Уроки "Тире у безсполучниковому складному реченні "

Про матеріал
Урок містить як групові , так й індивідуальні методи роботи , що допоможе учням краще засвоїти матеріал
Перегляд файлу

Тема: Тире в безсполучниковому складному реченні.

Мета: домогтися засвоєння учнями правил вживання тире в безсполучниковому складному реченні;

Удосконалювати вміння і навички учнів, правильно вживати тире в БСР, пояснювати його вживання за допомогою правил;

Виховувати культуру мовлення учнів, повагу до народної мудрості.

Обладнання: таблиця, роздатковий матеріал, підручник.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу.

  • Привітання, перевірка готовності класу до уроку, ознайомлення учнів з гостями.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:

  • Повідомлення теми і мети уроку;
  • Постановка проблемного завдання: в кінці уроку ви повинні будете скласти алгоритм «Тире в безсполучниковому складному реченні».

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Слово вчителя

Ми сьогодні будемо працювати в групах. Тому візьміть, будь ласка, завдання.

Перш ніж вивчати правила вживання тире в безсполучниковому складному реченні, ми з вами повторимо вживання тире в простому реченні.

Вибірково-розподільне завдання для групи:

І група – виписати речення, у яких тире вживається між підметом і присудком, пояснити вживання розділових знаків;

ІІ група – виписати речення, у яких тире вживається в неповних реченнях, пояснити вживання розділових знаків

1. Швець   не купець а коза  не товар. 2. Держав дві корови  а  тепер  дві ворони. 3. Чужі гріхи стоять перед очима  а свої   за плечима. (Нар.тв.) 4. Чоловік без культури  птиця без крил.

Відповідь: І група.  1.  Швець – не купець, а коза  не – товар.

2. Чоловік без культури – птиця без крил.

Тире в цих реченнях ставиться між підметом і присудком, виражених іменниками, на місці пропуску дієслова – зв’язки .

Кома вжита перед сполучником а.

  ІІ група 1. Держав дві корови, а  тепер – дві ворони.

      2. Чужі гріхи стоять перед очима, а свої – за плечима.

Тире в цих реченнях ставимо у неповних реченнях,  на місці пропуску дієслова – присудка.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Слово вчителя

Відкрийте підручник на сторінці 131, уважно прочитайте § 25 і зі вправи 251 підберіть по одному прикладу речень до кожного пункту правила вживання тире б безсполучниковому складному реченні.

  1. Зміст частин зіставляється або протиставляється (їх можна об’єднати сполучниками а, але);

1). Пан гуляв у себе в замку – у ярмі стогнали люди.

2). Бились об мене гнівливі хвилі нетерплячки – я вистояв.

  1. Частини виражають швидку зміну події (їх можна об’єднати сполучником і);

1). Зійшов сніжок – берися за плужок.

  1. Перша частина виражає час або умову того, про що говоритиметься в другій (їх можна об’єднати сполучниками коли, якщо, хоч);

1). Нема нам щастя – мусить бути чудо.

2). Прийде година – достигне калина.

3). У товаришів лад – усяк тому радіє.

  1. Коли друга частина виражає наслідок, висновок, результат з того, про що говориться в першій (їх можна об’єднати сполучником так що)

1). Нестерпно парить – висапані кукурудзи прив’яли.

2). Нема мого миленького – ні з ким розмовляти.

  1. Друга частина містить порівняння з тим, про що говориться в першій (їх можна об’єднати сполучниками наче, як)
    • На це правило у вправі немає прикладу, тож наведіть власний. (Говорить – шовком шиє. Глянула – стрілою пронизала.)

V. Контроль за рівнем засвоєння учнями навального матеріалу.

1. Мовознавча гра «Третє зайве»

Спишіть речення, розставте потрібні розділові знаки. Визначте, яка синтаксична конструкція є «зайвою». Обґрунтуйте свій вибір.

І група. 1. Корову, не нагодуєш   молока не надоїш. (Нар. тв.) 2. Мама і калина   незгасні образи мого життя. 3. Раніше встанеш – більше зробиш (Нар. тв.)

Зайвим є друге речення, тому що тире вжите  між підметом і присудком, вираженими іменниками, на місці пропуску дієслова – зв’язки.

ІІ група. 1. Наука вчить багато життя  ще більше. 2. Зрубав дерево   посади два. 3. Життя прожити  не поле перейти. (Нар. тв.)

«Зайвим» є третє речення, тому що тире вжити між підметом і присудком, вираженими неозначеною формою дієслова.

У першому реченні тире ставимо після коми «життя», бо пропущено дієслово – присудок вчить.

2. Завдання - творче відновлення.

Відновіть прислів’я та приказки, поєднавши частини безсполучникових складних речень із правої і лівої колонок. Поясніть вживання тире у відновлених синтаксичних конструкціях.

І група.


Від дощу ховався …

Один кує…

Втратив хвилинку…

Вовків боятися …

в ліс не ходити.

втратив і годину.

під град нарвався.

другий  псує.


Відповідь

  1. Від дощу ховався – під град нарвався.
  2. Один кує – другий псує.
  3. Втратив хвилинку – втратив і годину
  4. Вовків боятися – в ліс не ходити

ІІ. Група.


Віз ламається…

Діла добрих оновлюється…

Хоче дівка заміж вийти …

Стеле м’якенько …

діла злих загинуть.

злидні не пускають.

спати тверденько.

чумак розуму набирається.

 

Відповідь

  1. Віз ламається – чумак розуму набирається.
  2. Діла добрих оновлюється – діла злих загинуть.
  3. Хоче дівка заміж вийти – злидні не пускають.
  4. Стеле м’якенько – спати тверденько.

3. Вправа 260 (усно), вправа 253 (письмово)

4. Зробити синтаксичний розбір речення.

І група. Посієш вчасно – вроде рясно. (Нар. тв.)

ІІ група. Подивилась ясно – заспівали скрипки. (П.Тичина)  

 

 

 

 

 

 

VІ. Домашнє завдання

§ 25, вивчити правило с. 131, вправа 260 (письмово)

VІІ. Рефлексія

  1. Заповнення  алгоритму «Тире в безсполучникових складних реченнях».
  2. Що вас найбільше сподобалося на сьогоднішньому уроці.
  3. Оцінювання роботи учнів на уроці

 

docx
Додано
2 березня 2021
Переглядів
647
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку