Урок розвитку зв’язного мовлення 2 клас
Тема. Загадковий світ птахів. (Складання загадок)
Мета. Вчити спостерігати, думати, порівнювати; розвивати мислення, творчу уяву, збагачувати словниковий запас учнів, формувати орфографічну грамотність; виховувати інтерес до рідної мови, прищеплювати любов до природи.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням птахів, картки – опори, кросворд.
Тип уроку. Урок розвитку мовлення з елементами інтерактивного навчання.
Хід уроку
Тренінг настрою
- Діти, усміхніться до мене, подаруйте усмішку один одному. Пригадайте приємні слова, прошепотіть на вушко своєму сусідові. Ви помітили, як приємні слова покращили вам настрій.
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від нашого уроку?
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок розвитку мовлення. Почнемо ми його з мовної розминки.
- Подивіться уважно на дошку і прочитайте зашифровані слова.
О о с р к а –сорока
е л е л к а –лелека
я д е т л – дятел
- До якого слова підходить звукова модель = о – о –
- Об’єднайте слова однією назвою
2. Гра «Шифрувальники» . Слайд 3
- З букв кожного рядка що не повторюються, утворіть слово.
Р Л З Р О Л О
К С І А І С К
Р В А Г В А Р
К Р И А Р К И
С Х А Д А Х С
Л М І К І Л М
І М А И М И І
- Чи любите ви загадувати й відгадувати загадки?
- Я пропоную вам розгадати загадковий кросворд.
|
|
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
1. Перший я приніс весну, пробудив усе від сну. Заспіваю під вікном, а зовуть мене... (шпаком)
2. Хто комах з кори виймає, про здоров'я лісу дбає. (Дятел)
3. Уночі гуляє, вдень спочиває, мас круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
4. Який птах найважчий в Україні ? (Дрохва)
5. Пташка невеличка,
В неї білі щічки,
сірі лапки, чорна шапка,
фартушок жовтенький,
голосок тоненький.
Та ж ця птиця невеличка називається... (Синичка)
2. Повідомлення вчителя.
— Наш урок присвячений загадкам про птахів. Ви дізнаєтесь, які бувають загадки, самі спробуєте скласти загадку про одного із птахів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Слайд 5.
1. Бесіда.
— Що таке "загадка"?
Загадка — це стислий умовний опис когось, чогось, за яким треба відгадувати, хто це, чи що це.
— Від якого слова походить слово "загадка"? (Гадати, думати.)
Загадка — це дотепне запитання, вислів, розповідь, розмова, які вимагають
розкриття, відгадки.
Предмет чи явище в загадці прямо не називаються, а пропонуються тільки окремі ознаки. Щоб відгадати загадку, треба думати, порівнювати, зіставляти, робити певні припущення.
Виникли загадки ще у сиву давнину. До нас дійшли як один із видів усної народної творчості. Вони передавали життєвий досвід старшого покоління молодшому, допомагали розвивати кмітливість, фантазію співбесідника. Тепер загадують загадки під час навчання, відпочинку, їх створює народ, письменники.
Сьогодні і ми спробуємо свої сили у відгадуванні та складанні загадок.
IV. Робота з мовним матеріалом.
— Тепер разом помандруємо у загадковий світ птахів і дізнаємось яких видів бувають загадки.
1. Відгадування загадок. Визначення їх виду. Слайд 6.
а) Хто сам ростом невеличкий. Та співає гарно?
(Соловейко)
— Які ознаки птаха допомогли відгадати загадку? (Невеличкий, гарно співає.)
— До якого виду загадок належить загадка про соловейка? (Питання)
— Чому нашу мову називають солов'їною?
(Бо вона співуча, милозвучна завдяки перевазі відкритих складів у словах.)
б) Біла латка, чорна латка По дереву скаче. (Сорока)
— Які слова у загадці називають ознаки сороки? (Біла латка, чорна латка).
— До якого виду належить ця загадка? (Вислів).
в) Довгонога, чорно-біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знай, стукоче,
Ніби щось сказати хоче. (Лелека).
— Назвіть ознаки цієї птиці в загадці. (Довгонога, чорно-біла, довгим дзьобом стукоче, на хату сіла).
— До якого виду належить ця загадка? (Розповідь).
г) Він стукоче: Тук-тук!
— Хто це там? — Пита борсук.
— Це, — сказав Поважно лев,
Добрий лікар всіх дерев. (Дятел).
— Назвіть слова, які допомогли вам упізнати птаха. (Стукає, добрий лікар.)
— Поясніть значення слів "добрий лікар всіх дерев".
— До якого виду відноситься ця загадка? (Розмова.).
ґ) — Крім вказаних видів загадок є ще загадки-недомовки (добавлянки), акровірші. Про них ви зараз дізнаєтесь.
Ми пішли до гаю вдвох,
Я й сестра Маринка.
А в гаю тім тьох та тьох,
Та іще так дзвінко...
Що за співаки?
Чиї? То співають... (Солов'ї).
— Яке слово добавлено (або недомовлено)? (Солов'ї.)
— Воно і є відгадкою загадки.
3. Словникова робота. Слайд 7.
— Прослухайте уривок з книжки В. Скуратівського «Берегиня». Запам'ятайте, якими ще словами в народі називають лелеку.
"...Одвічна людська любов і шана до лелек. В народі їх називають: боцюн, боцян, бузько, бусьо, бусел, веселик, гайстер, лелека, чорногуз..."
Василь Скуратівський
4. Вправа «Безкінечне речення»
Діти складають речення з ключовим словом «лелека», додаючи кожного разу нове слово.
Фізкультхвилинка.
Ходить бусол по воді: Чап! Чап!
Лічить жабок по одній: Хап! Хап!
Перелякані жабки: Ква! Ква!
Пострибали під листки: Раз! Два!
Де живе? |
на болоті у полі на морі |
,але не |
муха білка жаба |
Що робить? |
стрибає високо літає повзає |
, але не |
вуж літак заєць |
Який дзьоб? |
маленький довгий міцний |
, але не |
пелікан чапля Буратіно |
Де живе? |
у пустелі біля болота в горах |
, як |
муха білка жаба |
Яке пір’я? |
сіре чорно-біле різнобарвне |
, як |
у горобця у папуги у сороки |
Який дзьоб? |
довгий міцний невеличкий |
, як |
у чаплі у дятла у солов’я |
1 група. Живе на болоті, але не жаба.
Літає високо, але не літак.
Довгий дзьоб, але не пелікан.
2 група. Живе біля болота, як жаба.
Чорно – біле пір’я, як у сороки.
Довгий дзьоб, як у чаплі. (Лелека)
- Діти, поки ви складали загадки, до нас завітало ось таке чудове сонечко. Які поняття у вас асоціюються з цим словом.
- Ми повинні пам’ятати що, ми люди. Треба так жити, щоб бути сонечком для всіх людей, цінувати життя, творити добро, берегти природу.
Пташки – наші …. (друзі).
Їм треба … (допомагати).
Життя у нас … (єдине).
Його треба … (цінувати).
Скласти загадку про зимуючого птаха за схемою опорою.
VІII. Самооцінка учнів.
- Ви працювали старанно і творчо на уроці. Спробуйте оцінити свій внесок в досягнення мети нашого уроку по шкалі.