Повторити і закріпити набуті учнями знання про прикметник; зв'язок прикметників з іменниками; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови;розвивати і збагачувати словниковий запас, образне мислення та зв'язне мовлення; розвивати навички критичного мислення, грамотного і каліграфічного письма, вміння редагувати текст;виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати і допомагати птахам узимку.
Тема. Зв'язок прикметників з іменниками
Мета: повторити і закріпити набуті учнями знання про прикметник; зв'язок прикметників з іменниками; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови;
розвивати і збагачувати словниковий запас, образне мислення та зв'язне мовлення; розвивати навички критичного мислення, грамотного і каліграфічного письма, вміння редагувати текст;
виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати і допомагати птахам узимку.
Обладнання: індивідуальні картки, презентація, зображення рослин, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
І варіант
П.І.учня_____________________
- Від поданих іменників утворіть і
запишіть прикметники.
- Підкресліть пару слів, де відбулось
чергування.
Дерево -
Осінь -
Мир -
Вишня –
Добро -
Школа -
ІІ варіант
П.І.учня_____________________
- Від поданих іменників утворіть і
запишіть прикметники.
- Підкресліть пару слів, де відбулось
чергування.
Зелень -
Щастя -
Тиша –
Село -
Радість -
Яблуня –
«Мозковий штурм» починаємо,
Все, що знаємо, пригадаємо.
– Що ви вже знаєте про прикметник?
– Наведіть приклади зв'язку прикметників з іменниками.
2.3 Лінгвістична гра «Юний мовознавець» (усно).
Прикметники в реченні пов'язані з …………, адже вони вказують на …….. предметів. Питання необхідно ставити від …….. до …………...
Хустка (______?) червона; ножиці (_______?) гострі.
Вам необхідно було до поданих словосполучень дібрати за зразком протилежні за значенням слова і записати їх, а також позначити закінчення у прикметниках.
2.5. Каліграфічна хвилинка(на екрані).
2.5.1. Повторення правил, які необхідно знати під час написання (розташування
за столом, положення зошита).
2.5.2. Налаштування на каліграфічне письмо.
2.5.3. Каліграфічне написання літери Л, л, яка складається з похилої палички з заокругленням внизу (на рахунок «раз і раз»).
2.5.4. Розгляд демонстраційного матеріалу.
2.5.5.Написання літери у повітрі..
2.5.6. Написання у зошиті Л л лл леч. Написання слова лелека (рядок).
– Запам'ятайте: слово лелека пишемо з літерою е в ненаголошеному складі.
– Давайте складемо речення зі словом лелека.
Білокрилий лелека повернувся з теплих країв.
– Знайдіть у реченні іменник. (Лелека).
– Знайдіть прикметник. (Білокрилий).
– Встановіть зв'язок між цими словами.
2.6. Робота зі словниковим словом.
Слово лелека є словниковим.
Із його вимовою і написанням ми познайомилися ще у 1 класі: запам'ятали, як пишеться слово лелека, і не помиляємось під час його написанні.
2.7. Хвилинка – цікавинка.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО…
3.Повідомлення теми і мети уроку.
3.1.Які ваші очікування від цього уроку? (Цей урок мене навчить….
3.2. Вступне слово вчителя.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати:
- виконувати вправи на встановлення зв'язку прикметників з іменниками,
- поуправляємось у редагуванні тексту.
4.Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу.
4.1. Спостереження за мовним явищем (на впр.336),(по одному учню до дошки).
4.2. Ознайомлення з правилом.
- Розгорніть свої підручники на сторінці 140 і зайдіть правило в рамочці, зараз я зачитаю вам його,а ви уважно слідкуйте.
- Тепер давайте хором прочитаємо.
- А зараз читають тільки дівчатка.
- Тепер тільки хлопці.
- А хто може відтворити правило не зазираючи в підручник???
4.3.Фізкульт хвилинка.
Лелека.(Спина пряма, руки на поясі. Діти плавно і повільно піднімають то праву, то ліву ногу, зігнуту в коліні, і також плавно опускають. Стежити за спиною.)
- Лелека, лелека довгоногий,
Покажи дорогу додому. (Лелека відповідає.)
- Топай правою ногою,
Топай лівою ногою,
Знову - правою ногою,
Знову - лівою ногою.
Після - правою ногою,
Після - лівою ногою.
І тоді прийдеш додому.
4.4. Первинне закріплення (на мат.впр.337)
4.4.1. Виразне читання вірша «Срібні дерева»
4.4.2. Вибіркове списування (на матеріалі вправи 337).
- В якому значенні вжито слово« срібний?»
4.5. Самостійна робота учнів( вправа 338) по варіантах.
- А зараз уважно подивіться на вправу 338. Вам необхідно самостійно підібрати і записати в зошит усі можливі ознаки іменників. Давайте розглянемо зразок зі словом м’яч. А тепер 1 варіант працює над словом яблуко, 2 варіант над словом мама.
4.6. Хвилинка спілкування. Робота в парах.
4.7. Робота зі словниковим словом (комп’ютер).
Комп’ютер- це пристрій, що діє автоматично за заздалегідь складеною програмою або послідовністю команд.
4.8. Робота над загадками (впр. 339). Вибіркове списування.
5.Підведення підсумків. Гра «Продовж речення».
6. Інструктаж домашнього завдання.
Вдома вам необхідно буде вивчити правило на ст. 140, а також письмово виконати вправу № 340 на ст.141.
7. Оцінювання.