Урок "Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення"

Про матеріал
Дана розробка містить матеріал, який знайомить учнів з основними способами словотворення. Під час виконання завдань учні повторюють теоретичний матеріал про чергування приголосних при суфіксальному словотворенні іменників та прикметників.
Перегляд файлу

Урок у 6 класі

Федоревська Наталя Григорівна,

учитель української   мови та літератури

НВК «Ерудит» міста Києва,

вища категорія                                                             

Тема уроку: Змінювання і творення слів. Основні                     

                           способи словотвору.

 

Мета уроку:

навчальна – ознайомити учнів з основними способами словотворення;

розвиваюча – сформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;

виховна – звернути увагу дітей на красу й багатство осені.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

Діти записують дату в зошитах.

Опорні слова на дошці:

Словотвір

Афікс

Твірне слово (основа)

Похідне слово

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап.

Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчення нового розділу української мови, який має назву СЛОВОТВІР. Запишіть тему уроку.

Словотвір – це розділ мовознавчої науки, який вивчає творення слів. (Учні записують визначення у зошити.

Під час вивчення цього розділу ми познайомимось із основними способами словотворення, зі змінами приголосних при творенні іменників і прикметників, з творенням складних і складноскорочених слів.

А на сьогоднішній урок я висуваю перед вами такі завдання:

  • ознайомитись із основними способами словотвору;
  • сформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;
  • звернути увагу на красу і багатство осені.

 

ІІІ. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1. Дослідження-пошук.

При творенні нових слів розрізняють твірну основу (твірне слово) й похідне слово. Розгляньте таблицю (на дошці)  й дайте визначення:

  • Яка основа називається твірною?
  • Яке слово називається похідним?

 

Твірна основа

Словотворчий суфікс

Похідне слово

заліз (о)

залізн  (ий)

залізниц (я)

залізничн (ий)

-н (ий)

-иц’ (а)

-н (ий)

-ик

залізний

залізниця

залізничний

залізничник

 

Твірною називається основа, від якої утворено інше слово.

Утворене слово називається похідним.

  • Дослідіть, від якої значущої частини  (кореня чи основи) утворено слова (записані на дошці): переможець, землячка, водопровід.

Переможець перемога, землячка земляк, водопровід вода, проводити.

    пох.сл.              тв.сл.         пох.сл.          тв.сл.      пох.сл.             твірні слова      

  • Що відбувається під час творення слів? (чергування приголосних і голосних)

Отже, словниковий склад мови збагачується за рахунок утворення нових слів від спільнокореневих за допомогою афіксів, а також шляхом переходу з однієї частини мови в іншу.

Афікси – це значущі частини слова – префікс і суфікс.

  • До речі, а які ще значущі частини слова ви знаєте? (корінь, основа).
  • А що таке закінчення? (це змінювана частина слова).
  1. Робота з підручником.

Розгляньте таблицю «Основні способи словотворення» на стор.60 підручника та розкажіть про основні способи словотворення.

 

IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.

  1. Виконання вправ.
  • Вправа 127, стор.61. Випишіть виділені слова та визначте спосіб їх творення (користуючись таблицею підручника).

Вибрала – брала (префіксальний)

Дев’ятилітньому – дев’ять літ (складання основ)

Надруковані – друк (префіксально-суфіксальний)

львівському – Львів (суфіксальний)

  • Вправа 128. Випишіть у дві колонки слова, утворені:

а) суфіксальним способом                     б) префіксальним способом (біля дошки)

              горбочку                                                     притулилася

              вишневому                                                 стиха

              садочку                                                        вийшла

              хатинка                                                        виглядати

              дитинка                                                       засвітило

                                                                                    звеселило

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

У дорозі всі стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Руки - вгору, руки – вниз,

На сусіда подивись.

Руки – вгору, руки – вбоки,

І зроби чотири кроки.

Раз – присіли, два – устали,

Пострибали, пострибали.

За столи тепер сідаймо, у дорогу вирушаймо.

 

  1.               Вибіроково-розподільна робота (для учнів достатнього і високого рівня).

Заповніть таблицю. Випишіть з висловів усної народної творчості слова, утворені різними способами, у відповідні колонки таблиці. Розберіть ці слова за будовою.

Як вересніє, то й дощик сіє. У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько. Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою. Листопадовий день, що заячий хвіст. У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння. Сніг на Покрову – щастя молодим.

префіксальний

префіксально-суфіксальний

суфіксальний

складання основ

перехід слів з однієї частини мови в іншу

Виореш

Посієш

 

Вродиться

Дощик

Яблучками

Капусткою

Заячий

Сонечка

Бабці

Чепуріння

Листопадовий

Навесні

Молодим

 

Вправа 133 (для середнього рівня).

Утворіть і запишіть від поданих пар слів нові слова способом складання основ.

 

Чорне море – чорноморський, робити хліб – хлібороб, зорі падають – зорепад, вода грає – водограй, карі очі – кароокий, сім струн – семиструнна, три поверхи – триповерховий, трусити землю – землетрус, чорні брови – чорнобровий, варити сталь – сталевар.

 

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок.

  • Що вивчає словотвір?
  • Які ви знаєте способи словотвору?
  • На які групи можна поділити основи слів? (твірні і похідні).

 

VІ. Підведення підсумків уроку.

То чи виконали ми  завдання, поставлені до уроку:

  •  ознайомились із основними способами словотвору?
  • сформували загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова?
  • звернули увагу на красу і багатство осені? (трішки)

 

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити способи словотворення (§13)

  • Для учнів, які мають початковий рівень (Білий, Вязніков, Криворучко)  впр.135 стор.63
  • Середній рівень (Казьонна, Мазничка) – впр.134 стор.62
  • Достатній рівень (Васильєва, Худик) – впр. 136 стор.63
  • Високий рівень (Новосельський, Пилипенко) – скласти твір-мініатюру на тему «Осінь – чарівна господарка», використовуючи слова, утворені різними способами. Розібрати їх за будовою і визначити спосіб творення.

 

VІІІ. Оцінювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання для учнів достатнього і високого рівня

Вибіроково-розподільна робота.

 

Заповніть таблицю. Випишіть з висловів усної народної творчості слова, утворені різними способами, у відповідні колонки таблиці. Розберіть ці слова за будовою.

Як вересніє, то й дощик сіє. У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько. Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою. Листопадовий день, що заячий хвіст. У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння. Сніг на Покрову – щастя молодим.

префіксальний

префіксально-суфіксальний

суфіксальний

складання основ

перехід слів з однієї частини мови в іншу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Домашнє завдання:

Високий рівень (Новосельський, Пилипенко) – скласти твір-мініатюру на тему «Осінь – чарівна господарка», використовуючи слова, утворені різними способами. Розібрати їх за будовою і визначити спосіб творення.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
1401
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку