Тема. Узагальнення й систематизація знань
з теми «Транспорт речовин»
Мета: узагальнити знання учнів про внутрішнє середовище
організму, кров як його складову частину та її роль у
збереженні гомеостазу; закріпити знання про будову і
функції клітин крові, органів кровообігу та їх взаємозв’язок;
формувати вміння порівнювати і встановлювати причинно-
наслідкові зв’язки; удосконалювати практичні вміння учнів
надавати першу допомогу в разі ушкоджень серцево-
судинної системи; виховувати почуття відповідальності
за власне здоров’я.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Методи: фронтальна бесіда, інтерактивні вправи «Мозковий
штурм», «Асоціювання», «Прес», робота в групах,
проблемно-пошуковий, біологічний диктант.
Обладнання: муляж серця. таблиці «Еволюція кровоносних сис-
тем», «Будова серця», «Кровообіг людини»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Девіз уроку:
Розум полягає не тільки у знаннях,
Але й у вмінні застосовувати їх.
Арістототель
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Подумайте над висловом: «Кров – дзеркало організму»
К.Бернард
В кінці уроку кожен висловить свою думку щодо цього вислову. Чи згідні ви, що кров – це дзеркало організму ?
1. Інтерактивна вправа «Асоціювання» (учні біля дошки записують терміни, які асоціюються із словом «кров».
тромбоцити серце лейкоцити
плазма резус фактор вени гемофілія
артерії еритроцити гемоглобін
Учні пояснюють значення термінів, які написані на дошці.
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Перед уроком ви отримали випереджуюче завдання:
повторити особливості будови кровоносних систем у різних груп тварин.
Питання. Який еволюційний шлях пройшла кровоносна система від безхребетних тварин до хребетних?
Питання.1. Кровоносні системи яких тварин, подібні з кровообігом людини?
Відповіді учнів ( птахи і ссавці).
2.В процесі еволюції організація кровоносних систем…(ускладнювалася). Відповіді учнів на питання.
3.Біологічний диктант. Біологічний диктант по темі «Кров»
1. Рідка сполучна тканина червоного кольору…..
2. Кров містить….
3. Еритроцити, тромбоцити, лейкоцити – це…..
4. Червоні кров’яні клітини…..
5. Кров’яні пластинки…..
6. Ядерні безбарвні кров’яні клітини….
7. Червоні кров’яні тільця, що здійснюють перенесення кисню й вуглекислого газу…..
8. Червоні кров’яні тільця руйнуються в…..
9. Кров’яні пластинки, що відіграють важливу роль у зсіданні крові….
10. Сполука гемоглобіну з киснем….
11. Сполука гемоглобіну з вуглекислим газом…
12. Основна функція гемоглобіну…..
мінливому, неосяжному і перша перешкода з якою ми зустрічаємось - Інтелектуальна перепона
1. Рух крові по кровоносних судинах (кровообіг)
2. Найбільша кровоносна судина (аорта)
3. Червоні кров'яні клітини (еритроцити)
4. Процес пожирання чужорідних тіл лейкоцитами (фагоцитоз)
5. Кров, насичена вуглекислим газом (венозна)
6. Шлях крові від лівого шлуночка до правого передсердя (Велике коло кровообігу)
7. Білі кров'яні клітини (лейкоцити)
8. Кровоносні судини, по яких кров рухається до серця (вени)
9. Людина, що надає частину своєї крові для переливання (донор)
10. Судини, що несуть кров від серця (артерії)
11.Шлях крові від правого шлуночка до лівого передсердя (мале коло кровообігу)
12.Дихальний пігмент , що входить до складу еритроцитів (гемоглобін)
13. Рідка частина крові (плазма)
14. Група крові універсального донора (I чи 00)
15. Кров, насичена О2 (артеріальна)
16. Ритмічні коливання стінок судин зумовлені роботою серця (пульс)
ІY. Застосування, закріплення знань і способів дій на практиці.
Гора Допомоги
Умови: Учні повинні надати першу допомогу (завдання обирають жеребкуванням).
1 завдання: у потерпілого сильна кровотеча з рани на правому передпліччі, кров йде поштовхами, колір крові червоний.
Відповідь: Тип кровотечі – артеріальна. Необхідно накласти джгут. Він накладається на одяг (щоб не пошкодити шкіру) вище рани до зупинки кровотечі. Джгут можна тримати 1,5 – 2 години, щоб не викликати некроз. На рану – стерильну пов'язку. Під джгут записка з часом накладення джгута. Постраждалого в лікарню – терміново.
2 завдання: у постраждалого садно на коліні, кровотеча слабка, рана забруднена.
Відповідь: Рану промити кип'яченою водою або розчином марганцівки, шкіру навколо рани обробити йодом або зеленкою, можна закрити рану бактерицидним
Моделювання ситуації кожного виду кровотечі.
Зробити підсумки роботи в групах.
ДОДАТКОВІ ЗАВДАННЯ
Y. Підсумок уроку (Рефлексія).
Учні дають аргументовані відповіді на поставлені запитання.« З точністью до»
Бали набирають гравці, які швидко згадують,що означають цифри й числа
1. 90 % ( кількість води в крові)
2.300г ( маса серця)
3. 60-80 разів на хвилину(кількість серцевих скорочень)
4.120 днів (строк життя еритроцитів)
5.0,8 с.( тривалість серцевого циклу)
6.0.9 % ( кількість NaCl у крові)
7.4-9 тис./ мм3( кількість лейкоцитів)
8.2,5 см( діаметр аорти)
9.30-50 см/с ( швидкість течії крові в аорті)
10. 0,5-1 мм/с ( швидкість течії крові в капілярах)
Ось і закінчився наш сьогоднішній незвичайний урок по узагальненню знань теми: « Транспорт речовин". Сподіваюся, що хоча ваше серце зараз і б'ється прискорено – це ритми, які виражають вашу радість, азартний дух змагання, і хай у вашому житті серця б'ються тільки в радісному хвилюванні
YІ. Домашнє завдання.