. (Ілюстрації)
Довжелезну має шию,
Дуже вправно крутить нею.
Вище всіх вона на вітах
Соковитий плід помітить. ( Жирафа.)
- А чи змінне чи незмінне слово. Давайте провідміняймо його.
Учитель Ви правильно виконали це завдання і ми прийшли до іншої клітки. Відгадайте, хто тут:
Довгий хобот — справжній ніс,
Та і сам великий зріс!
Має діток — слоненят,
На спині возить малят. (Слон)
- Змінне чи незмінне слово? Давайте провідміняймо його. Доведіть що це змінне слово.
Учитель. Наш електропоїзд прибув до наступної зупинки. Давайте познайомимось із наступним жителем зоопарку:
Родичами в неї поні,
Статні, гарні, добрі коні.
Чорно - біла одежина,
В смужечку боки і спина. (Зебра).
Давайте провідміняймо його. Доведіть що це змінне слово.
!Де ви кожного дня зустрічаєте зебру? Розкажіть, як треба переходити дорогу.
Учитель. Ви добре упоралися з цим завданням і ми можемо познайомитись з наступним жителем зоопарку:
Робота в групах (Усно) Скласти речення зі словами поні, лисиця, тигр, але з вживанням незмінних слів . Зверніться до таблиці.
Учитель. Закресли кожну четверту букву й дізнаєшся,хто є ще одним мешканцем зоопарку.
- ВАЛПЬРВОЖЗХНЙЮВІ (поні)
Люблять в цирку виступати,
На собі малят катати,
Ці маленькі коні
Мають назву... (поні).
- Відкриваю малюнок поні).
Гра «Дешифрувальник»
ЯИСЦЛИ - ЛИСИЦЯ
-Так, дійсно нам назустріч поспішає лисиця. Як всім відомо, це дуже хитрий звір.
Учитель. Останнім героєм нашого уроку буде:
Має велетенський ротик,
Товстий, чималий животик.
У водичці він лежить,
У ній навіть їсть і спить.
Правильно, це бегемот.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Учитель . Мешканці зоопарку прощаються з вами і чекають у гості наступного разу. Але їм цікаво, чи сподобалась вам подорож?
- Кого з тваринок ми побачили?
- Чи всі завдання виконали без помилок ?
- Які завдання були найцікавіші?
- Тож чим відрізняються змінні і незмінні слова?
- Що би ви побажали мешканцям зоопарку?
Як ви зрозуміли та засвоїли матеріал? Із чим виникли труднощі?
VI. Повідомлення домашнього завдання
Вивчити правила на с. 57, повторити с. 56
Створення розповіді про відвідування зоопарку з використанням незмінних слів (назв тварин).
( Тато, мама і я на таксі поїхали до зоопарку. Я думаю, що всі люди люблять ходити в зоопарк. Там багато звірів. (Продовжити розповідь 5 речень).
Дякую за активну працю.
Використані джерела:
1. Змінні та незмінні слова. Електронний ресурс. – Режим доступу :
2. Українська мова. 5 клас. : підруч. для закл. загальн. серед. освіти / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. – 2-ге вид., доопрац. – Київ : Генеза, 2018. – 208 с. «Освіта»,2013.
3. Українська мова. 5 клас. І семестр / О. Г. Куцінко. – Харків : Вид. група «Основа», 2022. – 176 с. : табл.., схеми, іл.. – (Серія «Мій конспект. Матеріали до уроків»)
Кожне число відповідає певній букві. Прочитайте це слово.
10 |
19 |
19 |
20 |
1 |
21 |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
Слово
Змінюється за граматичними категоріями
(число, відмінок, рід, час)
Так Ні
Змінне Незмінне