Тема. Звук [п]. Позначення його буквою П , п («пе»). Удосконаленнянавичок звукового аналізу слів. Читання складі, слів. Словниково-логічні вправи.
Мета: ознайомити учнів з буквою п («пе»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки (груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко), звуко-складові моделі та фішки до них, макет сонечка, каса букв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Подумай»
На дошці — малюнки: груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко.
— Що зайве? Чому?
— Назвіть перший звук у слові помідор.
— У назвах яких овочів зустрічається цей звук?
— Отже, з яким звуком ви ознайомитеся на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком [п], дізнаєтесь, якою буквою він позначається на письмі, навчитеся читати слова з нею, вивчите скоромовку. Пригадаєте, як слід ставитися до природи, і дізнаєтеся про одне з народних свят.
IV. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
1. Виділення звука [п]
У садочку у Пилипа
Виросла висока липа.
Не лінь було Пилипу
Щодня полити липу.
«Спасибі»,— до Пилипа
Лопоче листям липа.
— За що подякувала липа Пилипові?
— Назвіть слова зі звуком [п], визначте позицію звука в названих словах.
2. Вправа «Слухняний ротик»
1). Промовляння скоромовки вчителем.
Росте липа біля Пилипа.
2). Промовляння скоромовки учнями з нарощуванням темпу.
3). Промовляння скоромовки окремими учнями.
3. Артикуляція звука [п], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
4. Аналітико-синтетичні вправи
1). Гра «Утвори склад» 1
— Утворіть усі можливі склади зі звуком [п].
2). Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворюють.
3). Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
2. Читання складів.
1). Гра «Блискавка»
Візьмемо хороший настрій у дорогу,
Прочитаємо «Вправу квіткову».
2). Вправа на розширення кута зору.
-Допоможемо Білочці грибів назбирати і склади у слова об’єднати.
V. Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
VI. Ознайомлення з новою буквою
1. Розглядування букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву п («пе»)
Гарні хлопці-молодці
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав —
Перекладину поклав.
Втіха нашій дітворі:
Буква «пе» вже у дворі.
В. Гринько
2. Місце букви в касі
3. Друкування літер П, п («пе») у зошитах
Повторення правил сидіння за партою та користування ручкою, зошитом. Звертається увага на поставу учнів під час письма, на положення зошита.
4. Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині — буква п («пе»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
VII. Робота за «Букварем» (с. 50)
1. Розглядування малюнків. Складання звуко-складових моделей слів пилка, перо, парта, визначення позиції нового звука
2. Викладення звукової моделі слова пава
3. Робота зі складовою таблицею
— Назвіть звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4. Читання слів. Гра «Ромашка».
5. Гра «Впізнай з першого погляду»
Читання слів з пропущеними літерами. 2
6. Робота з анаграмами. ЧСитання анаграм з казковими героями:
пилка — липка
7. Гра «Відшукай паліндроми»
Паліндром — слово, яке читається однаково зліва направо та справа наліво.
На дошці — слова: око, ніс, вив, вилив, сіно.
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування:
Раз — дивлюсь удалечінь.
(30 секунд дивитись на об’єкт удалині).
Два — в долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється 20 разів.
IX. Продовження роботи за Букварем (с. 51)
1. Розглядування малюнка
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що роблять дівчатка?
— Що робить хлопчик?
— Коли такі дійства можуть відбуватися?
2. Хвилинка-цікавинка
Розповідь учителя про свято Івана Купала.
3. Робота над текстом
1) Читання слів до тексту на с. 50.
2) Читання тексту вчителем, учнями.
3) Відтворення прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Що на Івана Купала робили хлопці?
— А чим займалися дівчатка?
— Прочитайте, що співали дівчатка, опускаючи вінок у воду?
X. Підсумок уроку
— З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
— Дайте характеристику цим звукам.
— А тепер промовте чистомовку.
Па-па-па — зацвіла липа.
Пи-пи-пи — бджоли мед беруть із липи.
Пу-пу-пу — візьмемо сапу.
Пі-пі-пі — завилися миші у копі.
Ип-ип-ип — півник наш охрип.
Іп-іп-іп — закипів окріп.
— Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі. Знайдіть її в касі.
— Про яке свято ви дізналися?
— Коли його святкують?
3