ДЕСНЯНСЬКА РАЙОННА В МІСТІ КИЄВІ
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 282
ДЕСНЯНСЬКОГО РАЙОНУ МІСТА КИЄВА
Роботу на конкурс
методичних розробок
підготувала вчитель
початкових класів
школи І-ІІІ ступенів № 282
Деснянського району міста Києва
Командир Юлія Миколаївна
Київ
Тема: Уявлення про мову як засіб спілкування між людьми
Мета: дати уявлення про мову як найважливіший засіб спілкування між людьми; ознайомити з процесом розвитку мови; розвивати усне мовлення та мислення, спостережливість дітей; закріплювати каліграфічні навички письма; виховувати інтерес до вивчення рідної мови; заохочувати дітей удосконалювати мовну культуру, збагачувати словниковий запас, розмовляти чисто і правильно українською мовою; виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнатися про неї, берегти свою національну культуру.
Тип уроку: урок формування нових понять.
Обладнання: М.Д. Захарійчук, українська мова: підручник для 2 класу загальноосвітн. навч. закл. з навч. укр. мовою. – К.: Грамота, 2012. – 176с.: іл.,карта України, плакат «Символи України», ілюстрації, вишиті рушники, кетяги калини, таблички з висловами про мову відомих люде, картки з прислів’ями (Коли зникає народна мова – народу нема більше! (К.Д.Ушинський), Як парость виноградної лози, плекайте мову…, Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! (М.Рильський), технічні засоби.
Хід уроку
Слайд 1 (лунає музика природи)
"... Це - матері мова.
Я звуки твої Люблю,
наче очі дитини...
О мова вкраїнська!.. Хто любить її,
Той любить мою Україну."
Володимир Сосюра
— Дітки, погляньте на карту України - це карта нашої Батьківщини.
Створення емоційного фону (перегляд відеозапису «Україна - це ти…» муз. Тіна Кароль,сл. Тіна Кароль і Микола Бровченко).
Слайд 2
Моє ім'я - Батьківщина, лелеки легке крило.
Моє ім'я - Україна, i сонечка тепло.
Моє ім'я - Вишиванка, я хрестик на полотні.
Моє ім'я - Синє небо, я сонях малий під ним.
Приспiв:
Татові слова: Україна - це я.
Мамині пісні: Україна - це ти.
Моє ім'я - Степ широкий.
Моє ім'я - Хліба смак.
Останній шкільний дзвіночок,
Над сивим Дніпром туман.
Моє ім'я - то Надія.
Моє ім'я - то Любов.
Моє ім'я - чиста мрія.
И віра, що з нами Бог.
Приспiв:
Татові слова: Україна - це я.
Мамині пісні: Україна - це ти.
Татові слова: Україна - це я.
Мамині пісні: Україна - це ти.
Моє ім'я - Колискова.
Моє ім'я - то є Воля.
Моє ім'я - то Родина.
Моє ім'я - добре Слово,
Що збереже цей світ.
Татові слова: Україна - це я.
Мамині пісні: Україна - це ти.
Україна - це ти.
— Спочатку сідають дівчатка, а потім хлопчики.
— Які слова у тексті ви запам’ятали, що пишуться з великої літери?
— Чому ці слова пишуться з великої літери?
— Розгорніть зошити, сядьте правильно і запишіть дату.
— У наступному рядку каліграфічно запишіть такі з’єднання букв:
У у Ур Ук у укр ск ий
— Пригадайте, в яких словах є такі буквосполучення. Запишіть їх каліграфічно.
Україна український
— Якого правила ми дотримувалися, коли писали ці слова?( Пишіть каліграфічно).
— Запишіть каліграфічно речення і складіть звукову модель із слів: «рідна», «мова».
Вона як зоря пурпурова, що сяє з небесних висот. І там, де звучить рідна мова, живе український народ.
Слайд 3
українське
кров
людський
скарбниця
жива
історична
слово
живуча
дух
багата
мова
пам’ятать
— Для чого складаються слова?
— Як пишуться слова в реченні?
— З чого складається речення?
— Які розділові знаки можуть стояти в кінці речення?
— Як пишеться перше сово в реченні?
— Складіть речення з однією парою слів на вибір.
— Який висновок можна зробити зі складених вами речень?
— Як ви вважаєте, навіщо нам потрібен телефон?
— Як ви вважаєте, для чого нам потрібні книги?
— Як ви вважаєте, для чого у правильній вимові впорядковані слова?
— Як ви вважаєте, навіщо ділитися з батьками своїми перемогами й невдачами?
— Сьогодні ми дізнаємось, як вирішувати цю проблему наші предки,
як вони навчилися розуміти одне одного.
Слайд 4
Мова кожного народу
Неповторна і — своя;
В ній гримлять громи в негоду,
В тиші — трелі солов'я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять;
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов'їну, барвінкову,
Колосисту — на віки —
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас,—
Бо ж єдина — так, як мати,—
Мова в кожного із нас!
— Чого бажає поетеса рідній мові?
— Навіщо треба вивчати рідну мову?
— Навіщо людям потрібна мова?
— Уявіть, що могло б статися, якби мови не стало?
— Як автор вірша висловлює нам побажання? Прочитайте ці рядки.
— Діти, обміняйтеся своїми почуттями, роздумами, що викликав вірш.
— Які кольори уявляєте під час читання?
Учитель ще раз нагадує про красу, мелодійність і милозвучність рідної української мови, про необхідність її вивчення, адже вона є державною мовою всіх громадян України і володіти нею — почесний обов’язок кожного українця.
Руки в сторони та вгору,-
На носочках піднялись.
Підняли голівку вгору
Й на долоньки подивись.
Руки в сторони розводимо,
Опускаємо плавно вниз.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли – руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали,
Нахил вліво – вправо - раз, два,три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись,
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався – молодець!
У всіх казкових творах звірі розмовляють. А як насправді? Є в них мова чи немає? Прочитайте текст.
Тварини спілкуют..ся між собо.. за допомого.. запахів, рухів тіла, голосу. Мова тварин дуже виразна. Це переважно такі слова: «Увага!», «Рятуйся!», «Стережись!»
Подаючи звуковий сигнал, білка скрекоче, бобер ляпає хвостом по воді, олені б’ють копитами, а зайці — задніми лапами. Коли лисиця приносить лисенятам їжу, то повідомляє: уф-уф.
За Володимиром Бондаренком
— Доведіть, що це текст.
— Визначте кількість речень у тексті.
— Доберіть заголовок. Обґрунтуйте свою відповідь.
— Скільки абзаців у тексті?
— Про що йдеться в тексті?
— Спишіть перший абзац, уставляючи пропущені букви.
— У виділеному слові вимовте звуки, назвіть букви. Зробіть звукову схему цього слова.
— Для чого людям потрібна мова? (Щоб розуміти один одного)
— А для чого необхідно розуміти одне одного? (Щоб легше працювати)
— Який вид мовлення з'явився першим? (Усне мовлення).
Пізніше люди навчилися і писати, але писали вони не буквами, а знаками і малюнками.
Уміння володіти звуками свого голосу та запам'ятовувати значення цих звуків назавжди відокремило людину від тварин.
Для того щоб людина стала людиною розумною, повинне було з'явитися слово.
Які ж слова з'явилися першими? Спочатку це були вигуки: ой, ух, ех, ай, ей,. Можливо, саме з них згодом з'явилися слова: жах, біль, сміх. Першими були звуконаслідувальні слова: дзень-дзень, гав-гав, няв-няв, ко-ко-ко.
Емоційні вигуки, що виражали застереження, привітання, прохання, такі як сучасні давай, спасибі, прошу, були вже слова, які позначали не предмет, а дію.
Це було дуже важливо, бо саме тоді мова стала для людей справжнім засобом спілкування. Але вимовлене слово швидко зникає. Людям потрібно було придумувати, як зберегти слова і потім передати їх іншим людям. Так з'явилося писемне мовлення.
Мова і письмо з'явилися не водночас. Звукова мова виникла, можливо, 2 млн. років тому. Письму ж не більше 6—7 тис. років.
Ми чуємо різні звуки. Вони бувають приємні для людини і не зовсім. Все це мовні звуки. А людська мова складається з мовних звуків, які ми можемо промовити і записувати буквами. Звуки складаються в слова, а слова в речення, і ми чуємо мову людини, розуміємо її. За допомогою мови люди спілкуються між собою, передають інформацію, розуміють один одного, творять поезію, складають казки.
Хочу до вас я звернутися, діти.
Можна людині без мови прожити?
Можна без пісні, без загадки й казки?
Хто відповість? Поміркуйте, будь ласка!
Як же людині без казки і слова,
Без задушевної пісні й розмови?
Думаю я, що таке неможливо.
Мова людини – це щастя, це – диво!
Прочитайте легенду. Перекажіть прочитане.
ЯК РОСТУТЬ СЛОВА
Багато-багато років тому жило плем’я німів. Вони не вміли говорити, а тільки ворушили губами й читали слова по вустах.
За високим кам’яним парканом жила бабуся Мова. Її вважали чарівницею. Вона розумілася на травах.
Якось до бабусі прийшов хлопець. Він хотів допомогти сліпій дівчині. Мова повела його в дивовижний квітник.
— Здрастуй, здрастуй! — забриніло зусібіч.
— Це — слова, — пояснила бабуся. — Зірви найкращі, віднеси дівчині, хай вона почує, хай радість прийде в її засмучену душу.
А наступного дня всі німи юрмилися біля подвір’я Мови.
— Я навчу вас вирощувати слова, — сказала старенька. Мова винесла повний кошик корінчиків:
— Кожне слово, наче квітка, має корінь. З одного кореня може вирости багато слів-квітів.
Бережіть свої квітники, вирощуйте найкращі слова.
За Лесею Мовчун
— Що подарувала бабуся Мова людям, які не вміли розмовляти?
— Спишіть виділені речення. Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.
— Що ви знаєте про легенди?
— Легенда — казкове оповідання про якісь події, життя людей.
Слайд 5
Вставте букви, що позначають голосні звуки, і прочитайте вірш. Дайте відповідь на запитання: «Що любиш ти?»
Л..бл.. м..т..с.., б..тьк.. л..бл..
Л..бл.. х..т..н.. р..дн.. св…ю,
..р..дн.. шк…л.., ..вч..т..л..в,
С..л.., д.. вп..рш.. с..нц.. з..стр..в.
Марійка Підгірянка
Вчитель кидає м’яч та говорить початок речення. Дитина, яка зловила м’яч, має закінчити речення й повернути м’яч учителю.
Я люблю українську…
Я бажаю українській…
Відновіть вислови відомих людей про мову.
народу, духовне, Мова, багатство. (Мова – духовне багатство народу. Василь Сухомлинський).
хай, цурається, сам, стидається, мови, себе, Хто, своєї. (Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. Олесь Гончар).
Завдання написані на аркушах. Перемагає команда, яка правильно і швидше поділить слова на склади та речення на окремі слова.
Мовадопомагалалюдямпорозумітисяміжсобою.
Згодомлюдивинайшлиписьмо.
Нашамованалежитьдовисокорозвиненихмовсвіту.
Підбиття підсумків змагання.
VІІI. Домашнє завдання
Ст.158, вправа 4.З’єднайте частини прислів’їв. Прочитайте. Спишіть їх.
ІX. Підсумок уроку. Рефлексія
Щоб розумними й мудрими стати,
Треба рідну мову Знати.
Треба рідну мову вчити!
Знає кожен з нас чудово –
Не прожити нам без мови.
Рідна ж мова пелюсткова,
Мудра, світла, світанкова.
І дзвенить щодня і в свята,
Бо вона така Багата –
І така джерельно чиста
Наша мова Промениста.
Чарівна і калинова
Наша мова Веселкова.
В ній такі слова чудові,
Хліб і сіль на Рушникові.
В ній в віках батьки і діти,
Як без мови в світі жити?
Понад світом хай лунає,
Хай ніхто Не забуває
Рідну мову українську,
Мудру, щедру, Материнську.
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову.
Як материнську пісню колискову.
— Що нового ви довідалися на уроці?
— Як потрібно ставитись до своєї мови?
— А для чого нам потрібна мова?
Слайд 6
А я бажаю вам добра
Слова – Наталія Май; Музика – Ольга Нахаба
1.Одна земля, одна надія
І сонечко на всіх одне.
Воно усіх теплом зігріє,
Воно нікого не мине.
І буде знов весна на світі
Надію людям дарувать,
І будем ми на світі жити,
І про добро пісні співать.
Приспів:
А я бажаю вам добра,
А я бажаю вам тепла,
Любові завтра і сьогодні.
А я бажаю вам добра,
Щоб, наче сад, душа цвіла,
Щоб зорі падали в долоні.
2.Коли біда простягне руки,
Прийдуть печалі і жалі,
Згадай крізь терени, розлуки,
Що є кохання на землі.
І буде знов весна на світі
Надію людям дарувать,
І будем ми на світі жити,
І про добро пісні співать.
Приспів.
Приспів – 2 рази
А я бажаю вам добра,
А я бажаю вам тепла,
Любові завтра і сьогодні.
А я бажаю вам добра,
Щоб, наче сад, душа цвіла,
Щоб зорі падали в долоні.