Урок "Знайомимося з письменнком. Іван Франко"

Про матеріал
Урок допоможе збагатити знання учнів новими відомостями про життя і творчість І. Я. Франка; вдосконалити навички свідомого виразного читання.
Перегляд файлу

Тема: Знайомимося з письменнком. Іван Франко.

Мета: збагачувати знання учнів новими відомостями про життя і творчість І. Я. Франка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння добирати потрібну інтонацію під час читання; виховувати любов до свого народу, до України; навчати співпрацювати в парі, колективі.

Обладнання: портрет І.Я.Франка, виставка книг, роздатковий матеріал.

 

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент. Привітання.

- Дорогі діти! В наш клас завітали гості щирі. Давайте їх привітаємо.

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок в четвертий клас

2. Емоційнийнастрій на урок.

- Я рада вас бачити на уроці читання. Подивіться один на одного, посміхніться, побажайте успіхів.А щоб урок читання додав нам знань повідомляю п'ятьзавдань:

-         уважно слухати

-         чітко відповідати

-         виразно й правильно читати

-         друзям допомагати

-         знання здобувати

3.Перевірка домашнього завдання.

4. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про цікаві факти із життя відомого українського письменника Івана Франка.

5.Хвилинка каліграфії.

6. Вправа «Словникові слова»

Бібліотека – 10 б, 10з

7. Парна гра « Ти мені, а я тобі»

- Доберіть у парах спільнокореневі слова до слова вода (водичка, водяний)

8. Словниковий диктант.

Визнання, український, малювання, безпомічний, сказати.

ІІ. Основна частина.

1. Етап дотекстової діяльності. Повідомлення вчителя.

     - Набагато біднішою була б українська мова без творчості …

Казкаря, байкаря, поета, борця за людські долі і серця …

     За Україну він віддав своє життя і долю, за вільний і щасливий край. Він мріяв про людське братерство.

     Сьогоднішній наш урок ми присвячуємо українському письменнику Івану Яковичу Франку. Уявімо, що малий Іван Франко  сидить зараз у нашому класі. Яким ви його уявляєте? Він був такою ж дитиною як і ви: допитливим, непосидючим, незвичайним хлопчиком, любив бігати луками і лісами. Казав про себе, що він – лісова душа, розмовляв з деревами, грибами, тваринами. Він був сільською дитиною, Допомагав по господарству, рибалив, збирав гриби. Дуже любив читати. У школі він почав заробляти гроші. Запитаєте як? Допомагав однокласникам у навчанні.

- Яким було його  подальше життя? Яку творчість отримали в спадщину?

2. Переглядання відео.

3.Робота з підручником с.86 – 87.

- Сторінка письменника ознайомить нас із цікавою інформацією про Івана Франка.

1.Первинне читання тексту вчителем.Вправа 1, с.86-87.

Фізкультхвилинка

Етап перевірки первинного сприймання змісту твору.

-         Що вас здивувало? Що вразило?

-         А що сподобалося?

-         Що залишилося не зрозумілим?

2. Критичне читання ланцюжком  (читання тексту частинами з одночасним аналізом і записом ключових слів до кожного абзацу)

1 абзац: 150, народження, село Нагуєвичі, неподалік Львова.

2 абзац: початкова школа, українська за 10 днів, німецька, польська.

3 абзац: школа Дрогобича, гімназія,  найкращий учень.

4 абзац: «Кобзар», Гомер Софокл.

5 абзац: заробляв гроші, купував книжки.

6 абзац: 500 томів, особиста бібліотека.

7 абзац: Львівський, Чернівецький, доктор філософії, Австрія.

8 абзац: вірші, проза, п’єси, 100 томів власних творів.

9 абзац: голос, слух.

3.Переказування тексту за ключовими словами.

4. Складання списку найцікавіших фактів про письменника.

За два роки натренувався читати українською, німецькою та польською.

Знав напам’ять  усього «Кобзаря» Тараса Шевченка.

Отримував платню за приватні уроки.

Мав у своїй бібліотеці 500 томів книжок.

Написав 100 томів власних творів.

Мав ідеальний слух і прекрасний голос.

5. Перевірка прочитаного. Тестування.

-         Перевіримо, що ви запам’ятали тестом.

Тест

1.Де народився І.Франко?

А)Нагуєвичі б)Моринці в)Львів

2.Ким був батько письменника?

А) вчителем б)ковалем в)чумаком

3.Де здобув початкову освіту?

А)вдома б)в церковній школі в) в сільській школі

4.Скільки книжок мав у своїй бібліотеці?

А)50  б)500 в)300

5.Скількома мовами володів?

А)14  б)3  в)16

6.Скільки мав власних творів?

А) 70               б)90         в) 100

 

–Взаємоперевірка. Обміняйтесь зошитами, перевіримо тест.

1а, 2б, 3в, 4б, 5б, 6в.

4. Складання асоціативного куща.

-  Отже, Іван Франко був не тільки видатним поетом, а й …(письменник, учений, перекладач, громадянський діяч, казкар, драматург, перекладач, критик, фольклорист).

5.Взаємодія усно. Складання речень про І.Франка за поданими фактами.

Вправа 2, с.87 (усно)

В особистій бібліотеці Івана Франка було зібрано 12 000 книг.

Письменник любив носити вишиванку.

У дитинстві любив рибалити та збирати гриби.

6.Дослідження фактів. Читання інформації про псевдоніми Франка.

Вправа 3, с.87

1. Мовчазне читання.

-         Прочитайте мовчки та перекажіть. Дізнайтеся про псевдонім Івана Франка.

  1. Перевірка прочитаного.

-         Який звичай існував для захисту дитини від нечистої сили? (Дитину називали «домашнім» ім’ям).

-         Псевдонім – це…?

-         Яким іменем називали Франка?

-         Він  мав 99 псевдонімів, але найбільш відомим є Каменяр.

  1. Вправа «Крісло автора».  Переказування.
  2. Взаємодія письмово.

-         Утворіть нові слова від виділених за допомогою суфіксів і префіксів.

Дитина, дитячий, дитинка, дитинство,дитиночка.

Кликати, покликати, закликали, кличка.

Школі, школяр, школярка, школярі, шкільний, пришкільний.

ІІІ. Заключна частина.

  1. Рефлексія. Огляд книжкової полиці, творів  Івана Франка.

- І.Я.Франко написав багато чудових оповідань, казок, поезій для дітей. Найкращі твори увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили». Усім відома його поема «Лис Микита» і казка «Фарбований лис».

2. Вправа «Баночка моїх емоцій»

  - Які емоції та настрій  у вас на кінець уроку? Розмалюйте сердечка у баночці за інструкцією.

3. Інструктаж  з виконання домашнього навчання.

- Чому ж лиса,  у казці «Фарбований лис», Іван Франко називає фарбованим? Яка ж пригода з ним трапилася? Прочитайте вдома с. 81 – 85 та знайдіть відповідь на це запитання. Перегляньте мультфільм українською мовою «Фарбований лис».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 січня
Переглядів
420
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку