Урок "Звук дж". Позначення його буквосполученням дж.

Про матеріал
Урок української мови (навчання грамоти) в першому класі. Вчитель використовує на уроці конструктор LEGO. Відпрацьовується злита вимова. Проводиться робота в групах.
Перегляд файлу

Українська мова 1 клас

Звук [дж]. Позначення його буквосполученням дж. Відпрацювання злитої вимови звука [дж]. Опрацювання тексту «Цілющі джерела»
Буквенний період

Мета: формувати навички правильної (злитої) вимови звука https://nuschool.com.ua/lessons/mova/1klas_1/1klas_1.files/image193.jpg під час безпосереднього вимовляння і читання слів зі сполученням дж; продовжити формувати уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.

Обладнання: конструктор LEGO.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

Лиш дзвінок на урок продзвенить,

Стане кожний серйозним в ту мить.

Бо роботи багато у нас,

І дружно працює наш клас.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Робота над віршем.

Жуки дзижчать в садочку літом,

По стежці жабка — плиг та плиг!

Жоржини квітнуть жовтим цвітом,

Кружляють бджоли біля них.

Н. Забіла

— Зробіть звуковий аналіз слова дзижчать.

2) Робота над скоромовкою.

ДРАЖНИЛО

Женя з бджільми не дружив —

Завжди Женя бджіл дражнив.

Женю бджоли не жаліли —

Та дражнила нажалили! —

Знай!

Грицько Бойко

— Який звук зустрічається найчастіше?

— Які слова із ним запам'ятали?

— Зробіть звуковий аналіз слова бджоли.

2. Повідомлення теми та завдань уроку

— Чи здогадалися ви, чого ми будемо сьогодні навчатися?

3. Вивчення нового матеріалу

1) Вправа «Квест-дослідження». Спостереження за вимовою звука.

Метод «Нашіптування»

Учитель учневі на вушко говорить про те, що буквосполучення дж позначає один звук https://nuschool.com.ua/lessons/mova/1klas_1/1klas_1.files/image193.jpg. Учні по черзі нашіптують одне одному. Після завершення хтось озвучує, що почув.

— Викладіть із цеглинок звукову схему слова «джем».

2) Читання складів від бджілки (с. 68).

Завдання від дзвоників. Учні читають прямі склади.

3) Вправи з читання. Читання слів.

— Прочитайте слова, що містять один склад.

— А тепер — два склади.

— Прочитайте слова, що містять три склади.

— У яких перший склад наголошений? другий склад наголошений? останній склад наголошений?

— Прочитайте слово, у якому найбільша кількість букв.

4) Гра «Назви слово».

·    Потік підземної води, що витікає на поверхню землі. (Джерело.)

·    Медоносна комаха, яка збирає квітковий нектар і переробляє його на мед. (Бджола.)

·    Корисна комаха з товстим мохнатим тільцем, яка запилює квітки. (Джміль.)

Фізкультхвилинка

Сонечко прокинулось, потягнулось,

В різні боки повернулось.

Потім весело всміхнулось,

Кругом себе обернулось.

Стали квітки оживати,

Пташки пісеньки співати.

Діти стали танцювати,

Любе сонечко вітати.

Вітерець ураз примчав

І зробив чимало справ:

Хмарки в небі розігнав

І листочки позривав,

Їх підкинув в вишину

Й полетів удалину.

Вітерець полетів,

Працювати нам велів.

5) Робота над віршем «Джміль» Наталі Забіли (с. 68).

·    Читання тексту. «Щоденні 5» — читання для друга.

— Прочитайте вірш.

— Дайте відповідь на запитання.

Учні працюють над текстом.

·    Завдання за вибором.

1-ша група — вправа «Кластер».

2-га група — вправа «Асоціативний кущ».

(Товстий, мохнатий, корисний, комаха, жало, квіти...)

6) Читання тексту «Цілющі джерела» (с. 69).

·    Стратегія «Передбачення».

Один з видів передбачень — за заголовком тексту зробити висновок про напрям розвитку подій.

·    Читання вчителем або учнем.

— Як ви розумієте вислів «цілющі джерела»? (Стіна слів: цілющі джерела.)

— Чи доводилося вам бувати в Карпатах?

Релаксаційна вправа «Дерева»

Учні рухаються, імітуючи дерева, які хитаються то ліворуч, то праворуч.

·    Читання тексту вголос дітьми.

·    Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.

Орієнтовні запитання

Просте. Про що йдеться у тексті?

Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, Карпати — це найкраще місце на землі?

Пояснювальне. Чим приваблюють нас Карпати?

Творче. Що ви намалювали б на своєму малюнку?

Оцінювальне. Чому воду в джерелах називають «живою»?

Практичне. У яких куточках України ви бували?

7) Вправа «Продовж речення».

Гори Карпати славляться на всю... (Європу).

Карпати приваблюють до себе квітучими... (полонинами, зеленими... лісами, цілющими... джерелами).

З джерел витікає цілюща вода, вона може бути... (холодною, теплою, кислою, солоною, гіркою).

Вода допомагає лікувати... (хвороби).

Про цілющі джерела люди говорять, що це... («цілюща вода»).

Біля таких джерел збудовано... (санаторії).

У них лікуються і відпочивають... (діти та дорослі).

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Рефлексійна вправа «Скриньки»

— Які враження від уроку ви покладете у скриньку радості?

— А які — у скриньку подиву? у скриньку суму?

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
18 серпня 2021
Переглядів
610
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку