Тема уроку. «Знайомимось із казкою Івана Яковича Франка «Королик і ведмідь»
Навчання учнів уважно слухати, читати, шукати в тексті відповіді. Розвиток уміння уважно слухати. Ознайомлення з казками І. Франка
Мета. Ознайомити учнів з казкою І. Франка «Королик і ведмідь»; навчати дітей уважно слухати, читати, шукати відповіді в тексті; формувати навичку правильного, швидкого, усвідомленого та виразного читання; розвивати мовлення учнів, уяву, мислення; збагачувати словниковий запас.
Матеріал до уроку: казка І. Франка «Королик і ведмідь».
Обладнання: портрет І. Франка, малюнки королика, ведмедя, звуки королика; ведмедя.
Тип уроку: урок-казка.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
Станьмо в коло, щоб зібратись,
З настроєм урок почати.
Ось дзвенить шкільний дзвінок —
Починається урок.
— На що подібне коло, яке ми з вами утворили? (На сонечко).
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
І. Етап «До читання».
1. Підготовка дітей до правильного, у міру швидкого читання.
— Прочитайте в різному темпі, з різною силою голосу буквосполучення (таблиця з навчання грамоти).
— Прочитайте з наростанням темпу.
— Промовте з наростанням сили голосу: ців-ців-ців
— Прочитайте правильно слова.
ближче бурчить
хвостик ніколи
цвірінькає дупло
ведмідь кущ
прошепотів малята
ІІІ Тема та мета уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовка дітей до усвідомленого читання.
Робота із зошитом з читання. Виконання вправи 1, 2 (с. 24).
Королик — дрібний лісовий птах із сірувато-зеленим пір'ям та оранжевим або жовтим тім'ям. Ще цих птахів називають золотомушками. її голівка увінчана красивою оздобою, як у справжнього короля — короною. Королики збирають комах там, де інші пташки не можуть: на тонесеньких гілочках ялини чи сосни. Тут і гніздечко своє, подібне на кульку, ховають.
2. Читання заголовка казки.
— «Розмотайте» клубочок і ви дізнаєтеся, з якою казкою ми сьогодні ознайомимося. (Королик і ведмідь).
3. Розповідь про І. Франка. Перегляд відеопрезентації
— Іван Франко — видатний український письменник. Написав для дітей багато казок. З однією з цих казок ми сьогодні ознайомимося. Це велика казка. Ми прочитаємо тільки її початок.
Словникова робота
«Корч» — це те ж саме, що і кущ — невисоке дерево, гілки якого ростуть майже від кореня.
«Гордість» — почуття поваги, задоволення від усвідомлення досягнутих успіхів, наприклад, у навчанні.
«Палата» — тут, велика, багато оздоблена кімната.
«Дупло» — пустота в стовбурі дерева.
«Пола» — нижня частина верхнього одягу, що іноді сягала колін.
V Відеофізкультхвилинка
VІ Узагальнення та систематизація отриманих знань
• Підготовка дітей до переданих у тексті почуттів.
— Подивіться на малюнок, що це за пташка? (Королик). Послухайте, як вона співає (слухання пісні королика).
— Послухайте ще звуки (голос ведмедя). Ви впізнали, хто це?
1. Міркування над змістом заголовка.
— Як ви думаєте, про кого буде розповідатися в казці?
2. Читання казки вчителем.
3. Перевірка первинного сприймання.
— Чи сподобалася вам казка?
— Кого зустріли Ведмідь і Вовк у лісі?
4. Читання твору дітьми.
— Прочитайте перший абзац усі разом.
— Відшукайте й прочитайте, яку пташку побачили Вовк і Ведмідь.
— Про що говорили Вовк із Ведмедем далі? Як вони говорили? Чому пошепки?
— Прочитайте напівголосно текст, який починається словами
«Вовчику-братику...» і до кінця (с, 65).
— Чому перелякався Ведмідь? Прочитайте відповідь. Як вони привітали Королика? Прочитайте. Чому Ведмідь почав бурчати? Прочитайте.
— Прочитайте розмову Ведмедя з Вовком. Намагайтеся читати Так, як вони говорили (тихо, пошепки, бурчить).
— Прочитайте частину тексту на с. 66 (до малюнка).
— Про що вони говорили? Розкажіть за малюнком.
• Читання розмови Вовка з Ведмедем в особах. Учитель ділить клас: один ряд читає слова Ведмедя, другий читає слова Вовка, а третій — слова автора.
5. Читання й розігрування діалогу (текст під малюнком).
— Прочитайте далі текст. Що зробив Ведмідь? Коли він це зробив?
- Що б ви порадили Ведмедеві?
Комплекс вправ гімнастики для очей відеофізкультхвилинка
— Слідкуємо очима за рухами метелика.
• Міркування учнів, що міг побачити Ведмідь у гнізді Королика.
6. Виразне читання казки учнями.
7. Узагальнена бесіда за запитаннями в підручнику.
VІІ. Підсумок уроку
1. Конкурс на кращого казкаря класу.
— Пофантазуємо. Що сталося після того, як Ведмідь заглянув у дупло до птахів?
Робота із зошитом з читання. Виконання вправ 2, 3 (с. 24).
2. Назвіть назву казки, яку прочитали, та ЇЇ автора.
1