Конспект уроку з української мови
5 клас
Тема : Звертання. Роль звертань у реченні.
Мета:
Навчальна: дати учням основні відомості про звертання, його функцію в мовленні, формувати вміння знаходити звертання в реченнях, розставляти розділові знаки при звертаннях, вчити конструювати речення із звертаннями, правильно інтонувати речення із звертаннями;
Розвивальна: розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння будувати речення на задану тему; мовлення, взаємоповагу;
Виховна: виховувати культуру мовлення;
Тип уроку : урок узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення: урок – подорож
Інтерактивні методи: «Мікрофон», робота в парах, «Незакінчене речення», гра «Конструктор», «Лінгвістичний двобій»
Хід уроку
Скільки є в на, с любі друзі,
Для звертання ніжних слів…
Д.Білоус
I. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
(слайд 1)
Сьогодні у вас, учні, урок незвичайний:
Учитель знайомий, багато гостей.
Та прошу вас, учні, в процесі навчання
Уважними бути урок цей увесь.
-Отже, у нас сьогодні урок-подорож. Ми з вами будемо подорожувати незвичайною країною, що має назву Яннатревз.
(слайд 2)
- Під час подорожі будемо долати труднощі, закріпимо знання про звертання, вживання розділових знаків при звертанні, демонструючи міцні знання, адже народна мудрість твердить: « Кожна пригода — до мудрості дорога» .
- А щоб наша подорож була цікавою і результативною, девізом уроку будуть слова:
Тема це і не нова, та для всіх цікава.
Будуть в нас нові завдання, буде і забава.
І в скарбничку вашу власну до цієї теми
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо!
Працюємо дружно, плідно, сумлінно,
Щоб вивчити тему на відмінно!
II. Актуалізація опорних знань.
1. Проблемне питання
- Розпочинаємо нашу подорож.
(слайд 3)
-Для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані завдання. Але попереду брама, вона чарівна і відкриється лише за умови, якщо до неї правильно звернутися зі словами ввічливості.
(слайд 4)
- Діти, яку форму має звертання?
- Хто спробує виконати завдання?
(слайд 5)
2. Робота в парах. Заповнення таблиці.
- Бачите, яку силу має звертання.
Звертання щире, душевне , щедре –
Василю, Павле, Іване, Петре!
І так сердечно, і так ласкаво -
Наталю, Лесю, а чи Любаво!
_ А цікаво знати, як вас називають вдома батьки, як ви звертаєтесь до них, близьких і незнайомих людей. Адже від того, як звернешся до людини, залежить її відповідь тобі.
- Пропоную вам попрацювати і в парах заповнити таблицю .
|
Як звертаються до тебе? |
Як звертаєшся ти? |
Близькі люди |
синку, донечко, доню, синочку, братику, сестро |
Сестрице, сестро, мамо, матусю, бабусю, тату, бабусе, батьку, дідусю, діду |
Друзі |
Товарише, друже |
|
Вчителі |
Андрію |
Вчителю, Наталіє Олександрівно, Валентино Михайлівно, вчителько, |
незнайомці |
Хлопче, дівчино, красуне, козаче, юначе |
Пані, добродію, панове, ссіуде, добродійко, тітко, дядьку |
3. Інтерактивне навчання: метод «Лінгвістичний двобій».
- Що таке звертання? Наведіть приклади
-Що ви знаєте про звертання?
- Чим відрізняється звертання від інших членів речення?
- У якому відмінку можуть бути звертання? Наведіть приклади
-Де може стояти звертання? Наведіть приклади
-Чим виражається звертання? Наведіть приклади
-Як інтонаційно виділяється звертання?
-Як виділяються звертання на письмі?
-Які є види звертань за будовою? Наведіть приклади.
-А за брамою нас чекає лабіринт «Всезнайки». Якщо зможемо вибратись з нього , то продовжимо подорож.
|
Слово або словосполучення , що називає адресата мовлення |
За будовою бувають |
|
|
Комами, знаком оклику чи питання, крапкою |
В усному мовленні |
|
|
Риторичне звертання |
ІІІ. Тренувальні вправи.
1. Диктант - завдання.
- Дороговказ привів нас до «Загадкового лісу». А допоможуть нам у ньому не заблукати казкові герої. Але для отримання від них допомоги, ми повинні правильно записати їх імена у формі звертання, тобто кличного відмінка.
Відкриємо зошити, запишемо число, класна робота, диктант – завдання.
«Кізонько моя люба, чи ти їла? Чи ти пила? Ні, дідусю, не їла і не пила.»
«Котику, братику, несе мене лиска по каменю - мосту на своєму хвосту. Рятуй»
«Івасику Телесику, приплинь, приплинь до бережка. Дам я тобі їсти, пити.»
«Гуси, гуси, гусенята, візьміть мене на крилята»
«Не їжте мене, Лиско, Вовче, Ведмедю, я вам пісеньку заспіваю»
2. Валеопауза
3. Робота з підручником. Гра «Конструктор». Зображення речень схематично. Вправа 173.
- Ось герої і підказали нам, щоб вийти з лісу, слід скласти схему - карту.
А вас чекає нове завдання. Прочитайте речення. Вам слід схематично зобразити місце звертання в реченні, розділові знаки при звертанні.
О, ….
О, …
…, О, …
…, О!
…, О, …
О! О! ...
…,О і О.
-то які розділові знаки можуть стояти при звертанні?
-А ми отримали маршрут подальшої подорожі.
4. Творча робота.
-Але шлях наш пролягає через болото – трясовину. Зараз по одному представнику з кожного ряду по черзі підійдуть до дошки. На карті ви бачите «купини». Але вони незвичайні, під кожною з них нас чекає завдання. Щоб не загрузнути в багнюці, нам слід виконати всі завдання.
-Складіть речення зі звертаннями, звернувшись до вчителів, які викладають в вашому класі.
ІV. Підведення підсумків.
1. Тестова перевірка знань.
- Погляньте, перед яким прекрасним палацом ми опинились. Ми виконали всі завдання країни Яннатревз. Ми доклали зусиль, були дружніми. Але щоб щасливо повернутися, кожен повинен перевірити свої знання на міцність, а тому на вас чекає тестова робота. Підпишіть листочки з завданням і приступайте до виконання.
Виконання тестових завдань
1.Звертання
а) називає того, до кого звертаються;
б) називає того, хто звертається;
в) виражає ставлення мовця до висловлюваного.
2.У реченні звертання…
а) є головним членом речення;
б) є другорядним членом речення;
в) не є членом речення.
3.Знайдіть правильно записане речення:
а) Читаю знов твої листи, моя ти пташко, рідна, мила. (В.Сосюра)
б) Читаю знов твої листи моя ти пташко рідна, мила.
в) Читаю знов твої листи, моя ти пташко рідна мила.
4.На письмі звертання виділяються
а) лапками;
б) тире;
в) комами або знаком оклику залежно від інтонації.
5.За будовою звертання бувають:
а) прості і складні;
б) односкладні і двоскладні;
в) поширені і непоширені.
6.Знайдіть речення із поширеним звертанням:
а) Візьміть мене хмари на крила свої. ( О.Олесь )
б) Не шуміть ліси зелені! Спати йдіть вітри студені! (О.Маковей )
в) Не шуми ти луже. (В.Сосюра )
7.Знайдіть речення із звертанням:
а) Відлетіли сірі гуси, в лісі осінь вже гуде (М. Стельмах);
б) Мій дід теж Матвієм звався (М. Стельмах);
в) Балакай, пане Свириде, побачиш, що з того вийде (Нар тв.).
8.Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в середині:
а) Дзвінко бийте, ковалі! (П. Тичина);
б) Мовчи, язичку, дістанеш паляничку (Нар тв.);
в) Нарешті я догнав тебе, царівно! (І. Кочерга).
9.Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в кінці:
а) Гей, рицарю жадібний, стережись! (М. Бажан);
б)Розмахніться дужче, теслі! (П. Тичина);
в) Коли б ти, нічко, швидше минала (Л. Українка).
10.Знайдіть речення із непоширеним звертанням:
а) Ви заграйте гори! Зашуміть діброви! (Ю.Шкрумеляк)
б) Не бійся друже мій мого терпкого слова! ( О.Маковей)
в) Не плач не журися молодий козаче. ( Нар. тв.)
11.Знайдіть речення із звертанням:
а) 3 добра й любові приходить щастя. (А.Мойсеєнко)
б) Працею людина сильна і красива. (О.Гончар )
в) Благослови мати весну закликати! (Нар. тв.)
12.Знайдіть неправильно записане речення:
а) Ти ж куди, Оксано, проти ночі? (М.Стельмах)
б) Ким хочеш бути хлопчику в житті? (М.Рильський)
в) Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно. ( В.Сосюра )
2. Вправа «Так- ні».
1.Чи поширюються звертання? Так
2.Звертання виділяємо на письмі лапками? Ні
3.Звертання називає того, до кого звертаються? Так
4.Звертання може бути членом речення? Ні
5.Найчастіше звертання може бути виражене займенником? Ні
6.Звертання завжди стоїть на початку речення? Ні
7.Звертання використовується в науковому стилі? Ні
8.Усередині речення звертання виділяємо з обох боків комами? Так
9.При звертанні може бути знак оклику? Так
10.Чи може звертання вживатися в множині? Так
11.Основне значення звертання назвати адресата мовлення ? Так
12.Слова о, ой, теж належать до звертання? Ні
Рефлексія. Методика «Незакінчене речення»
Ø Поділіться враженнями від подорожі.
Ø Чи сподобалась вона вам?
Ø Що ви запам'ятали?
Ø Які знання отримали?
VІI.
Домашнє завдання
Навчання має бути спрямоване на розкриття внутрішніх ресурсів особистості учня, виявлення вже закладених у ньому потенційних можливостей. Від того, як організовано навчання, як вчать учня мислити, залежить творчий чи нетворчий шлях його в подальшому житті. Ефективність навчання залежить від уміння вчителя обрати метод чи прийом в конкретних умовах для кожного уроку, застосувати оптимальні педагогічні технології, які б проектували кінцеві якості учня.
Вчителька на уроці використовує такі інтерактивні методи: «Мікрофон», робота в парах, «Незакінчене речення», гра «Конструктор», «Лінгвістичний двобій»
Метод «мікрофон» - цей метод дає змогу кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку. Дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлювання власних думок, ідей, порівнювати їх з іншими.
Робота в малих групах - дає змогу учням набути навичок , необхідних для спілкування та співпраці. Вона стимулює роботу в команді. Ідеї, вироблені в групі, допомагають учасникам бути корисним одне одному. Висловлювання думок допомагає їм відчути особисті можливості та зміцнити їх;
Робота в парах – одна з форм в малих групах. Кожна пара обмінюється своїми ідеями та аргументами з усім класом, що допомагає провести дискусію. Ці форми роботи дуже ефективні на уроках української мови, особливо у 5 – 6 класах. Учні із задоволенням перевіряють знання правил одне у одного. Крім того, у них з`являється живий дух суперництва, тому кожна група прагне виконати завдання краще. У групах діти спроможні раціонально розподіляти навантаження, щоб найслабші також брали посильну участь й оволоділи матеріалом, що вивчається;
Гра «Конструктор». Це створення вчителем ситуації , під час яких учні копіюють у спрощеному вигляді процеси, які відбуваються в справжньому суспільному, економічному та політичному житті. Під час таких ігор не йдеться про демонстрування акторських здібностей, а про вміле і безособове відтворення даного процесу;
Гра «Лінгвістичний двобій» - мета такого методу – визначити ставлення до конкретної ситуації або проблеми, набути досвіду шляхом гри;
На мою думку, використання на уроках інтерактивних методів створює необхідні умови для розвитку творчого потенціалу учнів, за яких учень сам відкриває, здобуває й конструює знання та власну компетентність у різних галузях життя. Учень не просто розв’язує поставлену перед ним проблему, а долає труднощі, що виникають у процесі роботи, шукає шляхи розв’язання , висловлює свою думку та відстоює її, робить висновки, розвиває свою пізнавальну діяльність, виходить на вищі форми співробітництва. Використання інтерактивного навчання дозволяє значно збільшити відсоток засвоєння інформації.