Дата__________ Вчитель Каруценко А. Я.
Тема. Звичаї та обряди українців. Хліб у нашому домі.
За переказом Лідії Орел.
Мета уроку:
навчальна:
сприяти розширенню знань учнів про хліб. Формувати розуміння цінності хліба, як мірила життя, святині, як одного з найважливіших харчових продуктів;
корекційно-розвивальна:
корегувати мовлення учнів, розвивати пам’ять, увагу, мислення, пізнавальний інтерес, навички виразного і свідомого читання вголос та мовчки, вміння виділяти головне, відповідати на запитання до прочитаного;
виховна: виховувати дбайливе ставлення до хліба, повагу до праці людей, що зростили хліб.
Обладнання. Хлібобулочні вироби, хліб на вишитому рушнику, ваза з колосками, картки для індивідуальної роботи та читання, підручник, зошит.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
2. Звіт чергового.
ІІ. Емоційно-психологічне налаштування до уроку
ДЕВІЗ УРОКУ:
Слухати уважно!
Читати виразно!
Працювати старанно!
ІІІ. Загальнокорекційна частина уроку
Мусію, Мусію.
Муку сію,
Печу паляниці,кладу на полиці.
Мусій, муку сій,
печи паляниці, клади на полиці.
Вчитель називає прямі склади, а учень, який впіймає м'яч, називає обернений склад: на – ан, кя – як…
Вчитель на мить показує учням слово, надруковане на картці. Учні повинні встигнути його прочитати: зерно, хліб, комбайн, пшениця, борошно, пекарня, коровай, хлібороб.
ІV. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація знань.
- Сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ української літератури – звичаї та обряди українців. План нашого уроку знаходиться в малих зернятках. З яких ми складемо колосок. Виконаєте всі завдання – чекайте в кінці уроку сюрприз.
В полі ріс я, колосився
На стеблинці уродився,
А тепер мене ви ріжте
Й на здоров'я смачно їжте. (ХЛІБ)
(За відгадану загадку у нашому колосочку з'являється наступна зернинка)
V. Вивчення нового матеріалу.
Хліб. Яке коротке це слово. Всього 4 літери, а скільки в ньому тепла. З хлібом пов'язано так багато в нашому житті, цей продукт харчування став символом праці і миру. З давніх-давен наш народ над усе цінує хліб. Хліб – це достаток. В усі часи слово «хліб» люди вимовляли з пошаною, він – основа нашого життя. Як правило, до всіх страв подають хліб, бо «без хліба немає обіду».
Учні діляться своїми роздумами, думками про те, що вони знають про хліб.
Староста на весіллі – це людина, що сватає жениха нареченій або наречену женихові.
Обря́д — традиційні символічні дії, що в образній формі виражають визначні події в житті людини.
Коли вчитель говорить ЗЕМЛЯ, учні читають напівголосно, коли НЕБО – підводять очі догори, ЗЕМЛЯ – продовжують читати від того місця, де зупинилися і т. д.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
А ми зерно сіяли, сіяли
У земельку чорную, свіжую.
І з'явились першії листочки.
А в них повні, тугі колосочки.
До сонечка повернулись.
І сонечку всміхнулись
Вітер колоски гойдає.
До землі їх нахиляє.
Вони з нею розмовляють,
А діти тихо за парти сідають.
VI. Закріплення знань.
Яку ще іншу назву можна підібрати до нашого оповідання? + зернинка на колоску
Не буде хліба, не буде й обіда.
Не всякий працює, хто хліб їсть. + зернинка на колоску
Швидко зібрати розсипані букви так, щоб утворилося слово.
Батон – білий хліб довгастої форми.
Печиво – кондитерські вироби з борошна. Здобне тісто, вирізане та спечене у формі кружечків, зірочок і т. ін..
Калач – білий хліб особливої форми, випечений із крученого й переплетеного тіста.
Пиріжок – маленький пиріг, зазвичай овальної форми.
Ватрушка – виріб із тіста, що має форму круглого пиріжка з відкритою начинкою.
Бублик – круглий крендель із заварного тіста, що має форму кільця.
Рогалик – невелика булочка, що має форму рога.
Торт - кондитерський виріб переважно круглої форми з бісквітного, пісочного і т. ін. тіста, покритий кремом, цукатами тощо. + зернинка на колоску
Я знайшов у полі зернятко маленьке,
Вирішив принести додому, до неньки.
Розкажи, матусю, звідки воно взялось?
І чому самотнє на землі зосталось?
Це зернятко, сину, - життя для людини,
Без нього не можна прожити і днини.
Це – дар божий, кажуть старі мудрі
Бо зернятко - хліб є, без нього нікуди!
Зерно виростає, і везуть до млину,
Щоб з борошна потім випекти хлібину.
Хліб - святий, бо праця, важка і стосила,
Піт й сльоза людини його окропила.
І тому назавжди пам’ятай, дитино,
Хто зернятко губить, той ні на хвилину
Спокою і щастя вік не буде мати,
Бо дар божий, сину, не можна кидати.
VII. Підсумок уроку.
-Чи виконали всі завдання уроку?
-Як би ви оцінили свою роботу на уроці?
-Що найбільше вам запам"яталося?
VIIІ. Оцінювання учнів.
ІХ. Домашнє завдання.
Підіберіть і вивчіть прислів’я про хліб.