Первомайський НВК
«ЗОШ І – ІІ ст. № 15 - колегіум»
Інтегрований урок літературного читання та образотворчого мистецтва.
Тема:
Павло Тичина «Пастелі». Види пейзажу
«Подорож у гори».
3-А клас
Цуркан Світлана Миколаївна
учитель початкових класів
Первомайського НВК
«ЗОШ І – ІІ ст. № 15 - колегіум»,
вища категорія,
старший вчитель
Первомайськ
Інтегрований урок літературного читання та образотворчого мистецтва.
Тема: Павло Тичина «Пастелі». Види пейзажу «Подорож у гори».
Мета. Формування предметних компетентностей:
Ознайомити учнів з поетичною творчістю П.Тичини;
Формувати емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаних віршів; навчати бачити красу природи, виділяти у художньому тексті та вживати у власному мовленні під час опису природи яскраві образні вислови, епітети, порівняння, метафори; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення, збагачувати лексичний запас;
Розширити знання про пейзаж як жанр образотворчого мистецтва, познайомити з різновидами пейзажного жанру.
Формування ключових компетентностей:
Уміння вчитися: формувати здатність приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати відповідні дії; контролювати та оцінювати свої результати.
Комунікативної: формувати здатність продуктивно співпрацювати з різними картинами у групі та команді, у парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання.
Інформаційної: удосконалювати вміння здобувати потрібну інформацію.
Загальнокультурну: здатність розуміти твори мистецтва, естетичний смак.
Тип уроку: інтегрований урок.
Міжпредметні зв’язки: літературне читання, образотворче мистецтво, природознавство.
Обладнання: збірка поезій П.Г.Тичини, ілюстрації вечірньої та нічної природи влітку, портрет Тичини, ілюстрація флейти, зображення різних видів пейзажу: рельєф, краєвиди, архітектура.
Пейзажі (репродукція).
С.Шишко «У парку»
В. Полєнов «Золота осінь»
М.Реріх «Гори»
К. Моне «Враження»
М. Луговенко «Річка»
І. Шишкін «Жито»
С. Нестерчук «Квітучий луг»
В.Ковтун «Харків»
К.Березіна «Хатинка на пагорбі»
С. Шишко «Карпати»
ПЛАН УРОКУ.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно співпрацювати.
ІІ. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту.
А) слухання аудіо запису звучання флейти.
- Що ви уявили, слухаючи цю чарівну музику? Опишіть.
- Яку б назву ви їй дали? Чому?
- Як називається інструмент, який щойно звучав?
Б) Робота над загадкою
Пречудова трубочка,
Не звичайна дудочка.
Буває дерев’яною, порцеляновою, кістяною.
Дивовижно грає,
Усіх на концерт закликає. (ФЛЕЙТА)
П.Г.Тичина народився 11 січня 1891 року в селі Піски на Чернігівщині. Батько був дяком і одночасно вчителем церковно-приходської школи. Мати – відзначалася сердечністю, добротою і пом’якшувала суворе ставлення батька до дітей. Навчався у Чернігівській духовній семінарії, виявив здатність до малювання.
Певний час Павло Григорович був міністром освіти України. Свій багатогранний талант намагався розкрити не тільки в поезії, але й у музиці й живописі. Поет вільно володів п’ятнадцятьма мовами. Помер П.Г.Тичина 16 вересня 1967 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.
ІІІ. Первинне сприймання змісту тексту
Пастель - (від лат. pasta — тісто) — група художніх матеріалів, спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м'яких кольрових олівців. Назву «пастель» мають як самі фарби, так і малюнки, створені в цій техніці.
IV. Перевірка первинного сприймання змісту твору.
(Це картина, написана м’якими кольоровими олівцями без оправи, що теж називаються пастеллю).
V. Фізкультхвилинка
«Райдуга».
VІ. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Вправа «Бджілки»
Пейзаж – це картина, на якій зображено природу. Природа землі надзвичайно багата й розмаїта, тому розмаїті й пейзажі. Існує понад 40 різновидів пейзажу.
Якщо ти бачиш на картині
Літній парк чи ліс осінній,
Водоспад, високі гори,
Сонця схід в безкраїм морі;
Поле-ниву колосисту,
Килим квітів – луг барвистий;
Міста велетні – будинки
Чи бабусину хатинку,
Річку, що у лозах в’ється,-
Твір такий пейзажем зветься.
Декламування вірша вчитель супроводжує демонстрацією ілюстрацій.
С.Шишко «У парку»
В. Полєнов «Золота осінь»
М.Реріх «Гори»
К. Моне «Враження»
М. Луговенко «Річка»
І. Шишкін «Жито»
С. Нестерчук «Квітучий луг»
В.Ковтун «Харків»
К.Березіна «Хатинка на пагорбі»
2) Виразне читання вірша учнями.
Вправа «Декламатори»
А) робота з текстом вірша
Вправа «Вірш під мікроскопом»
Б) робота з текстом у парах; добирання метафор.
- Чому ми вечір називаємо персонажем, адже він – неістота?
- Якими діями, властивими людині, автор наділив вечір?
- Доведіть. Що вечір зображено як живу істоту:
«навшпиньках підійшов»
«засвітив зорі»
«прослав туман»
«поклав палець»
« ліг»
В) визначення головної думки вірша
- Яка тема цього вірша?
- Яка головна думка?
Г) розвиток творчої уяви
«Словесне малювання»
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІ Робота над картиною Архипа Куїнджі «Червоний захід на Дніпрі»
VІІІ. Творче завдання. (Виконання пастель)
ІХ. Рефлексивний аналіз змісту прочитаного.
Метод «Мікрофон»
Х. Інструктаж щодо виконання Д/З.
За бажанням: прочитати поезію повністю.
За вибором: намалювати казковий вечір – ілюстрацію до вірша «Пастелі» або написати вірш про свій побачений вечір.
ЛИСТ САМООЦІНЮВАННЯ
№ п/п |
Вид навчальної діяльності |
Високий рівень 12,11,10 |
Достатній рівень 9,8,7 |
Середній рівень 6,5,4 |
Початковий рівень 3,2,1 |
1. |
Усвідомлення прослуханого |
|
|
|
|
2. |
Виразне читання вірша |
|
|
|
|
3. |
Робота над художніми образами |
|
|
|
|
4. |
Творче завдання мистецької академії |
|
|
|
|
5. |
Моя позиція (рефлексія) |
|
|
|
|
ЛИСТ САМООЦІНЮВАННЯ
№ п/п |
Вид навчальної діяльності |
Високий рівень 12,11,10 |
Достатній рівень 9,8,7 |
Середній рівень 6,5,4 |
Початковий рівень 3,2,1 |
1. |
Усвідомлення прослуханого |
|
|
|
|
2. |
Виразне читання вірша |
|
|
|
|
3. |
Робота над художніми образами |
|
|
|
|
4. |
Творче завдання мистецької академії |
|
|
|
|
5. |
Моя позиція (рефлексія) |
|
|
|
|