«Повторення таблиць множення числа 9 і ділення на 9. Розвʾязування задач.
Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок (з використанням
інтерактивних методів навчання)
Мета.
Навчальна – закріпити навички табличного множення числа 9 і
ділення на 9; формувати вміння використовувати
вивчений матеріал під час розвʾязування задач і
прикладів;
формувати вміння використовувати прийоми обчислень для розвитку навичок швидкої лічби ;
удосконалювати обчислювальні навички;
розвиваюча – розвивати логічне мислення, математичне мовлення,
увагу; кмітливість, вміння застосовувати знання таблиці
множення у житті;
виховна – виховувати любов до рідного краю, патріотизм,
працьовитість, самостійність, ініціативність.
Методично-дидактичне забезпечення уроку:
М.В. Богданович, Г.П.Лишенко. – К.: Генеза, 2014.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
1.Самовизначення до діяльності.(Звучить спокійна музика.)
Доторкніться один до одного долоньками. Подаруйте почуття впевненості в тому, що сьогодні у нас все вдасться. Підтримайте та посміхніться один одному перед роботою.
Повернімось до гостей, Привітаймось: «Добрий день!»
Хай сьогодні кожне серце
В наш урок додасть тепла.
Посміхнемося всім дружно
Й побажаємо добра!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Як часто ви відвідуєте з батьками магазин?
-Чи подобається вам ходити з батьками за покупками? Чому?
- Чи відпускають вас батьки самостійно до магазину робити покупки?
- Що необхідно для того , щоб щось купити?
- Які грошові одиниці України ви знаєте?
- Скільки копійок в 1 гривні?
- Які необхідно вміння людині, яка йде за покупками? (вміння рахувати гроші)
-Як називається дуже великий магазин з продажу повного асортименту продуктів харчування , напоїв та безліч інших господарських товарів ? (Супермаркет.)
Сьогодні в нас урок незвичний
А супермаркет математичний.
Свої знання ти продавай ,
Речі корисні для здоров’я придбай.
Сьогодні на уроці я буду продавцем, а ви покупцями. Для того, щоб придбати певний товар вам потрібно виконати завдання. Товар продається лише у випадку повністю правильного його виконаня. За кожну правильну відповідь ви отримаєте певний товар, який корисний для вашого здоров'я.
Налаштуємося й відчуємо себе добрим покупцем і скажімо собі:
- Я готовий до чого?...(До успішної роботи)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Розв’яжіть «ланцюжок», який я буду читати: число 20 зменшити в 5 разів і зменшити на 3 .
20: 5 - 3 = 1
1 листопада
Класна робота
Сьогодні на уроці перевіримо наскільки ви добре навчились рахувати, чи дійсно вас можна відпускати до магазину і довіряти гроші.
А дізнатися , з якими діями і таблицями нам доведеться працювати , допоможе вітрина з лимонами .
До речі, лимони використовують для лікування ангіни, грипу, виведення каміння із печінки .
Щоб придбати цей товар , вам потрібно виконати каліграфічну хвилинку «Математичний вузлик»
2. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
- Розмістіть ці числа, що ви бачите на дошці, у порядку зростання. 36 81 63 9 18 45 27 54 90 72
Каліграфічно запишіть їх 9, 18, 27, 36,45, 54, 63, 72, 81, 90.
Перевірка за вправою «Два – чотири – всі разом»
- Визначте який між ними зв'язок .(Кожна відповідь збільшується на 9, це відповіді таблиці множення числа 9)
3. Передбачення.
- Як ви вважаєте, які таблиці ми повторимо на уроці?
- Що за запис отримали? ( Перегортаю картки, діти читають « Множення і ділення на 9» )
36 81 63 9 18 45 27 54 90 72
Я М Н Ж Е Н О Н І
І Л Д Н Е Я Н А Н 9
За правильне виконання отримують лимони
ІV. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо працювати з дією множення та ділення. Повторимо таблиці множення числа 9 та ділення на 9 й розвязуватимемо задачі.
Девіз нашого уроку:
Працюй наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
Продукти корисні для здоров'я придбаємо!
Наступний товар - морква
В медицині морква застосовується при авітамінозах, для покращення зору
V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. «Марафон знань» ( метод «Кубування»)
– Щоб купити моркву. Давайте повторимо таблиці множення і ділення , які ми вже знаємо. А допоможе нам чарівний КУБ. Я вам буду показувати грані куба із завданням , а ви працюватимете наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилинка не втратилась марно. Увага!
● множники 9 і 5, знайдіть добуток;
● ділене 63, дільник 9, знайти частку;
● знайти добуток чисел 7 і 4;
● невідоме число зменшили в 8 разів й отримали 3.Знайти невідоме число.
● 16 зменшити в 4 рази;
● у скільки разів 48 більше від 6
- Які знання допомогли вам дати відповіді на запитання КУБа? ……..
(З куба знімається листок а там слово МОЛОДЦІ!) морква
Гарно відповідали й за це отримали Від магазину «АТБ»- несподіванку . Вам передали кошик з акційними товарами. Придбаємо його!
Проведему гру «Акційний товар»
Від магазину «АТБ»- несподіванка . Вам передали кошик з акційними товарами.
1. Соки «Джаффа 2х(3х3) (18грн)
2. «Снікерс», «Баунті», «Мілки Вей» 81:9+5 (14 грн)
3. Олія соняшникова 27+ 27 :9 (30 грн)
4. Цукерки «Корівка» 39+49:7 (46 грн)
5. Йогурти (100- 55):9 (5грн)
В «АТБ» ми всі ходили,
1-присіли, 2-присіли.
Там багато накупили ,
1-присіли, 2-присіли.
Виноград, банан і ківі
Ми придбали в магазині,
1-присіли, 2-присіли.
Соки «Джаффа», сир, ковбаски,
Свіжі йогурти, закваски.
1-присіли, 2-присіли.
«Снікерс», «Баунті», «Мілки Вей»
Смакували б кожен день ,
1-присіли, 2-присіли.
А кефір, сир, молоко
Любимо ми вже давно.
1-присіли, 2-присіли.
Вітамінів повний кошик з «АТБ» додому носим.
Годі вже нам розмовляти ,
Час за парти вже сідати.
VІ . Розвиток математичних умінь та навичок
1.Самостійна робота за варіантами з подальшою перевіркою: (№ 301 рівняння)
Наближаємось до вітрини з цибулею. Цибуля поліпшує травлення, збуджує апетит, лікує розлад шлунка.
І в. - Х * 9=7
ІІ в. - Х : 3=9
Інструктаж до виконання
1 крок – уважно прочитайте завдання, обдумайте , як ви будете записувати цей вираз;
2 крок – з’ясуйте як знайти невідомий компонент, виконайте необхідні обчислення
3 крок – зробіть перевірку.
І в. - Х * 9=7
ІІ в. - Х : 3=9
(За правильне виконання отримують цибулю.)
2.Музикотерапія. Пісня про таблицю множення на 9.
3.Робота над задачами в парах.
А) Уточнення понять «гроші» «ціна» ( з використанням методу «Мозковий штурм» ).
Подивіться уважно на вітрину магазину.
Наступний товар, який ви придбаєте – мед. Це дуже корисний продукт . Щоб його купити , треба попрацювати в парах й скласти прості задачі із трійкою взаємопов’язаних величин: ціна, кількість, вартість. Працюємо рядами .
1 ряд---яблука
2 ряд—сирок в глазурі
3 ряд--горішки
5. Диференційована робота задачею № 300
- Наближаємось до вітрини з бананами
І група.
Учні, у яких на парті зелений квадратик настрою. Розв’язують задачу самостійно за поданою умовою.
…………………………………
Індичок - ?, 8 шт. по 9 кг
Гусей – ?, 3 шт. по 6 кг
………………………………
ІІ група настрою . Прочитайте задачу та розв’яжіть за планом й по схемах- діях.
3.Яка загальна маса птиці?
+
ІІІ група настрою . Прочитайте задачу, роз’яжіть за схемою- виразом.
VІІ. Підсумок уроку
1. Вправи на виконання дій з іменованими числами
- Скільки видів продуктів придбали? Підходимо до каси. У нашому гаманці , діти, 120 грн. Чи вистачить нам грошей?
( Діти подивіться чи залишилися гроші у вас у гаманцях. Щоб ви за них могли купити? Це для вас дуже важлива покупка? А в нашій країні є багато дітей, які хворіють і для їхнього лікування потрібні гроші, то гроші можна передати комусь з хворих дітей, ви згодні? На «благодійність»)
2. Рефлексія. Визначення покупця дня (Самий активний учень)
- Увага! Наш супермаркет зачиняється. Ви отримали корисні для вашого здоров´я продукти. Усім відомо, що чим більше товару ми придбали, тим більшою може бути скидка надана магазином. Сьогодні на уроці ви отримаєте дисконтні картки, на яких вказано число, яке відповідає відсотку скидки наданої магазином. Також це число буде вашою сьогоднішньою оцінкою. Обрахуйте. За кожен пункт ви будете собі ставити бали 0-2, як ви вважаєте.
Картка самооцінювання
1) Чи брали ви активну участь у роботі класу? ___
2) Чи добре знаєте таблиці множення та ділення ? ___
3) Чи правильно розвязали рівняння ? ___
4) Чи вдало ви працювали над задачею ? ___
5) Чи вмієте використовувати знання як знайти величини : ціна, вартість, кількість? __
6) Чи правильно та охайно записували в зошиті? ___
- На скільки балів ви оцінили себе, стільки ви отримаєте скидки на вашу дисконтну картку для наступного походу до супермаркету.
3. Вправа «Мікрофон».
4 . Завдання додому « Право вибору»
- Щоб могли придбати товар наступного разу слід виконати вдома завдання. Оберіть для себе домашнє завдання. № 303,304 ( № 303,302)
5. Прощання.
-- У нас багато ще цікавих справ сьогодні. І я бажаю вам гарного настрою та успіхів на весь сьогоднішній день.
-- Давайте і гостям ми висловимо свої побажання. (З імітацією рухів)
-- Побажаємо, щоб були сильними. Якими?
-- Ось такими!
-- І веселими. Якими?
-- Ось такими!
-- І красивими. Якими?
-- Ось такими!
І грайливими Якими?
-- Ось такими!
-- І настрій у всіх був який?
--Ось такий!
Дякую всім, хто працював , і
В зошитах правильно писав,
На всі запитання відповідав ,
Задачі і приклади розв’язав,
Та тим, хто в гості завітав.