Тема. Золоті зернятка народної мудрості .
Прислів’я. Скоромовки.
Мета. Збагатити знання учнів перлинами усної народної творчості – прислів’ями, скоромовками; формувати навички швидкого читання та запам’ятовування. Розвивати правильну літературну вимову, виразність читання. Виховувати любов до усної народної творчості , бажання її вивчати.
Хід уроку
І Організація класу
Девіз уроку :
Гарно читаємо,
Чітко відповідаємо,
Мову розвиваємо.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Тестування.
1) Твір «Кирило Кожум’яка» за жанром є:
а) оповідання; б) казкою; в) легендою.
2) Записати дійових осіб казки «Кобиляча голова».
3) Прислів’я «Беруть завидки на чужі пожитки» стосується казки.
а) «Кобиляча голова», б) «Кривенька качечка».
4) З’єднати слова, що римуються.
Диня Квасоля
Огірочки Свояки
Буряки Господиня
Перістий Їсти
Бараболя Дочки
Морковиця Сестриця
5) Яким ти уявляєш Кирила Кожум’яку?
6) Гра « Впізнай з якої казки предмет»
Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.
ІІІ. Оголошення теми уроку
Прочитайте анаграми та скажіть тему уроку: випр’ісля, моксровкио.
Сьогодні на уроці ми говоритимемо про малі жанри усної народної творчості.
Робота в підручнику ст. 57
ІV. Робота над прислів’ями та приказками.
1. Мовчазне читання.
2. Опрацювання змісту.
1) Які за змістом дані прислів’я (найрізноманітніші про працю, розум, освіту...)
2) Прочитайте прислів’я та приказки, у яких говориться про:
- освіту: Вік живи, вік учись.
Грамоті учиться – завжди пригодиться.
Щоб других вчити, треба самому вміти.
Не всякий, хто читає, в читанні силу знає.
Знання – дерево, а діло – плоди.
Давши слово – держись, а не давши – кріпись.
Слово – не горобець, вилетить не піймаєш.
Від теплого слова і лід розмерзає.
Гостре слово коле сердечко.
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
- працю: Без труда нема плода.
Хто хоче більше знати, треба менше спати.
Терпіння і труд все перетруть.
Не вір словам, а вір справам.
Сім раз відмір, а один раз відріж.
Зробив діло – гуляй сміло.
Хто багато робить той багато знає.
Без охоти нема роботи.
Де сила візьме там розум допоможе.
3. Робота над формою прислів’я.
1) Прочитайте найкоротше прислів’я.
2) Прочитайте найдовше прислів’я
3) У якому прислів’ї найменше звуків?
4) А у якому найбільше?
5) Робота в зошиті з друкованою основою ст. 30
V. Хвилинка відпочинку.
VI. Робота над скоромовками.
- Діти, скажіть , на яких етапах уроку ми працюємо над скоромовками?
- Скоромовки – жартівливі вислови, складені із важких для вимови слів. Скоромовки треба читати швидко, водночас звертаючи увагу на правильну вимову слів.
Вправляння у швидкості читання скоромовок. ( друкований зошит ст. 32)
VII. Підсумок уроку
З якими жанрами усної народної творчості ми познайомились?
Чи цікаво вам було на уроці?
Що саме сподобалось?
Домашнє завдання: вивчити 1 скоромовку напам’ять , дібрати 2 -3 прислів’я про мову.
1