Мета уроку: розкрити узагальнююче і прогнозуюче значення періодичного закону і періодичної системи хім. елементів; вдосконалювати вміння аналізувати, порівнювати будову та властивості; зробити основні висновки, показавши, що періодичний закон є загальним законом розвитку природи.
Тема. Наукове значення періодичного закону.
Мета: розкрити узагальнююче і прогнозуюче значення періодичного закону і періодичної системи хім. елементів; вдосконалювати вміння аналізувати, порівнювати будову та властивості; зробити основні висновки, показавши, що періодичний закон є загальним законом розвитку природи; продовжити формувати соціальну, полі культурну, комунікативну компетентність та компетентність продуктивної творчої діяльності.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Вид уроку: урок – змагання (міні – КВК)
Девіз уроку. Мало знати, слід і застосовувати.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Світ складний, він наповнений подіями, ваганнями та таємницями безкінечних та сміливих догадок. Скільки хіміків до нього прагнули привести в систему все різноманіття елементів, які створювали чудовий світ навколо людини, та які складали весь його зміст.
Згадаймо:
Дивовижна та звична, проста та чітка Менделєєвська таблиця приховує від нас ту неосяжну титанічну роботу, яку йому довелося виконувати, щоб була можлива та здійснена геніальна, інтуїтивна здогадка про існування в світі закону періодичних властивостей елементів.
Мир сложен, он полон событий, сомнений
И тайн бесконечных и смелых догадок
Как чудо природы рождается гений
И в хаосе этом находит порядок.
Сьогодні ми проводимо змагання з теми «Періодичний закон».
Клас об’єднується у дві команди, обирають капітана.
Завдання 1.
Придумати назву команди (хім. елемент). Захист назви (найбільш повна інформація про елемент) (3б)
Завдання 2
Захист газети – це домашнє завдання ( 5б).
Завдання 3
Аукціон знань (ціна лота – правильна відповідь )
1команда 2каманда
1.Що таке група? (1б) |
1.Що таке період? (1б) |
2.Назвати елементи 3 групи головної підгрупи. (1б) |
2.Назвати елементи 7 групи побічної підгрупи. (1б) |
3.Як змінюються металічні властивості в ІІ періоді (2б) |
3. Як змінюються металічні властивості в 6 групі. (2б) |
4. Який фізичний зміст порядкового номеру? (1б) |
4.Який фізичний зміст номера групи(1б) |
5.Зоброзити будову атома С (3б) |
5.Зоброзити будову атома Р (3б) |
6.обчисліть максимальне число електронів на 5 шарі(2б) |
6.обчисліть максимальне число орбіталей на 3 шарі(2б) |
7.Написати формулу вищого оксиду елемента, який знаходиться в 7групі 3 періоду (2б). |
7. Написати формулу леткої водневої сполуки елемента 5 групи 2 періоду (2б) |
Завдання 4. (2б)
Гра хрестики – нулики. Виграшний варіант
Елементи одного періоду |
Елементи однієї підгрупи |
||||
Sn |
Cr |
Cs |
Zn |
Cl |
Al |
O |
Li |
Pb |
Be |
Mg |
Ca |
K
|
Zn |
V |
Si |
S |
Na |
Завдання 5. (2б)
Назвіть елементи, які закінчуються на «а» |
Назвіть елементи, які починаються на «а» |
Завдання 6. (3б)
Назвіть елементи та визначити місце елемента в періодичній системі.
1s22s22p63s23p63d104s1 1s22s22p63s23p6
Завдання 7. (5б)
«Математичний конкурс»
Визначте хім. елемент.
а2- √(в-с)2=d а – кількість протонів у атомі Літію В – порядковий номер фосфору С – загальне число електронів у атомі Нітрогену d – порядковий номер шуканого елемента (№1) |
a+( b2∙c)/d=e а – порядковий номер силіцію b – заряд ядра Бору с – число електронів у атомі Оксигену d – число протонів у атомі Неону е- порядковий номер шуканого елемента (№34)
|
Завдання 8. (3б)
Скласти якнайбільше слів із слова електронегативність за 1хв.
ІІІ. Узагальнення знань. Рефлексія .
Значення періодичного закону
1955 рік. Американські вчені під керівництвом Г.Сіборга добули елемент №101 і назвали його Менделеві.
Завдання
Охарактеризуйте властивості елемента №116!
IV.Підбиття підсумків.
Оцінки за урок виставляють за загальною кількістю балів.
4 – 10б - оцінка 5; 11 – 17б – оцінка 6; 18 – 22б – оцінка 7;
23 – 26б – оцінка 8; 27 – 30 б – оцінка 9; 31 – 32б – оцінка 10;
33 – 34 б – оцінка 11; 35б – оцінка 12.
V.Домашнє завдання. §12 вивчити; повторити §1 – 11, підготувати повідомлення, реферати
VІ.Завершення уроку.
Урок завершується словами М.Лєскова
Пусть зимний день с метелями
Не навевает грусть,-
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть.
Зачем я ее выучил?
Могу сказать зачем.
В ней стройность и величие
Любимейших поэм.
Без многословья книжного
В ней смысла торжество.
И элемента лишнего
В ней нет ни одного.
В ней пробужденье дерева, и вешних льдинок хруст.
Таблицу Менделеева
Мы знаем наизусть.