5 клас
Тема. Зміст казки « Фарбований Лис». Особливості літературної казки, її відмінність од народної. Головні та другорядні персонажі казки.
Мета: ознайомити зі змістом казки, героями твору, особливостями літературної казки; вчити розрізняти головних персонажів і другорядних, давати оцінку вчинкам дійових осіб; сприяти розвитку навичок виразного читання та переказу казки; виховувати чесність, щирість у стосунках із людьми.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст казки, імена головних і другорядних персонажів, особливості літературної казки.
Учні вмітимуть: виразно читати казку в особах, формулювати головну думку твору, розрізняти головних і другорядних персонажів, давати оцінку їх вчинкам.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: портрет І.Франка, ілюстрації до казки «Фарбований Лис».
Методи, прийоми, види, форми роботи: читання із зупинками, «незакінчене речення», бесіда, читання в ролях, асоціювання.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. З'ясування емоційної готовності до уроку ( обмін побажаннями).
2. Актуалізація суб'єктного досвіду й опорних знань.
- Слухаючи в дитинстві казки, а в школі їх читаючи, ви зустрічалися з цікавими персонажами, пригодами, у які ці персонажі потрапляли. Дізнавалися, як герої знаходили вихід із непростих ситуацій.
- А що нам дають такі знання?
- Для чого треба вміти розпізнавати людей, їх характер?
Сьогодні ми продовжимо вдосконалювати свої знання і вміння. Але спочатку доберемо асоціації до слова «лис».
ЛИС
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Ознайомлення із цілями уроку, доповнення власними.
2. Колективне планування діяльності.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання:
- розповідь про дитинство І.Франка;
- перегляд ілюстрацій до казки «Фарбований Лис»;
- слухання учнівських повідомлень про лисицю.
2. Заповнення таблиці.
На основі вивчених народних казок, прочитаної казки «Фарбований Лис» заповніть таблицю «Спільні й відмінні риси народної та літературної казок»
Казка народна |
Казка літературна |
|
|
Спільні риси |
|
Відмінні риси |
1
3. Робота над змістом казки «Фарбований Лис».
Виразне читання казки вчителем та учнями, коментування окремих епізодів та висловлення передбачень про подальший розвиток подій у творі.
Словникова робота.
- Чи всі слова та вирази зрозумілі?
Пояснення вчителем незрозумілих слів.
- Назвіть основні події в казці, додержуючи причинно - наслідкового зв'язку. Свій вибір прокоментуйте.
Орієнтовне виконання.
1. Лис Микита на торговиці.
2. У діжці з фарбою.
3. Дивний вигляд Лиса.
4. Поява перед лісовими звірами.
5. Проголошення себе царем.
6. «Справедливе» царювання Остромисла.
7. Роковини у Микити.
8. Помста звірів.
- Чи можна визначені події назвати планом до твору?
4. Робота в мікрогрупах.
- Прочитайте уривок про окрему подію. Обговоріть його.
5. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
- Визначте тему та ідею казки.
6. Формування вмінь визначати головних та другорядних персонажів твору.
- Хто з персонажів вам найбільше запам'ятався? Чим саме?
- Чи можна Лиса назвати головним героєм? Чому?
- Чи є у казці інші персонажі? Назвіть їх.
- Чи допомагають вони у розкритті характеру головного героя?
Робота з підручником
Опрацювання матеріалу статті «Головні та другорядні персонажі в літературному творі».
- Чи правильно ми визначили головних та другорядних персонажів?
7. Формування вмінь ставити запитання до персонажів твору.
Робота в групах.
І – запитання до Лиса.
ІІ – запитання до інших героїв казки.
Перевірка завдання.
ІУ. Рефлексивно – оцінювальний етап.
1. З'ясування настрою.
2. З'ясування особистісної значущості вивченого.
«Незакінчене речення».
« Сьогодні на уроці я зрозумів, що ... .»
- Чи досягли поставлених цілей?
- Що для цього робили?
3. Оцінювання.
2
4.Домашнє завдання
Обов'язкове загальне:
а) переказувати зміст казки за планом; б) дібрати цитати до характеристики образу Лиса.
За бажанням:
а) намалювати ілюстрації; б) дібрати прислів'я, що характеризують Лиса.
3
Компетентнісне завдання
Характеристика завдання: 5 клас. Іван Франко. Розповідь про письменника.
Ключова компетентність: самоменеджмент.
Аспект: оцінка діяльності.
Рівень: 1.
Одного разу дівчинка запитала у мами:
- А навіщо людині потрібна якась мета у житті? Хіба не можна жити просто так, як складається?
Мама відповіла:
- Можна жити не плануючи нічого. Але коли людина ставить перед собою мету, вона намагається зробити все, щоб її досягти. І коли поставлена мета досягнута, то людина від цього отримує насолоду.
- І яку насолоду від роботи можна отримати? – подумала дівчинка.
Діти, чи справді досягнення мети може принести насолоду? Поясніть дівчинці.
На початку уроку ми познайомилися з цілями. Перечитайте їх ще раз і навпроти кожної поставте оцінку.
2 бали – ви повністю реалізували визначену ціль; можете навести 2-3 аргументи її досягнення;
1 бал – ціль досягнута частково;
0 балів – ціль не досягнута.
Цілі уроку 2 бали 1 бал 0 балів |
|||
Познайомитися з життям і творчістю І.Франка, його дитячими роками. |
|
|
|
Розкрити особливості збірки «Коли ще звірі говорили». |
|
|
|
Ставити питання до письменника і однокласників. |
|
|
|
Висловлювати власне ставлення до письменника, персонажів його казок. |
|
|
|
Визначати мотиви працездатності І.Франка. |
|
|
|
Робити висновки і узагальнення. |
|
|
|