ТЕМА. Усне множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Складні задачі, розв’язання яких вимагає знаходження дробу від числа.
МЕТА. Закріплювати вміння учнів виконувати усне множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Удосконалювати вміння розв’язувати складні задачі, розв’язування яких вимагає знаходження дробу від числа. Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, самостійність, організованість, навички колективної співпраці і взаємодопомоги, інтерес до математики.
Хід уроку
І. Організація класу
До нас завітали гості на урок. Тож, будь-ласка діти поверніться до них, привітайтеся, даруючи їм свої посмішки.
А тепер усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.
Я б дуже хотіла, щоб такий настрій у Вас був до кінця уроку.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Любі дітки! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з Вами будемо подорожувати до міста Математики. А щоб дістатися до цього чарівного місця, ми будемо виконувати різні завдання. А щоб їх виконати потрібно буде застосовувати ті завдання, які Ви засвоїли на уроках математики.
А працювати на цьому уроці ми будемо під таким гаслом:
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – правильно,
Лічимо – точно,
Пишемо – гарно.
Бажаю вам успіхів!
ІІІ. Повідомлення теми і мети.
Сьогодні на уроці ми повторимо множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні, будемо продовжувати розв’язування задач, яких вимагає знаходження дробу від числа.
ІV. Каліграфічна хвилинка.
Почнемо без запинки
З каліграфічної хвилинки.
Щоб цифри правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба почати!
Цифри пишемо рівнесенько,
Щоб було гарнесенько!
Слухайте уважно і записуйте всі числа, які почули.
- Довжина кордону України 6500км,
- В Україні 73000 річок
-20000 озер
- Найвища вершина Кримських гір (Роман-кош) – 1545м,
- Найвища вершина Карпатських гір – (Говерла) – 2061м
- назвіть найбільше число -20000
- Назвіть найменше число - 1545
V. Усний рахунок
1. *Суму чисел 400 і 500
зменшіть на 50 850
*Добуток дорівнює 800
Перший множник- 100
Знайдіть другий множник 8
* У книзі 400 сторінок.
Учень прочитав
четверту частину.
Скільки сторінок прочитав учень? 4
Довжина прямокутника-4 см
Ширина – 2 см .
Знайдіть площу прямокутника 8см2
Діаметр кола- 14 см.
Знайдіть радіус цього кола 7см
2. Гра «Відкрий віконечко»
120 = * · 10 260 = * · 10
400 = * · 100 2400 = * ·100
9000 = * · 1000 70 = * ·10
3. Розв'яжи приклади, в яких остання дія є віднімання.
(46 -3)·2= 1000-82·10=180
460-30·2=400 20·20-10·10=300
10·1000-1= 9999 23·3-40+5=
VI. Пояснення вчителя множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа на таких прикладах:
Сьогодні на уроці ми навчимося розвязувати усно приклади на множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа, або числа що закінчуються нулем; закріпимо знання по знаходженню частини від числа;
23 ∙ 40 4200 · 20
42 · 100 2 · 10
4 · 10
а). 23 ∙ 40 = 23 ∙ ( 4 ∙ 10 ) = ( 23 ∙ 4 ) ∙ 10 = 92 ∙ 10 = 920;
Числа 23 і 40 подаємо у вигляді добутку, де один із множників – розрядне число.
У даному випадку, у нас таким чилом є число 40, яке розкладаємо на добуток чисел 4 і 10.
Тому, перший множник 23 перемножаємо на добуток чисел 4 і 10.
Але, для того, щоб нам легше було перемножити цей вираз, можна використати переставний закон множення.
У результаті ми отримаємо такий вираз ( 23 ∙ 4 ) ∙ 10.
Отже, шуканий добуток 920.
б). 4200 ∙ 20 = ( 42 ∙ 100 ) ∙ ( 2 ∙10 ) = ( 42 ∙ 2) ∙ ( 100 ∙ 10 ) = 84 ∙ 1000 = 84000. Числа 4200 і 20 подаємо у вигляді двох добутків, в кожному з яких один із множників – розрядне число. ( 4200 = 42 і 100; 20 = 2 і 10).
Тому, одержимо такий вираз: ( 42 ∙ 100 ) ∙ ( 2 ∙10 ). У даному випадку, також можна використати сполучний і переставний закони множення : ( 42 ∙ 2) ∙ ( 100 ∙ 10 ).
У результаті ми одержимо: 84 ∙ 1000 = 84000.
VII. Робота за підручником Хвилинка швидкого обчислення Покажемо, наскільки вправно і швидко ми вміємо рахувати.
№ 703- учні розв’язують приклади на дошці, коментуючи їх.
VIII. Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок — робимо зарядку:
Руки вгору, руки вниз —
Все у нас в порядку.
Рухи в боки — нахиляйся,
Наче маятник хитайся,
За хвилинку відпочили
І за парти тихо сіли.
Вправи на увагу:
Істинне чи хибне висловлювання
Усі геометричні фігури многокутники
Деякі фігури - трикутники
Квадрат червоного кольору
На другому місці – п’ятикутник
Робота над задачею № 704
Прочитайте задачу № 704. Розгляньте скорочений запис на екрані до цієї задачі.
Що означає число 720?
Що відомо про перший день?
Про другий день?
Що запитується в задачі?
Чи можемо ми відразу знайти скільки продали за два дні?
А що нам потрібно знати для цього? (скільки окремо продали за перший і за другий день)
Чи можемо ми знайти скільки продали 1 дня? Як? (720 :9·2=160 кг)
Як знайти скільки продали другого дня? (720:5·3 =432 кг)
Що взнаємо в третій дії? (160+432=592кг)
Вираз 720 :9·2+720:5·3=592
Робота над задачею № 705
Що означає число 180.
- Що відомо про перший день?
- Про другий день?
- Що запитується в задачі?
-А що нам потрібно знати для цього?
- Чи можемо ми відразу знайти скільки км пройшов турист за два дні?
-А що нам потрібно знати для цього?
IX. Підсумок уроку.
- Які приклади на уроці ми вчилися розв’язувати?
- Як називають числа, які закінчуються нулем?
Обчисліть вираз 130*50,
X. Домашнє завдання