Урок 2
Тема: Образ ліричної героїні, яка любить читати, у поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»
Мета: вдосконалювати вміння характеризувати ліричного героя, визначати сюжет; розвивати навички аналізувати поезію, культуру мовлення; виховувати любов до прекрасного світу книги.
Обладнання: портрет М. Цвєтаєвої, аудіо запис Равеля «Іспанська рапсодія»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Епіграф: Хто ніколи не був дитиною, той ніколи не буде дорослим.
Чарлі Чаплін
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
- Учні розповідають про захоплення сім’ї М. Цвєтаєвої.
- Учні зачитують відгуки про свої улюблені книги.
2. Виразне читання поезії учнями.
3. Бесіда
- Як називає поетеса дитяче житло?
- Чому дитяче життя називає «раєм»?
- Назвіть друзів поетеси.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда
- Яка головна тема поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»?
- Як називається твір, в якому автор розповідає про власне життя? (Автобіографічним).
2. Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте епіграф?
- Чому без дитинства немає дорослого життя?
3. Запис учнями теми й епіграф уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
У віршах, як і у прозових творах, є свої герої й героїні. Як правило, вони не мають імен. Автор віршів веде душевну розмову з читачем, використовуючи слово «Я», але це не означає, що він пише лише про себе. У поетичному творі розкриваються почуття, настрої, думки, які близькі й іншим людям.
2. Словникова робота
Ліричний герой – особа, думки і почуття, якої виражаються у ліриці.
3. Слово вчителя
Головна тема вірша відображена у назві. Але розповідаючи про одне, Цвєтаєва сказала про все. І про себе… Авторка поезії «Книги в червоній палітурці» ще зовсім молода, але вже почала дорослішати, звертається до спогадів про дитинство як про чудове джерело щасливих миттєвостей життя.
4. Бесіда
- На кого схожий ліричний герой вірша?
- Опишіть ліричного героя. (Дівчина щира, відверта, любить музику і художню літературу, тонко відчуває красу мистецтва, яке викликає в неї творчу уяву)
- За ким сумує ліричний герой. Відповідь обґрунтуйте.
Коментар. Героїня уособлює в собі багатьох людей, які захоплюються художніми творами.
5. Робота над сюжетом твору
- Як побудований вірш? (Має зачин, розвиток подій, кінцівку)
- Чим відрізняється сюжет прозового твору від ліричного? (У вірші відображається внутрішнє життя героя)
- Про які події розповідається у зачині? Зачитайте.
- Чи є щось незвичайного у цих рядках?
- У заголовку «Книги в червоній палітурці» слово «книги» вживається у множинні, а «палітурка» - в однині. Чому?
- Як поетеса починає поезію?
- Як героїня звертається до книг? («Незрадливі любі друзі»)
- Чому «незрадливі друзі» посилають «палкий привіт»?
- Чому «книги» саме в старій червоній палітурці, а не в зеленій або синій?
- Як далі розвиваються дії? Зачитайте й прокоментуйте рядки. (Спогади про дитинство, матір, рідний дім, улюблених героїв, уподобання в літературі)
- Які постають образи улюблених героїв?
- Чому авторка поєднала в одній поезії героїв різних письменників?
- Чи співпереживає дівчинка героям? Відповідь обґрунтуйте. (Незавершені речення, оклики, запитання)
- Які відносини склалися у героїні з мамою? Зачитайте.
- Чому мама забувала нагадати героїні про час? Зачитайте. (Вона захопилася грою на роялі)
- Про які епізоди художніх творів поетеса розповідає?
- Зачитайте кінцівку поезії. Який колір використовує авторка? (Золотий) Чому?
- В якому значенні вжито слово золотий? Чому?
6. Творче завдання
Випишіть і порівняйте епітети з перекладу вірша й мови оригіналу.
ІV. Підсумок уроку.
1. Продовжіть речення
Ліричний герой – це…
Персонажі, за якими сумує М. Цвєтаєва, - …
Композитори, музика яких звучала в будинку Цвєтаєвих, -…..
Ліричний герой сумує за ….
«Книги ……»
«Та й мені ці золоті….»
2. Хвилина релаксації
- Сядьте зручніше. Слухаючи музику Равеля «Іспанська рапсодія», пофантазуйте.
- Що ви собі уявляли?
V. Домашнє завдання
Намалювати портрет улюбленого героя художнього твору.
Використанні джерела
Ніколенко О., Орлова О. Вивчення поезії М. Цвєтаєвої в 5 класі// Зарубіжна література в школах України № 12, Грудень. 2012. с. 16