Уроку ": Речення зі звертаннями. Звертання непоширені і поширені. Розділові знаки при звертанні"

Про матеріал
Дану розробку можна використати для різного формату проведення уроку. Містить теоретичний блок і практичні завдання.
Перегляд файлу

Тема: Речення зі звертаннями. Звертання непоширені і поширені.  Розділові       знаки  при звертанні

Мета:  поглибити знання учнів про звертання, удосконалювати вміння визначати непоширені і поширені звертання в реченнях, ознайомлювати з особливостями їх використання в різних стилях і жанрах, правильно інтонувати речення зі звертаннями, вживати розділові знаки в реченнях зі звертаннями; розвивати увагу, логічне мислення, емоційну сферу; виховувати шанобливе ставлення до рідного слова, любов до України

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок

Хід уроку

    І. Організаційний момент

1) Створення позитивного настрою

(вітання вчителя та учнів, взаємні побажання)

Сьогодні у нас — незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що нас чекає й збагачує мову.

Щоб урок пройшов немарно

Треба сісти рівно, гарно.

Дарма часу не втрачати,

Думати і працювати.

- Посміхніться, побажайте  один одному плідної праці

    ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку

  1. Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою. («Княжна»)

  1. Доле, де ти? Доле, де ти?

Нема ніякої!

Коли доброї жаль, Боже,

То дай злої, злої! («Минають дні, минають ночі…»)

  1. Бандуристе, орле сизий!

Добре тобі, брате… (Н. Маркевичу)

(Робота з реченнями, взяті з творів Т. Шевченка. Після опрацювання їх, сформулювати тему уроку).

 

     ІІІ. Актуалізація опорних знань.

«Мозковий штурм»

-Назвіть відмінки та питання на які вони відповідають.

-Який з них не має питання?

-Для чого використовується форма кличного відмінка іменника та чому, власне, він має таку назву?

        ІV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя

     Ми живемо в суспільстві, тому щодня спілкуємося з іншими людьми. Мета цього спілкування різна: обмін інформацією, новими знаннями, висловлення своїх почуттів, переживань, роздумів. Ми розповідаємо щось і запитуємо, просимо і відмовляємо, сперечаємося і промовляємо слова любові, ранимо й лікуємо словом… І при цьому постійно використовуємо звертання.

     Українська культура багата на різні етикетні формули звертання.

     На превеликий жаль і подив, ми більше знаємо сьогодні про китайський церемоніал, японські поклони ввічливості, французький етикет і набагато менше про те, як личить за традицією поводитись українцеві в товаристві, з друзями, в гостях... Нам ніколи задуматись, чим відрізняється наш етикет з-поміж інших. Ми повинні відкинути все, що прийшло непрошеним гостем у наш етикет, і зайнятися вивчення власного.

Щодня ми звертаємося до багатьох людей з різними запитаннями, проханнями, щось самі їм розповідаємо.

Світлано Іванівно, наш клас посів перше місце у спортивних змаганнях!

Тату, допоможи мені виготовити годівничку.

Мамо, що ти приготувала на сніданок?

C:\Users\Администратор\Desktop\1312544425.jpgВиділені слова називаються звертаннями (від слова звертатися). Звертаннями також можуть бути назви тварин, казкові персонажі і взагалі будь-які назви, до яких можна звернутися.

Це цікаво! http://www.docme.ru/doc/49608/ce-c%D1%96kavo

Опрацюй матеріал таблиці. Зроби відповідні висновки.

C:\Users\Администратор\Desktop\Конкурс\малюнки\VMP2565109.jpgВчимося аналізувати, робити  висновки!

Користуйся схемою.

1. Назвати звертання, поширене/непоширене.

2. Морфологічний засіб вираження звертання.

                  3. Місце звертання в реченні.

4. Які розділові знаки вжито.

Неси ж мене, коню,по чистому полю! (І.Франко)

Конюзвертання, непоширене, виражене іменником у кличному відмінку, знаходиться в середині речення, з обох боків виділяється комою.

 

Моя Вітчизно дорога, яка в тобі горить снага. (А.Малишко)

Моя Вітчизно дорога– звертання, поширене, виражене іменником у кличному відмінку, знаходиться на початку  речення,  виділяється комою.

 

Коли тебе, коханий, покарають – куди втечу від сорому йганьби. 

                                                                                                    (В.Стус)

Коханийзвертання, непоширене, виражене прикметником, який перейшов у іменник, знаходиться в середині речення, з обох боків виділяється комами.      

Запам’ятай!

1.    Окрім   іменника в кличному відмінку, звертання може бути виражене прикметником, дієприкметником, кількісним числівником у значенні іменника: Генії, безсмертні, на коліна станьте перед смертними людьми!  (В.Симоненко)

2.    У поширеному звертанні прикметник, займенник має форму називного відмінка: любий дідусю, чарівна весно, Вітчизно люба.

3.    В одному реченні може бути кілька звертань, може повторюватися одне й те саме звертання: О, Україно! О, рідна ненько! Тобі вірненько присягнем. (М.Вороний)

Розділові знаки при звертанні

Робота з підручником та опрацювання таблиці «Звертання»

Позиції

Приклади

Схеми

1

 

 

На початку речення кома ставиться після звертання

Україно моя, Україно, я для тебе на світі живу (Д. Павличко).

[Зв, зв,...].

 

 

2

 

 

У середині речення – з обох боків

Здрастуй, мій сонячний краю, ти снишся мені і  тут (Олесь Гончар).

[...,зв,...].

 

 

3

 

 

У кінці речення – перед звертанням

Встає Кобзарева зоря над тобою, моя Україно! (Я. Ярош).

[...,зв!]

 

 

4

 

 

 

 

Якщо речення зі звертанням окличне, то в кінці нього ставимо знак оклику.

З твого цвіту і грому я на світ народивсь, Україно! (А. Демиденко).

 

 

[...,зв!]

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

Якщо звертання на початку речення вимовляється з окличною інтонацією, то після нього ставимо знак оклику.

Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил (В. Баранов).

 

 

 

 

[Зв!]

 

 

 

 

 

6

 

 

 

Поширені звертання виділяються комами разом із залежними словами

Червона калино, чого в лузі гнешся? (І. Франко).

 

 

[Зв,...].

 

 

 

7

Якщо перед звертаннями є підсилювальні частки о, ой, то після них кома не ставиться

О хмарко грайлива, яка ти щаслива! (І. Гнатюк)

[О зв,...].

 

 

Власне звертання

Риторчне звертання

Називає конкретну особу і спонукає її до дії, відповіді:

  • Дякую, тобі, Житяно, за пораду. Але то справа не київського Подолу, а моя.
  • Ні, княгине, ти наша володарка.
  • Мені час іти. Дякую, Житяно, що турбуєшся про мій дім.
  • Е-ге-ге, добра княгине. Не про твій дім і не про тебе мій клопіт – про спокій і мир нашої Руси мовлю... (Р. Іванченко)

Називає неживий предмет, явище природи, тварини, міфічну істоту тощо і не спонукає до дії, відповіді. Риторичне звертання – це стилістичний прийом, який відтворює емоційний стан мовця:

О Господи! Така журба.

О Боже, змилуйся над нами.

Вчися чекати, друже, вчися чекати.

Киш-киш – за ким ти ходиш, пташко?

 

Для допитливих! http://www.docme.ru/doc/49650/dlya-dopitlivih%21

. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота з підручником

Параграф 28, ст. 131-134, виконати письмово вправи 277, 280.

2.Робота з інтернет-сервісом мультимедійних дидактичних вправ LearningApps

1)В поданих реченнях знайти звертання

https://learningapps.org/display?v=pbb9sjgb516

2)Розподілити на дві групи поширені та непоширені звертання

https://learningapps.org/display?v=p6ecwb57j18

3. Робота з картка

Дайте відповідь на запитання: які закінчення матимуть звертання у Кл.в. у кожному з рядків?  

1)  Віталій, Василь, Андрій, Гриць                     ( -ю).

2) Микола, Вероніка, Галина, Віра                     ( -о ).

3) Вікторія, Анастасія, Надія, Софія                  ( -є).

4) Марко, Генріх, Василько, Сергійко               ( -у).

5) Данило, Назар, Кирил, Максим                      ( -е).

6)Петрович, Семенович, Анатоліївна, Василівна (-у, о)

VІІ.  Підсумок уроку

А тепер, діти, закріпимо відомості про звертання у формі  гри «Лайк – дизлайк»

  1. Звертання називає особу або предмет, до якого звертаються з мовленням. (Так).
  2.               Звертання за походженням бувають похідні й непохідні. (Ні).
  3.               За складом звертання поділяються на непоширені й поширені. (Так).
  4.               Звертання виражається іменником або іншою частиною мови в значенні іменника. (Так).
  5.               Звертання найчастіше вживається у формі О.в.одн. (Ні).
  6.               На письмі звертання виділяється тире. (Ні).
  7.               На письмі звертання виділяється комою або знаком оклику. (Так).
  8.               Звертання не виконує ніякої синтаксичної функції. (Так).
  9.               Звертання може стояти лише на початку речення (Ні).
  10.          Звертання може стояти на початку, у середині, у кінці речення. (Так).
  11.          Звертання вживаються в різних стилях мовлення. (Так).

6. Асоціативний кущ до  етикетних одиниць, якими виражається вітання

 

                                                               

 

                                                      

 

                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Добрий ранок! Доброго ранку! Добрий день! Доброго дня! Добридень! Добрий вечір! Здрастуйте! Здоров був! Здоровенькі були! Доброго здоров ´я! Моє шанування! Вітаю Вас! Радий (-а) вітати Вас! Скільки літ, скільки зим! Яким вітром? Салют! Радий (рада) вас (тебе) бачити (вітати)!)

 

Домашнє завдання.

Підготуйте вітальну листівку або запрошення, використовуючи різні форми звертання.

Додаток

Мовний етикет

Звертання

Дорогі друзі!

Громадянине (громадянко)!

Пане (добродію)!

Панове!

Товаришу капітане (капітан)!

Вельмишановний…

Шановна громадо!

Дядю (тьотю)!

Хлопці і дівчата (хлопчики і дівчатка)!

Господарю (господине)!

Дорогий друже!

Громадяни!

Пані (добродійко, панно)!

Товариші!

Високоповажні…

Люди добрі (товариство)!

Люди добрі (товариство)!

Діти!

 


Використана література:

 

https://pidruchnyk.com.ua/792-ukrayinska-mova-zabolotniy-8-klas-2016.html

http://www.zhu.edu.ua/mk_school/course/view.php?id=16&lang=ru

https://gapon.te.ua/metodichna-skarbnitsya/konspekty-urokiv-um/8-klas/item/252-zvertannia-8-klas-avtor-petrkushyn-r-v-uchytel-tzosh-16

! http://www.docme.ru/doc/49650/dlya-dopitlivih%21

https://learningapps.org/display?v=pbb9sjgb516

https://learningapps.org/display?v=p6ecwb57j18

http://www.docme.ru/doc/49608/ce-c%D1%96kavo

 

 

 

doc
Додано
11 червня 2023
Переглядів
1178
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку