Уявлення про слова, які виражають ознаки предметів.

Про матеріал
предметні малюнки, фігурки — показники настрою дітей, картки «який?», «яка?», «яке?», «які?», фрукти, овочі, мультимедійна призентація., підручник. «Рідна мова» за редакцією М. А. Білецької, М. С. Вашуленко.
Перегляд файлу

Урок- казка

 українська мова в 2 – А класі

Тема. Уявлення про слова, які виражають ознаки предметів.

 Мета: ознайомити учнів із лексичним значенням слів, які називають ознаки предметів, формувати вміння ставити запитання до даних слів в однині і в множині (без вживання термінів), у середовищі назв ознак, розвивати увагу, спостережливість, виховувати бажання працювати.

Обладання: предметні малюнки,  фігурки — показники настрою дітей, картки «який?», «яка?», «яке?», «які?», фрукти, овочі, мультимедійна призентація., підручник. «Рідна мова» за редакцією М. А. Білецької, М. С. Вашуленко.

 

Хід уроку

  1. Організація початку уроку.

«Доброго здоровя, діти, доброго вам дня!

Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня,

Хай сміється мирне небо і дивує світ,

А Земля нехай дарує, вам  барвистий цвіт.

Бо здоровя, любі діти, в світі головне.

А здоровий і веселий -  щастя не мине!»

Уважно слухали моє побажання?

То, що є найголовнішим у житті?

Запамятайте, любі діти.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Надія»

  •     Які надії ви покладаєте на урок?
  •     А я хочу бачити  його:        Слайд №1

У –улюбленим……..

Р – розвиваючим, радісним….

О – особливим…

К – кольоровим, корисним…

-  Яким хочете бачити вчителя?

-  Якими хочете бачити себе, однокласників ?(картки настрою)

3. Актуалізація опорних знань.

- Не за морями, не за горами і лісами, а в королівтві «Граматики» жив король.  Любив він всім давати ознаки. Нікого не промине. Почувши що в нас на уроці  гості, вирішив і він  завітати і до нас.

- Які вишукані,строгі пані прийшли на урок.

- Які чудові,охайні, виховані діти в цьому класі, вигукнув він. Послухаю, як вони працюють на уроці.

Та коли йшов по  класу зустрів злу чарівницю Помилку – дав ознаку і їй.

- А як ви гадаєте яку ознаку дав їй король, якою буває Помилка?

(Брудна, неохайна.,неуважна,непрохана, зайва, хитра,.)

Розсердилася вона на нього і зачарувала.

«Ти добре жив , все прикрашав.         Слайд №2

Тепер забудеш , все що знав.

А порятунок твій – «УРОК!»

Де б кожен знав все на зубок!»

План уроку

Сьогодні ми працюватимемо за таким планом.

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Словникова робота.
  3. Робота в зошитах.
  4. Гра «Відгадай, хто я.»
  5. Фізкультхвилинка.
  6. Робота за підручником.
  7. Підсумок уроку.
  8. Домашнє завдання.
  • Діти, давайте спробуємо допомогти своєму гостеві, виконуватимемо всі завдання правильно і охайно та подолаємо чари злої Помилки.
  • Подивіться, Помилка тут як тут, приготувала для вас перше завдання. Будьте уважні, не підведіть короля.
  1. Перевірка домашнього завдання.

- Над якою темою ми працювали?

- Які слова вивчили?

- На які запитання відповідають іменники?

- Які іменники відповідають на запитання що?, які на запитання хто?

4. Робота над віршем.               Слайд № 3

Земля – ласкава, люба, рідна,

А сонце -  щире, золоте,

А небо- лагідне, погідне,

Життя – прекрасне, золоте,

А очі в мами – добрі, ніжні,

 А голос – чистий і дзвінкий,

А руки – теплі і надійні,

А погляд – сонячний, ясний,

Квітки у полі – білі, сині,

Червоні, жовті, голубі,

Хмарки у небі – бистрокрилі,

Весняні, літні і зимові.

 

  • Знайдіть слова назви предметів. Що можемо про них сказати?

Поставте до них запитання.

  • Зверніть увагу на ті слова, що допомагають вам більш яскраво уявити картину, яку «малює» автор. Які це слова? Які питання можна поставити до цих слів?(Яка? Яке? Які? Який?)
  • А на що вони вказують?(Яким є предмет)
  • Тобто називають його ознаку, або прикмету.
  • Ми вже декілька разів  почули слово  ОЗНАКА, а що воно означає? 

                                                                                           Слайд №4

Ознака — характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь.

- Дуже засмутилася Помилка, що діти такі уважні не допускають помилок у відповідях. Стала трохи меншою.  Дай думає дам письмове завдання в зошиті,  тут то вони без мене не справляться .

6. Робота в зошитах.

Каліграфічна хвилинка.

- Відкрийте зошити, не забудьте правильно їх покласти.

  Слово ознака словникове слово. Написання якого треба запамятати.

- Запишіть це слово гарно та правильно, поставте наголос. Скільки в цьому слові складів, скільки частин для переносу?

І тут справилися діти гарно. Ще меншою стала Помилка. Придумала ще важче завдання.

- Попробуйте відгадати назву предмета навіть не бачачи його.

6.Сприймання й усвідомлення матеріалу.

Гра «Відгадай , хто я»

(Діти отримують фрукти банана, лимона, яблука  і стараються відгадати їх назву.)

  • Що допомогло вам відгадати?
  • Форма, запах.
  • То за чим можна впізнати предмет?( формою, запахом)

І тут діти добре впоралися. Хвилюється Помилка, стала ще меншою.

Дає завдання записати слова ознаки та їх назву  в зошити, дуже вже старається попасти хоч в один зошит і залишитися в класі назавжди.

Робота в зошитах.  

Згадаємо на які запитання відповідають слова назви ознак?

Запишемо запитання, який за кольором предмет, за смаком, за формою?

Що це?

                                                                                            Слайд №5

 (Який?) жовтий, солодкий, довгий -  банан .

 (Який?) жовтий,кислий, овальний – лимон.

(Яке?) червоне,солодке, кругле – яблуко.

Висновок: ознаки предметів можна визначати за кольором, смаком, формою.

Діти добре впоралися і з цим завданням. Ніхто не пускає злу чаклунку до себе в зошит. Тішиться знаннями учнів і король.

  • Давайте покажемо йому, що ми не тільки вміємо працювати гарно, але і добре та весело відпочиваємо.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (Цьом. )

Сердиться на учнів чаклунка, знову дає їм завдання. Не хоче зникати з цього затишного класу. Дуже вже їй тут до вподоби.

                                                                                               Слайд № 6

7.Первинне закріплення знань.            

Формування вміння ставити питання до предметів.

  • [i]Книжка (яка?) ………………
  • Осінь (яка?) ………………
  • Небо (яке?) ………..
  • Будинок (який?) …………….
  • Дерева (які?) ………………

 

  • Побачила, як вправно ви вмієте за ознаками визначати назву предмета. А чи зумієте до поданих іменників добрати якомога більше ознак.
  • Знову дає завдання.

З одним із слів складіть речення.

  • Бачите, як багато слів  -  назв ознак ви можете дібрати до того чи іншого предмета. Яке гарне речення склали. Молодці.
  • Зовсім засмутилася Помилка, стала дуже маленькою, але не здається і дає дуже складне завдання учням. Впевнена , що з цим завданням учні не впораються і вона отримає  перемогу. Але вона ще не знає всіх можливостей наших дітей, що вони часто працюють над такими завданнями. Постараються і цього разу. Не підведуть короля Граматики.

8. Робота над правилом.

Згадайте  над якими словами працюємо на уроці?

  • Що вони дають словам?
  • На які питання відповідають ці слова?
  • Чи здогадаєтесь, як звати короля Граматики, якщо він дає прикмету словам? (Прикметником)
  • Чи може хтось попробувати скласти правило?

Майже непомітною стала Помилка, дуже вже розумні  та дружні діти виявились в цьому класі, але не відступає, ще дає завдання. Думає, що якщо учні працюватимуть по групам то не впораються із завданням. Завдання повинні виконати по варіантах, вимагає хитра Помилка.

Виконання вправи № 255. (  по 3 слова кожен варіант, колективно склали речення за схемою.)

Але і тут помилилася Помилка, діти часто виконують такі завдання.

Не підвели діти і цього разу. Як побачила Помилка відмінний результат то від злості зовсім стала крихітною. А король , до речі, памятаєте його імя? Дякує вам за допомогу, навіть не сподівався побачити таких розумних дітей. Хоче зробити подарунок дітям.

  • Любите подарунки?

Але зла чаклунка стає і тут на перешкоді.

Найскладніше завдання дає. Впевнена, що діти не впораються. Зберемо всі сили і виконаємо останнє завдання.

                                                                                                    Слайд №7

  1. Робота над загадками.

 

         Ця жовтогаряча пані

        В бархатистому жупані.

        І солодка, і пригожа

       На компот й варення гожа.

 

      Солоденька, червоненька

      Оця ягідка маленька.

     Має кісточку тверду.

     З’їм її, коли знайду.

 

     Він солодкий, соковитий,

    Сонцем півдня він налитий,

    Не росте цей фрукт у нас

    Товстошкірий  

 

   Чи то жовта,

   Чи то синя

   Соковита господиня.

   Чи то сонце,

  Чи то злива —

  Пригостить нас влітку...

 

        10.Підсумок уроку.

  • Які слова допомогли вам відгадати загадки?
  • На які запитання вони відповідають?
  • До якої частини мови відносяться?
  • За якими ознаками можна визначити предмет?

КОЛЬОРОМ       ФОРМОЮ                СМАКОМ

  • Як одним словом можна назвати слова-відгадки до загадок Помилки?
  •   Підберемо і до них ознаки .

Фрукти (які?) корисні, соковиті, смачні.

  • Чим вони корисні?Для чого їх треба вживати?(Щоб зміцнювати своє здоров’я)
  • Повернімося до початку уроку. Що є найголовнішим в нашому житті?
  • Так ось фрукти нам в цьому і допоможуть.
  • Щоб ви були здоровими такими ж працьовитими, гарними, розумними, король пригощає вас фруктами.
  • 10. Підсумок уроку.
  • Чи виправдалися ваші сподівання?
  • Яким був урок?

11. Домашнє завдання.                                           Слайд № 8

Сторінка 117.,Вправа 256. На високий рівень завдання №3


 

docx
Додано
6 березня 2020
Переглядів
1972
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку