Тема. Закріплення й узагальнення вивченого про частини мови (іменник, прикметник, дієслово, числівник, службові слова).
Мета: закріпити в учнів поняття про частини мови, про їх роль у мовленні;
вчити використовувати набуті вміння, знаходити вивчені частини мови в тексті, правильно вживати їх у мовленні; розвивати мовлення учнів, вміння послідовно висловлювати свої думки; виховувати любов та бережне ставлення до природи, охайність, культуру письма.
Обладнання: куб, картки із завданнями, малюнки, казковий герой Колобок.
Тип уроку: Урок-мандрівка, узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. 1, 2, 3, 4, 5-прошу всіх рівненько встать!
Продзвенів уже дзвінок—починається урок!
- Який у нас урок?
2. Очікування від уроку.
- Що ви очікуєте від уроку?
( урок буде цікавим, багато встигнемо, буде робота в групах, в парах та інш.)
- Якими ви повинні бути, щоб збулися ваші очікування?
( уважними, старанними, швидко працювати, активними, дружними).
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
(Тема уроку записана на дошці).
- Діти, сьогодні ми помандруємо ту казкову подорож країною «Частини мови», де пригадаємо все, що вчили про частини мови, навчимося розпізнавати їх і правильно записувати. А допомагати нам буде добрий і веселий герой. Відгадайте загадку і дізнаєтесь хто він.
Я—клубочок не простий.
Я—клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від діда утікав,
І від баби утікав.
Ти за мною тепер йди
І знання собі знайди. (Колобок)
- Мандрувати ми будемо за таким маршрутом:
1. Зупинка «Каліграфічна розминка»
2. Зупинка «Кубування».
3. Зупинка «Знайти іменник»
4. Зупинка «Хвилинка фантазії»
5. Зупинка «Знайди слово»
6. Зупинка Гра «Плесни в долоні»
7. Зупинка «Встав пропущені слова»
8. Зупинка «Сенкан»
- За кожне правильно виконане завдання учні отримують від Колобка маленькі колобочки.
2. Зупинка «Каліграфічна розминка»
- Прочитати: бе ер ре ез зе ен нь Березень
Списати по пам’яті: Березень-перший місяць весни.
3. Зупинка «Кубування»
(Завдання записані на кожній грані куба).
- Які частини мови ми знаємо?
- Що називає іменник? На які питання відповідає?
- Що називає прикметник? На які питання відповідає?
- Що називає дієслово? На які питання відповідає?
- Що називає числівник? На які питання відповідає?
- Що ви знаєте про службові слова?
4. Зупинка «Знайти іменник».
(Показати цеглинку певного кольору-індивідуальне завдання)
5. Зупинка «Хвилинка фантазії»
(Поширити речення прикметниками-робота в групах).
6. Зупинка «Знайди слово»
(Знайти дієслова у вірші-робота в парах)
7. Зупинка Гра «Плесни в долоні»
Знайти числівники у віршах і виписати їх—індивідуальне завдання.
8. Зупинка «Встав пропущені слова»
(Вставити службові слова-робота в групі)
9. Зупинка «Сенкан»
Сенкан. Творча робота.
Діти вибирають слова: сонце, вітер, травичка, весна , квіти.
ІІІ. Підведення підсумків уроку.
Кожна дитина підраховує скільки колобочків вона отримала від Колобка.
Рефлексія.
«Незакінчене речення…»