Усний твір-роздум за прислів’ям «Прочитаєш цікаву книгу – придбаєш хорошого друга»

Про матеріал
Розроблений урок, крім традиційних ефективних форм навчальної роботи, характеризується реалізацією сучасних освітніх технологій, а саме: проблемно-пошукової , колективної та групової діяльності, диференціації й індивідуалізації навчання , ігрових форм. Це сприяє розвиткові розумових здібностей учнів, їхньої пізнавальної активності й самостійності, формуванню комунікативної компетенції.
Перегляд файлу

Усний  твір-роздум за прислів’ям  «Прочитаєш цікаву книгу – придбаєш хорошого друга»

Мета: Навчальна: закріплювати навички правильно будувати текст-мір-кування, вчити розкривати абстрактно-загальні поняття. формувати інтерес до основних носіїв інфор­мації — книг; сприяти усвідомлен­ню  учнями   важливості   здобуття освіти;

Розвивальна: розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, мислення, уміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання, навички самостійної роботи з додатковою літературою, вміння робити самостійні висновки й уза­гальнення, орієнтуватися в доборі відомостей   та   джерел   пізнання нового;

  Виховна: виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність та самопожертву, скромність, бережливе ставлення до книжки.

Тип уроку: розвиток комунікативних вмінь і навичок

Методи навчання: фронтальна бесіда,  самостійна робота, робота з текстом,     активний  метод навчання — робота в малих  групах, інтерактивний метод — «Мікрофон», «Гронування», «Мозковий штурм».

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна

Обладнання: підручники, роздаваль­ний матеріал, таблиця, тлумачні та етимологічні словники, комп'ютер, мультимедійна презентація

Епіграф:                                                  Книги — морська глибина.

                                                                  Хто в них пірне аж до дна —

                                                                  Той, хоч і труду мав досить,

                                                                   Дивнії перли виносить .

                                                                                                  І. Франко

ХІД УРОКУ

  І. Мотивація навчальної діяльності.

 1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Зайчикове речення

    Учителька загадала скласти вдома речення. Зайчик склав гарне речення, аж йому самому сподобалося: «Тепле сонечко поволі викочувалось із-за темного лісу». Якраз надлетів горобець. Зайчик не втримався й прочитав йому своє речення. Той подумав і цвірінькнув:

  А навіщо казати, що сонце тепле? Це й так усім ясно. Зайчик викреслив слово «тепле».

Неподалік на дубі сиділа сова. Вона все чула й теж зробила

зауваження:

   Сонце не може сходити ні швидше, ні повільніше. Воно піднімається з такою швидкістю, з якою обертається земля.

Зайчик викреслив слово «поволі».

Навпроти на вершечку високої сосни сиділа ворона. І вона каркнула:

  А де тут на обрії темний ліс? Я не бачу.

Зайчик викреслив і слова «із-за темного лісу». Залишилося тільки «Сонечко викочувалось». Зайчик прочитав це, і йому стало сумно.

-  Поміркуйте, від чого залежить краса висловлювання.

2.  Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Слово вчителя.

    Сьогодні на уроці ми спробуємо об'єднати дивовиж­ну красу перлини з духовною красою книги. Також ви напишете твір-роздум «Прочитаєш цікаву книгу – придбаєш хорошого друга». Щоб мати  позитивний результат праці на сьогоднішньому уроці ми повинні

ЗНАТИ: :  про  основні типи мовлення; будову  тексту-роздуму, послідовність викладу матеріалу щодо сюжету;

 УМІТИ:   проникати  у зміст  тексту,  логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання;

ЦІНУВАТИ:    результативність своєї праці,  любов до будь-якої роботи.

  ІІ.  Оголошення епіграфа уроку і робота з ним.

1. Слово вчителя.     Книга — символ Всесвіту; знань, мудрості; Бога, Істини. У літературі образ книги символізує невичерпне джерело му­дрості, культури, освіченості.  «Книга — джерело знань»,— стверджує народна муд­рість. Саме за  допомогою слова ми маємо змогу без машини часу перенестися у будь-яку епоху, без надшвидкісного літака опинитися у будь-якій місцевості, пережити разом з героями книжок найрізно­манітніші пригоди, відчути радість і сум, піднесеність і розчарування, солодкий смак перемоги і гіркоту невдачі.

   Знайомлячись із кни­гами, ми пропускаємо через свою душу почуття багатьох поколінь народу, перед нашими очима постає життя й наших далеких пращурів, і наших батьків, і наших сучасників. Ми відчуваємо єдність з ними — живими, мертвими, ненародже­ними земляками нашими, а отже, відчуваємо свою приналежність до рідного народу.

    Книга — мудрий друг, який, не вміючи говорити, розказує про незвичайні пригоди й подо­рожі, про чудеса, про навколиш­ній світ. Нерідко книга, прочитана в дитинстві, залишається в пам'яті на все життя.

Герої, з якими ви зу­стрілись на сторінках книг, стають вірними друзями.

У шафі у мене — скарби всіх століть.

І кожен там — неначе дім стоїть.

Обкладинки, мов двері відчиняй —

І ти вже гість: господаря вітай!..

Як вулиця — книжок тих рівний ряд,

А шафа вся — чарівний Книгоград.

Коли його ти мудрість осягнеш —

З минулого в майбутнє перейдеш,

Заглянеш у незвідане не раз,

Бо кожна книга — це країна й час...

В моїй кімнаті на усі віки у злагоді

Живуть материки!                                 (Д. Кугультінова)

2. Бесіда

- Як ви розумієте прислів'я «З глибин моря дістають перлини, а з глибин

 книг — знання»?

- Чому саме перлину порівнюють зі знаннями, а книгу -  з морем

- Які ще ви знаєте прислів'я про книгу або знання? (Знання  сонце, книга вікно, Книга — твій друг, без неї, як без рук . Не на користь книжку читати, коли вершки лиш знімати

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя

Короткі теоретичні відомості

Твір-роздум — це монологічне висловлювання, яке має на меті довести істинність чи хибність головного твердження (тези) тексту за допомогою системи доказів (аргументів). (Слайд №3)

2. «Мозковий штурм»

-  Що ви знаєте про прислів'я?

 - Які ви знаєте прислів'я?

-  На які теми можна поділити прислів'я?

3. Літературний диктант

1.   Назвіть відому пергаментну кни­гу, створену в Київській Русі, що збереглася й до наших днів. («Остромирове Євангеліє»)

2.   З чого виготовляли в Київській Русі берест — матеріал для писання? (Із тонкого листу березової кори)

3.  Де була створена перша на Русі бібліотека? (Софійський собор, Київ, 1037р.)

4. Хто заснував першу відому біб­ліотеку в Київській Русі? (Ярослав Мудрий)

5.   Який народ винайшов сучасний папір для книжок? (Китайці)

6.   Коли винайшли сучасний папір для книжок? (105 року до нашої ери)

1. В якому столітті навчилися виго­товляти сучасний папір для книжок в Європі? (УХІІІст. н. є.)

8.   В якому році було надруковано на Русі першу книгу? (1654)

9.   Хто надрукував першу книгу в Київській Русі? (Іван Федоров та Петро Мстиславець)

10. Як називалася перша надрукова­на Федоровим і Мстиславцем кни­га? («Апостол»)

 

IV. Сприймання, засвоєння та осмислення учнями нових знань

Надання необхідної  інформації   з використанням мультимедійної  презентації   «Як працювати над складанням твору-роздуму»

1.  Продумай запропоновану тему роздуму(Слайд № 4)

 Вступ. (Вступ можна почати з називного речення, риторич­ного запитання. Наприклад: Дитинство. Найщасливіша пора життя. Хто з дорослих не хотів би повернутися у ті щасливі роки?)

2.  Виходячи зі свого власного ставлення до запропонованої теми, сформулюй і запиши на чернетці основну думку майбутнього твору. Це буде теза твого роздуму, тобто те положення , що  ти будеш доводити . (Слайд №5)

При формулюванні тези вживай мовні конструкції для виявлення особистої позиції:

 - я згоден із твердженням (не зго­ден), що...;

- не можу не погодитися з тим, що...;

- я згоден з ви­словлюванням (прізвище, ім'я видатної людини) в тому, що...;

- я впевнений; я вважаю, що...; я думаю...; моя думка така...;

- на мій погляд.;.; мені здається, що...;

- можна стверджувати; мені близька думка...; чи можна не погодитися з...

3.  Продумай і запиши на чернетці(аргумент), які б під­тверджували вибрану тобою точку зору -  тезу. Це повинні бути переконливі докази. (Слайд №6)

  Аргументи, які доводять головну думку, вводяться за допомо­гою таких мовних конструкцій: тому що; бо; доказом може бути; мої думки

доводить те...; хто не був свідком того, як...; підтверджуючи цю думку...

4.Підтвердь свої аргументи  фактами з життя, літера­тури,

власними спостереженнями тощо. (Слайд №7)

Приклад з власного життя: так, наприклад; розповідають, що  одного разу; можу розказати...; я знаю подібну історію (випа­док); мені довелося бути свідком того, як...; я дивився по телевізору передачу...; я читав...; мені розповідали батьки...

Приклад з літератури: (Слайд №8) з автором твору можна посперечатися; цим питанням задається автор твору ...; автора цікавить питання; над цією проблемою пропонує поміркувати автор твору; говорячи  про...; варто згадати ...; прикладом може слугувати; огляд літератури з теми дозволяє припустити...або стверджувати...; у прочитаній мною біографії ... наводиться факт.

Інше (приклади з історії, суспільно-політичного життя): (Слайд №9)

як по­відомляють ЗМІ; суспільна думка схиляється до...; як стверджу­ють фахівці...; дані соціологічного опитування свідчать про те...; вчені стверджують...; кожному відомо...; важко знайти людину, кіс б не знала, що...; навіть дитині зрозуміло...; як показує досвід або як показують спостереження...; в одній із газет, які регулярно читають у нашій сім'ї, я звернув увагу на статтю, в якій обгово­рювалася ця ж проблема.

Переказуючи чужі погляди на обговорюване питання, краще вживати вирази: як можна почути...; як вважають...; дехто ствер­джує... тощо.

5. Висновок: (Слайд №10) отже; таким чином; можу зробити висновок; ви­сновком моїх міркувань може бути.

Пам’ятка  для учня

1.  Використовуючи записи на чернетці, розширивши їх прикла­дами зі свого життя, фактами з літератури та власного досвіду,

напиши твір-роздум на запропоновану тему.

2.  Враховуй, що здебільшого у невеликому творі-роздумі частини його виділяються в абзаци: теза -  докази -  приклади -  висновок. Можна ко­жен з аргументів записувати з абзацу.

3.  Складаючи твір-роздум, стеж  за  тим, щоб він не перетвори­вся на твір-опис чи твір-розповідь.

4.    По можливості використовуй прислів'я, приказки, ви­словлювання знаменитих людей про проблему, яку ти висвітлюєш у своєму творі.

5.  Щоб уникнути безапеляційності, у творі варто вда­витися до вставних конструкцій: на мою думку; як мені здається; очевидно; певно; можливо тощо.

6. Логічності і послідовності можна досягти , користуючись  словами: тому, що; бо; через те, що; отже; по-перше, по-друге...; таким чином;

адже; крім того ; як було зазначено; повертаючись до думки; з цього випливає.

V.  Підготовка до написання твору-роздуму

1.Метод « Гронування»

Книга                           Знання

повчальна                    цінні

розумна                       священні

дивна                           древні

цікава                          потрібні

корисна

Книги мають особливу чарівність;

книги дають нам насолоду; вони розмовляють із нами, дають нам добрі поради, вони стають  друзями для нас.

2. Колективна робота. Складання пам’ятки  та плану твору

Пам'ятка

1.  Кожну частину тексти писати з абзацу.

2. Речення будувати невеликі.

3.  Послідовно викладати свої думки.

4. Наводити приклади, докази.

5. Стежити за мовою.

6. Уникати повторів слів.

7. Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

План (орієнтовний)

1. Прислів'я — мудрість українського народу.

2.   Книги – наші друзі.

3. Знання — шлях до успіху.

4. Книги та знання збагачують життєвий досвід.

3. Гра «Скарбниця мудрості»

З'єднайте колонки так, щоб утворились прислів'я.

 

Книга для розуму

як без вікон, темно

Прочитав добру книгу

ключ до знань

У книжці шукай не букви

а з книжок — знання

Хто багато читає

як без вікон, темінь

В домі без книги

теплий дощик для посівів

Книги

а думки

3 ручаїв — ріки

як на світі жить

Розум без книги

розуму наберешся

Книга вчить

той багато знає

3 книгою подружишся

зустрівся з другом

 

 

Ключ

Книга для розуму — теплий дощик для посівів.

Прочитав добру книгу — зустрівся з другом.

У книжці шукай не букви, а думки.

Хто багато читає, той багато знає.

В домі без книги, як без вікон, темно.

Книги — ключ до знань.

З ручаїв — ріки, а з книжок — знання.

Розум без книги, як без вікон, темінь.

Книга вчить, як на світі жить.

З книгою подружишся, розуму наберешся.

  1. Лексико-орфографічна робота

 Ключові слова

Зверни увагу! Помилка, яка найчастіше зустрічається — по­втор. Щоб цього уникнути, запам'ятай наступні солова.

Називання автори — майстер слова, письменник, класик, митець, майстер пера.

Дії автора — описує, змальовує, зображує, показує, знайо­мить з ..., вводить у..., створює.

Називання книги — книга, твір, повість, роман, оповідання...

Оцінка епізоду — цікавий, захоплюючий,  пізнавальний, повчальний, який примушує замислитись, захо­плюючий, дивовижний...

Загальне вираження оцінки — сподобатися, схвилювати, запам'ятатися, залишитися в пам'яті, вразити, відкрити для себе.

 

VІ.  Складання  твору-роздуму.

  1. Колективна робота.

Алгоритм створення власного висловлювання

Основна думка (теза).

Аргумент 1.

Аргумент 2.

Аргумент 3.

Чим це підтверджується?

Приклад 1. Думка відомої людини або народна мудрість.

1. «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для худож­ника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною» (В. Сухомлинський).

 2. «Люди перестають мислити, коли переста­ють читати» (Д. Дідро).

3. З книгою жити — з добром дружити {Народна мудрість).

 4. Нема розумного сусіда — з книгою по­говори (Народна мудрість).

5. Книга добру навчить, від дурного відверне) (Народна мудрість).

Приклад 2. Посилання на літературний твір. (М. Стельмах «Щедрий вечір», Т. Шевченко «Біографія», В. Мономах «По­хвала книзі»).

Приклад 3. Посилання на власний досвід. (Екскурсія до біб­ліотеки. Несподівана чи випадкова зустріч із цікавою книгою. Побачене на власні очі або в книзі, телевізорі, Інтернеті , прочитане на уроках  української літератури тощо. Рекомендація друга, батьків, учителя, сусіда, випадкового су­путника...)

Ілюстративний матеріал (до прикладу 3). (Слайд №10-15)

Дізнайся: А чи є пам'ятник книзі в Україні?

Висновок. Отже, ...

2.Самостійна робота. Побудова   висловлювань.

  3.Усні  висловлювання учнів.

  4. Оцінювання.

 

VІІ. Підбиття підсумків (рефлексія) уроку

За допомогою метод «Незакінчені речення» учитель пропонує учням закінчити речення.

  На сьогоднішньому уроці ми...

  Ми дізналися про..

  Твір-роздум — це...

VІІІ. Домашнє завдання. Удосконалити і  написати твір-роздум у зошити.

 

Додаток №1

Факти для роздумів

1. За даними опитувань, 35 % українців взагалі нічого не чита­ють, а 46 % населення не купує книжок, тому що не мають у цьому потреби.

2. Останнім часом у нас випускається 1,2 книги з-розрахунку на одну особу, що в 4 рази менше, ніж в Росії, та в 4-8 разів менше, ніж у країнах ЄС. Одна книжкова крамниця в Україні припадає лише на 96 тис. чоловік, у той час, як у Франції — на 20 тис, а у Росії — на 75 тис.

 У Стародавньому Китаї книга вважалася однією із восьми свя­ти х речей,

силою, здатною захистити від злих духів. У сис­темі символів Грайля книга означає пошук втраченого світу. У буддизмі символізує досконалу мудрість, мову. Книгами Книг у світовій культурі вважаються Біблія, Коран, «Книга Тота (Гермеса)», «Книга Єноха», Тора, Кабала, «Го­лубина книга», «Влесова (Велесова) книга» та ін.

 Священним для українців є «Остромирове Євангеліє» — перша україномовна книга, на якій і сьогодні дають клятву народу України її Президенти, вступаючи на посаду.

Зразок твору

Прочитаєш цікаву книгу – придбаєш хорошого друга

     За всіх часів і в усіх народів найбільшим добром вважалася книга. Вона була і залишається другом та порадником, джере­лом знань, хранителькою духовних надбань багатьох поколінь. (Вступ)

     На мою думку, книга  - хороший і  надійний  товариш. (Теза) З її допомогою ми пізнаємо світ і себе в ньому. (Аргумент 1) Вона примушує нас замислюватись над тим чи іншим питан­ням, часто допомагає у вирішенні важливих життєвих проблем. (Аргумент 2)

    «Вчасно прочитана книга — це велике щастя. Вона здатна зміни­ти життя так, як не змінить його найкращий друг чи наставник», - писав П. Павленко.

    Іноді, коли почуваєшся самотнім чи пригніченим, візьмеш до рук книгу — і уже маєш поряд друзів, які тебе розраджують. В. Сухомлинський мав рацію, коли писав: «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе об­діленою, збіднілою, спустошеною». (Аргумент 4)

Мені пощастило поспілкуватися з багатьма людьми, які за­вдяки книгам змінили своє життя. У них вони знайшли для себе відповідь на питання: «Як же будувати своє майбутнє?»

    Я хочу розповісти вам одну цікаву і, на мій погляд, повчальну історію.

Звучить трішечки смішно, але мій сусіда, 16-річний здоро­вань Андрій, бешкетник і хуліган, з яким не знали що робити ні батьки, ні вчителі, ні міліція, прочитав випадково казку «Котигорошко». (На прохання тітки доглядав її чотирирічного сина) І загорівся бажанням стати сильним, як той богатир. Записався до секції, кинув пити, палити, бешкетувати. Мати Андрієва те­пер на казку, як на ікону, молиться. Та й сама читати почала...

(Приклад з власного досвіду)

     Про велику любов до читання розповідає М. Стельмах у пові­сті «Щедрий вечір». Маючи потяг до книги, головний герой твору Михайлик, «проковтнув» усі, які були в хаті-читальні, купував їх за насіння у хитрого Юхрима. А коли хлопця записали у бібліо­теку , це стало найщасливішою подією в його житті. Під впливом прочитаного Михайлик ще в школі починає писати п'єси. Якби не та любов до книг, чи став би М. Стельмах письмен­ником? (Приклад з літератури)

     Отже, спираючись на ці незаперечні приклади впливу книг на життя

людей, зроблю висновок: книга – це хороший супутник у житті кожного з нас. Наслідуйте кращі риси улюблених героїв — і життя ваше обов'язково зміниться. Звичайно, на краще. (Висновок)  

2. Рубрика «Вислови про книгу»

 1. Читаючи вперше хорошу книгу, ми переживаємо відчуття, ніби знайшли нового друга. Перечитати книгу — значить знову по­бачити давнього друга (Вольтер).  2. Любіть книгу, вона полегшить вам життя, по-дружньому допо­може розібратися в строкатій і бурхливій плутанині думок, по­чуттів, подій, вона навчить вас поважати людину і самих себе, вона надихає розум і серце почуттям любові до світу, до людини (Максим Горький).

3. Книги — це скарби людського розуму, які мають переходити в спадок від покоління до покоління на вжиток тих, хто наро­диться згодом (Д. Аддісон).

4. Вчасно прочитана книга — це велике щастя. Вона здатна зміни­ти життя так, як не змінить його найкращий друг чи наставник (П. Павленко).

Сад житейської мудрості

1. Книги — ключ до знань. 2. Золото добувають із землі, а знання — з книжок. 3. З ручаїв — ріки, з книжок — знання.4.  Хліб наснажує тіло, книга — розум. 5. Книга — міст у світ широкий. 6. Розум без книги, що птах без крил. 7. З книгою по­дружишся, розуму наберешся. 8. Книги читати — усе знати. 9. З книгою жити — з добром дружити.

10. Нема розумного су­сіда — з книгою поговори. 11. Книга добру навчить, від дурного підверне. 12. Книги — води ріки, що наповнюють кожного (Дав­ньоруська мудрість). 13. Друкувати книжки — це значить дру­кувати гроші (Народна мудрість).

Висловлювання відомих людей про книгу

1. «Людина, для якої,книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для худож­ника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною» (/і. Сухомлинський). 2. «... Дивною і ненатуральною здається лю­дина, яка існує без книги» (Т. Шевченко).

3. «Бібліотеки — це скарбниці всіх багатств людського духу» (Г. Лейбніц). 4. «Чи­тайте! Нехай у вашому житті не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б сторінки з нової книги» (К. Паустовський). 5.«Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев'яніння» (Т. Шевченко). 6. «Книжки — це вели­чезне багатство» (В. Сосюра). 7. «Життя без книг — це хата без вікна» (Д. Павличко).

 

 

 

 

 

Слайд №1

 

 

 

Слайд №2

 

 

 

 

 

Слайд №3

 

 

 

 

Слайд №4

 

Слайд №5

 

 

 

Слайд №6

 

 

 

Слайд №7

 

 

 

Слайд №8

 

Слайд №9

 

 

 

Слайд №10

 

 

 

 

Слайд №11

 

 

 

 

Слайд №12

 

 

 

 

 

Слайд №13

 

 

Слайд №14

 

 

docx
Додано
16 січня 2021
Переглядів
3630
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку