Урок "Звертання поширені та непоширені. Розділові знаки при звертаннях"

Про матеріал
Опорна схема за темою "Звертання, види звертань за будовою, синтаксична роль звертань, розділові знаки при звертаннях"
Перегляд файлу

                                                              8 клас

Тема уроку   Звертання поширені та непоширені. Розділові знаки при звертаннях. Використання звертань для передачі ставлення до адресата

Мета:домогтися засвоєння учнями теоретичного матеріалу про звертання, про багатство та різноманітність українських форм звертання, виділення на письмі звертань;розвивати мовленнєві уміння й навички; формувати культуру поведінки і спілкування, знання мовного етикету, виховувати повагу до співрозмовників, членів родини, старших людей, любов до рідної мови.

Тип уроку: урок-практикум

Обладнання: опорна схема «Звертання», індивідуальні картки для учнів.

                                             Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності

Учитель   Діти, на минулому уроці ми засвоювали смислові, граматичні та інтонаційні особливості звертань. Пропоную вам за допомогою опорної схеми «Звертання» дати відповіді на питання

                                  Опорна схема

1.Що називається звертаннням?

2.Якими частинами мови виражається звертання?

3. Яка синтаксична роль звертань в реченні?

4. З якою інтонацією вони вимовляються?

5. Назвати види звертань за будовою?

6. Які розділові знаки вживаються в речені із звертанням?

7. Чи можуть вживатися в ролі звертань займенники ти,ви?

Вчитель  Діти,важливо пам'ятати про форми звертань у кличному відмінку. Перевірка домашнього завдання На домашнє завдання вам потрібно було утворити кличну форму від іменників: Марія, Київ, Ілля, Олександра, край, Миколаїв, Володимр Сергійович.

Введіть декілька з них у речення, пояснивши розстановку розділових знаків.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Основний вид роботи на уроці – групова навчальна діяльність.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

Учасники кожної групи мали окреме завдання.

Учитель

Слухаємо доповідь кожної групи і в зошиті робимо замітки за формою.

Цікава думка                                                   Мовне оформлення

                                                                                            +

                                                                                             -              

На протязі уроку учні збирають   інформацію, яка аргументує відповіді на запитання.

1.Яка роль звертань у моленні?

2.У яких стилях мовлення найчастіше вживаються звертання?

Чим це зумовлено?

Отже , послухаємо координаторів 1 групи. (учні доповідають)

Дякую учням , які ознайомили нас з цікавими фактами. Ви дізналися, які форми звертань використовують у різних державах. Пропоную вам ще раз звернути на українські форми звертань . Їхній перелік ви знайдете у своїх картках.

Доповідь 2 групи.

Учитель

Ми спостерігали за різноманітністю звертань у творах українських поетів.Кожен з вас виписав речення, у яких звертання виражають радість , захоплення , повагу , ненависть.

До вашої уваги пропонуємо такі…

Учитель

Пройде небагато часу і кожен з вас замислиться над питанням: ким бути! Одна з найпопулярніших сучасних професій -  журналістика .

Учні 3 групи уявили себе сьогодні фіналістами. Надаємо їм слово…

Учитель

Справді, кожного дня ми звертаємося до наших рідних , тому слід знати як від одного слова можна утворити різні форми звертань.

Зараз кожна група отримає завдання.

I група Подані слова ввести до самостійно складених речень так, щоб вони виступали звертаннями.

Україна, зима, козак.

ІІ група Подані імена по батькові у формі кличного відмінка ввести в речення.

Марія Ярославівна, Володимир Всеволодович, Василь Ілліч.

ІІІ група Перепишіть речення , ставлячи потрібні розділові знаки.

Поясніть їх уживання. Які це звертання за будовою ?

Глянь оком щирим , о Божий Сину, на нашу землю на  Україну.

Де  ти в світі пробувався сину мій єдиний?

Неси ж мене , коню, по чистому полю.

Така її доля…О Боже мій милий! За що ти караєш її, молоду?

Вітре дужий , вітре вільний , скинь з плечей моїх вагу.

Учитель

Друзі, сподіваюся , що тепер ви зможете аргументовано відповісти на питання.

1.Яка роль звертань у моленні?

2.У яких стилях мовлення найчастіше вживаються звертання?

Чим це зумовлено?

(Учні відповідають, використовуючи записи , зроблені під час уроку)

Завдання:

Хто швидше (для усіх груп)

Подумайте , які звертання пропущено у народних прислів’ях!

 (завдання роздано на картках)

1. Мовчи , … , будеш їсти паляничку.

2. Хвали мене ,…, бо до вух роздеру.

3. Терпи,…, отаманом будеш.

4. Хапай ,…, поки тепле.

5. Жди,…, поки тебе хто здибле.

IV. Підведення підсумків уроку .

Учитель

Сподіваюся , що ви запам’ятаєте найуживаніші форми звертань української мови, будете грамотно і доречно використовувати їх у спілкуванні з різними людьми відповідно до ситуації.

Отже, саме життя покаже вам необхідність знань з цієї теми.

V. Домашнє завдання.

Доберіть звертання до членів родини , створивши ситуацію спілкування з ними.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Гладун Марія
Додано
11 лютого 2020
Переглядів
1340
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку