Урок."Звук і буква Ж"

Про матеріал

Методична розробка уроку на тему:"Звук (ж),буква «же»

Мета:ознайомити дітей з новою буквою,її назвою та звуковим значенням,з багатозначними словами,формувати в учнів літературну вимову слів зі звуком (ж) ,навички читання,вчити друкувати слова після попереднього аналізу,розвивати пам'ять,увагу ,зв'язне мовлення учнів,виховувати в дітей любов до читання книжок.

Перегляд файлу

 

 Навчання грамоти (читання) у 1 класі

Тема:Звук (ж),буква «же»

Мета:ознайомити дітей з новою буквою,її назвою та звуковим значенням,з багатозначними словами,формувати в учнів літературну вимову слів зі  звуком (ж) ,навички читання,вчити друкувати слова після попереднього аналізу,розвивати пам'ять,увагу ,зв'язне мовлення учнів,виховувати в дітей любов до читання книжок.

Обладнання:друковані букви «Ж», «К»,виставка книжок,ілюстрації

до казки«Рукавичка»,іграшки,малюнки сніжинок,тварин:зайця,

мишки,жабки,лиски,Жучки,жука;фото журавля,вужа,жирафа,

смайлики,рукавичка,каштанчики.

 

     Хід уроку

1.Організація класу.Хвилинка емоційного настрою.

-З хорошим настроєм,бажанням вчитися,дізнатися щось нове розпочинаємо наш урок читання.Який у вас настрій ?Зообразіть його на обличчі.Я дуже хочу,щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.Любі діти,у наш клас завітали гості.Привітайте гостей посмішкою і добрим словом.

   Учень: Ми вам раді,люди добрі.

І вітаєм щиро вас,та запрошуєм ласкаво

на урок у 1  клас!

-А як ми сьогодні маємо працювати? Наш девіз  уроку читання:

                   Ми веселі школярі,працьовиті,хоч малі!

                    Букву будемо вивчати.Щоб завжди її пізнати.

-А тепер скажіть,що є символом зими?(сніжинки). Вони в нашому класі,бо в сніжинці заховалася буква,яку ми сьогодні будемо вчити.(Під сніж.буква «Ж».)

   Створення ситуації успіху.

  Довелося вам ходити в той ранковий час,

  Коли зіроньки-сніжинки падають на вас?

Протяніть руку ,закрийте очі,уявіть що сніжинка впала вам на лодоню,схопіть її.Бажаю вам  на сьогоднішньому уроці схопити свій успіх, пригадати,про що розповідали сніжинки вам на минулих уроках,бо зима ще не покинула своїх володінь.

2.)Повторення вивченого.Мотивація.

(На столі іграшки вовка, лиси,зайця,ведмедя,жабки.)

Гляньте, скільки на урок завітало іграшок,змерзли, мабуть, у своїй

Казковій країні.Є в нашому класі і жабка Женя.Вона розповість вам про цікаву  пригоду,яка сталася з нею в лісі,якщо ми допоможемо ось  цьому зайчику врятуватися від мисливця.

а)Гра з « Веселим словариком.»

Погляньте на зайця.Про таких в народі кажуть : «Біжить без оглядки.»Поясніть цей вислів.(Дуже швидко,не дивлячись по сторонам,не озираючись.)Покажіть,як біг зайчик.Допоможіть малому добігти до своєї мами через  перешкоди-кучугури снігу,які нагадують геометр.фігури.

Хто зустрічався на шляху зайця?Отже з зайчиком пограйте і слова

складайте!

    ро           си          ч       го      ро     ба

(мал.зайця)

          ли      ка                                                                                                  во                      на                                          ці   б                 со                  ка       

      жа                     бе                                                                                                                                                                    (Мал.зайчихи)

                 ко            нят     

3.)Повідомлення теми ,мети уроку.

Важко було прочитати слово «жабенятко».Чому?(Нова незнайома буква .)

Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися читати слова з новою буквою «же»  і разом з жабкою побуваємо у казці.(Дістати з-під сніж.букву ж.)

4.)Вивчення нового матеріалу.

а)Підготовка до вивчення нового матеріалу.

А ось і казка заглядає у віконце своїми сивими очима.Зверніть увагу на виставку книжок.Прошу підійти та прочитати їх назви на обкладинках(«Лисичка і Журавель»,»Жаба-мандрівниця»,

«Лисиця і їжак», «Рукавичка»,)

-Хто є автором казок?Я рекомендую вам прочитати ці казочки.

-Яка буква спільна  для назв казок?

-Котра казка зайва?(Рукавичка)Невже в казці також нема слів з буквою «Ж»?Неможе бути. Давайте виберемо цю казку,щоб познайомитися ближче.Отож,слухайте.

Жили собі Дід і Баба.Пішов якось Дід у ліс по дрова.Іде він лісом,

по коліна в сніг провалюється,а попереду його біжить собачка.

б)Лінгвистична гра.

-Як звати собачку?Ану допоможіть мені,діти! (Тузик,Бобик,Шарик,Жучка.)

в)Звуко-буквенний аналіз слова «Жучка».

Гра «Живі букви».

Жабка тримає свою улюблену букву «Ж» і пропонує  слово «Жучка» викласти з «Живих»букв.(Учні виходять до дошки з буквами: у ч к а

і коментують звук,який позначає їхня буква,записують звук.схему.(Наприклад,я  твердий приголосний звук «к»,на письмі позначаюсь буквою «к»).

 

Отже ішов так Дід з Жучкою по лісу,шукав дрова і не помітив,як у нього з кишені випала рукавичка.Підбігла мишка до рукавички і сказала : «Тепер буду тут жити.»А рукавичка непроста,а чарівна .

От вона говорить до мишки людським голосом: «Спочатку виконай завдання.»Щоб мишка потрапила до рукавички,ми повинні їй допомогти.

г)Виділення звука «ж».Гра «Перекличка»

Я називаю слово. 1 учень  говорить,де стоїть звук «ж»:на початку,в середині,в кінці слова ;2 учень називає перший звук;3 учень-останній,4-ділить слово на склади,5-ставить наголос,6-складає речення.

             (Жабка,книжка,ножі,біжимо,подорож).

Допомогли мишці.Залізла мишка в рукавичку,задоволена.

д)Артикуляція звука (ж),спостереження за вимовою.

Віднесення його до групи приголосних.

Ж-жжжжж(При вимові повітря проходить через щілини,які утворюються ,коли язик піднімається при вимові звука до піднебіння,

і утворюється шум,що нагадує шипіння.)

5)Знайомство з новою буквою.

а)Розгляд.На що схожа?Хвилинка фантазії.

Учень з мал. жука:Бо я літера така дуже схожа на жука

                       Тільки ти жука згадаєш,мене одразу впізнаєш.

Учень з літ. «к». Я взяла нитки червоні та зв'язала 2 букви К 

          Вмить з'явилась на долоні буква,схожа на жука.

( Три учні показують букву «Ж»-моделюють.)

б)Де живе буква?

в)Друкування букви.

Фізкультхвилинка.

     Затанцюйте й пісню проспівайте,

     А як хлопну  -швидко склад складайте!

(Кожний учень отримує картку з літерою.Діти стають у коло,танцюють.А коли музика стихне,шукають собі пару,щоб

з літер утворився склад і промовляють утворений склад.)

А ми повертаємось до рукавички.

   Мала жабка лісом скаче,

      Натрудилася добряче.

      Сіла в тінь і спочиває,рукавичку помічає

                     тай проситься до рукавички.

 Тут озвалась рукавичка: «Прочитай скоромовку,тоді впущу».

 Допоможемо жабці?

6.)Читання слів з новою буквою.

а)Читання скоромовки.

Почнемо з дихальних вправ.

-Як дме вітерець?(Діти імітують,видихаючи повітря через рот.)

-Як пахнуть перші весняні квіти?(Діти вдихають повітря через ніс.)

-Як гуде жук?(Ж-ж-ж-ж)

Щоб гарно читати,зробимо зарядку для язичка-вивчемо скоромовку.

 

                   Дружно,швидко  вимовляй.

                   Скоромовку промовляй!

  • ЖУК ЖУЖА ЖИВЕ В ЖИТОМИРІ

-Яке слово незрозуміле?(Житомир-місто на Україні.)

-Спочатку прочитаємо повільно,як дощик накрапає з постукуванням

ручкою.

Прочитаємо радісно,сумно,тихо;потім швидко,потім дуже швидко сильним густим дощем,потім голосно.(Смайлики.) Тому,хто найкраще прочитав жук Жужа дарує літній подарунок-каштанчики.

Так голосно читали,що казка злякалась і втекла.Де вона наша«Рукавичка»?Ось ці сходинки і приведуть нас до казки.

б)Читання чистомовки

         ла-ла-ла  казка вже прийшла   

     жок-жок-жок ось посипався сніжок

    же-же-же   нас чекає казка вже

   ди-ди-ди-  рукавичку ти знайди

  жи-жи-жи-  ти мені допоможи

ок-ок-ок-  є тут лиска ,є тут вовк

ід-ід-ід-  є тут баба є тут дід

іс-іс-іс-  казка бігла через ліс

 

в)Хвилинка відпочинку.Заплющить оченята,опустіть голівки на

 парти і спробуйте уявити і показати все те ,що відбувається в казці.

«Сидять у рукавичці мишка із жабкою.Тепло їм,затишно.А тим часом біжить Жучка за дідом,шукають рукавичку.В лісі холодно.Зима прокинулась,позіхнула,потягнулась  й простягла  аж до неба свої

 рукава.»(Діти імітують.)

г) Розчитування.Із веселої хмаринки враз посипались сніжинки.

Падають сніжинки  на носик Жучці.Як  вони схожі на букву «Ж»!

(У кожного на партах сніжинки ,на яких написані слова з буквою «Ж».)

-Які у вас гарні сніжинки!Про що вони розмовляють?Скільки снігу натрусило!Треба розгрібати та рукавичку під снігом шукати.

   -Читання в навушниках.Учні закривають вуха долоньками

 і читають напівголосно.Підходжу до слабких учнів,які читають мені «на вушко» пошепки.

Робота з «Букварем».

_Читання «луною»за вчителем.

7)Закріплення вивченого.

а)Вправи на розширення кута зору.Читання пірамід слів.

А ось і наша рукавичка!А хто це біжить?Невже зайчик втікає від лисички?Це його сліди.Давайте йому допоможемо замести сліди.

ж   ар    лож      ка  

ву   ж    дуж       ка

рі      ж    ніж           ка

жи         ти    жо      лудь

 

                   Зайчика врятовано.

      Отже лисичка-сестричка зайця гоняла

      Втомилась,до дерева боком припала.

      Голодна,холодна,згадала про пічку

       І раптом натрапила на рукавичку.

 Тут озвалась рукавичка: «Відгадай загадку,тоді впущу! У кого з учнів 1 класу в імені ,або в прізвищі є буква «Ж»?(Женя)

б)Звуко-буквенний аналіз.Тестове завдання.

Пішла одного разу  Женя в ліс та заблукала і рукавичку не знайшла,щоб сховатися.Хто ж допоміг нашій Жені вибратися з лісу?

 Яке слово підходить до  звук. схеми:               /

-  O

- O

-O =

 

 Загадки :

а)Жираф(Така велика,довгошия і вища за найбільшу шафу у зоопарку

 є… жирафа.)

б)Журавель(Довгі ноги,довгий ніс прилетів –обід приніс смачних жабенят для своїх малят).

в)Вуж (По траві повзла змія,налякалася дівча.Від гадюки бігла чимдуж,а то виявився … вуж.)(Мал.на дошці)

Словникова робота «журавель»

(Великий перелітний птах з довгими ногами,довгою шиєю,прямим гострим дзьобом,живе на болотах.)

 

Друкування слова «журавель» на дошці.

Робота над багатозначністю слова «журавель».(Птах - криниця).

А чи доводилось вам бачити, як танцюють свій весняний танок білі журавлі?(Мал.на дошці.)Гадаю,що ні.Мало,хто бачив це,бо білих журавлів  дуже мало.Вони занесені до Червоної книги.

 

                        Скринька народної мудрості.

Розсипалася наша скринька.Слова треба зв'язати за стрілочками,щоб вийшло речення.А речення непросте,а золоте.Коли прочитаєте,тоді зрозумієте.                             їм                            си                            жи

     на         ка                                

 

Кож     пташ      сво              но          ком              ве

-Як ви розумієте прислів'я?(Журавель-трудолюбива пташка.)

-З якої казки завітав до нас Журавель?(«Лисичка і Журавель».)

           Читання по ролям уривку казки.

Журавель пробачив лисичці образу і рукавичка впустила її погрітися.

           Фізкультхвилинка.Давайте і ми погріємося.

   Сів жучок на крапиву,

   Дуже на жалку траву.

   Пожалився: «же-же-же!»

   Полетів,як буква «ж».

в)Робота в парах.Гра «Пошуківці»

А ось і вовчик-братик,ведмідь-набрід та кабан-іклан  лісом йдуть

Раптом бачать –невеличка під сніжком лежить рукавичка.Та й просяться погріти лапки.

«Пущу ,-озвалась рукавичка.-Але спочатку перевірю чи відвідуєте

Ви,звірята,Лісову школу?Не запізнюєтесь на урок Мудрої Сови?»

У кожного на партах завдання.Вони різні.

(Вчитель знайомить із завданням:розшифрувати анаграми,веред-

ливі букви втекли зі слів,поставити їх на місце,утворити слова.)

Всі звірі в рукавичці.Аж тріщить від звірів.Помітила Жучка рукавичку.

Та як загавкає.Повибігали звірі.Дід підняв рукавичку  і пішли вони додому .Але кожна казка вчить ,як на світі жить.Рукавичка вам хотіла нагадати,що взимку надворі холодно і треба одягати рукавички,щоб не мерзли руки.На сьодн.уроці ми зрозуміли, що треба бути дружелюбними,як персонажі з казки «Рукавичка».

г)Технологія «Асоціативний кущ».

Ми вивчили букву «Ж»,пригадали багато цікавого,побували у казці «Рукавичка».Які асоціації виникають у вас після  нашого уроку,коли чуєте слово «рукавичка»?Складемо «павутинку» до слова «рукавичка».

(На дошці Рукавичка.Діти виходять і прикріпляють слова:холод,дід,казка,зима,мороз,Жучка,жабка,сніжинка,звірі.)

8)Підсумок знань.

 Інтерактивний прийом

«Помісти в гніздечко журавлика»

 

 

 

(Діти вдома  виготовляли в техніці орігамі журавлика на згадку про букву «Ж»)

-Чи сподобалась вам казка?

-Хочете її прочитати?Що було цікавого?

-З якою буквою познайомилися?Який звук позначає?Які слова з

цією  буквою запам'ятали?   

Журавлик:Всі ви гарно потрудились

І хоч трішечки втомились

        Все ж «спасибі»вам скажу

                    І від вас я улечу.

  Ви ж,малята,тут лишайтесь

  І ніякої праці не цурайтесь.

  Кожен з вас гарну оцінку має

  І про мене хай ніколи не забуває.

 

 

  

docx
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
1866
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку