Узагальнення та систематизація знань з теми «Фізика як природнича наука. Пізнання природи»

Про матеріал
Навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Фізика як природнича наука. Пізнання природи»; закріпити й поглибити знання про фізичні тіла, фізичні явища, фізичні величини, одиниці вимірювання, вимірювальні прилади і правила роботи з ними; показати зв’язок фізики з повсякденним життям, технікою й іншими науками; формувати навички розв’язування задач; привести одиничні знання у систему; Розвивальна: розвивати вміння висувати гіпотези; працювати у команді; Виховна: виховувати самостійність, наполегливість, толерантність. Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань: Форма проведення. Урок – змагання. Обладнання. картки із завданнями, прилади для проведення дослідів.
Перегляд файлу

Клас  7                    фізика      урок  9

Тема. Узагальнення та систематизація знань з теми «Фізика як природнича наука. Пізнання природи»

Мета:

Навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Фізика як природнича наука. Пізнання природи»; закріпити й поглибити знання про фізичні тіла, фізичні явища, фізичні величини, одиниці вимірювання, вимірювальні прилади і правила роботи з ними; показати зв’язок фізики з повсякденним життям, технікою й іншими науками; формувати навички розв’язування задач; привести одиничні знання у систему;

Розвивальна: розвивати вміння висувати гіпотези; працювати у команді;

Виховна: виховувати самостійність,  наполегливість, толерантність.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань:

Форма проведення. Урок – змагання.

Обладнання. картки із завданнями,  прилади для проведення дослідів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

«Краса природи – це могутнє джерело енергії думки, це поштовх, що пробуджує і ледачу, і сонну, і інертну думку»

В. О. Сухомлинський

ІІІ. Розминка

Закрийте очі, уявіть собі, що ви турист-альпініст, ви одягнені в теплий спортивний костюм, на спині рюкзак, носик став трішки холодним, розітріть його, зігрійте. На снігу казково виблискує сонце і ви вирушаєте в гори.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності..

Сьогодні на уроці я пропоную вам досягти вершини, бо люди також не позбавлені величі, краси, уміння досягати вершин у житті. Зробимо це  у вигляді  гри „ Сходження на вершину знань”

V. Основний зміст уроку.

Перед вами пейзаж, на якому зображена вершина гори, що символізує вершину знань. Щоб дійти до вершини, ви повинні подолати певні труднощі – виконати завдання.

Подумайте і скажіть, яким буде ваш перший крок до сходження на вершину знань. (Мета)

-   Спробуйте самостійно сформулювати мету досягнення.

Дякую! А головне – переконатися в тому, що навчання – це не лише корисно, а й цікаво!

q

Наступна висота – 2. «Фізичні явища»

Пригадаємо, які ви знаєте фізичні явища? (Асоціативний кущ)

Висота 3: Продовжуємо сходження, а перед нами завдання «фізична величина». (за кожну правильну відповідь – 0,5 б.)

  1. b-м 2) d-м2 3) c-м3 4) а-с  5) е-Н  6) с

(Вказати позначення і одиницю вимірювання величини)

Занесемо результат у «аркуш самооцінювання».

  1. Фізична величина, що є мірою лінійних розмірів тіл :
    1. Час;
    2. Довжина;
    3. Об’єм;
    4. Площа;
    5. Сила;
  2. Фізична величина, яка є мірою поверхні тіла :
    1. Час;
    2. Довжина;
    3. Об’єм;
    4. Площа;
    5. Сила;

 

  1. Фізична величина, що є мірою частини простору, яку це тіло займає :
    1. Час;
    2. Довжина;
    3. Об’єм;
    4. Площа;
    5. Сила;
  2. Міра тривалості подій у природі :
    1. Час;
    2. Довжина;
    3. Об’єм;
    4. Площа;
    5. Сила;
  3. Кількісна міра взаємодії тіл :
    1. Час;
    2. Довжина;
    3. Об’єм;
    4. Площа;
    5. Сила;
  4. Явище проникнення молекул однієї речовини в іншу :
    1. Інерція
    2. Теплообмін
    3. Дифузія

 

Висота 4. Одиниці вимірювання. (Парна робота)

Пригадаємо приставки до одиниць вимірювання (Г, М, мк, м, н, …)

Завдання «Перетворити одиниці вимірювання»:


Команда 1

0,06 МН = ____________Н

0,00032 Гм = __________ м

8900 мкм = ___________м

1500 л = ______________м3

860 см2 = _____________ м2

20 дм2 = ______________см2 

30 хв = ________________ с

Команда 2

0,000018 Гм = ______________м

72000 мкН = _______________ Н

0,0036 Мм = _______________м

7000000 мл = ______________ м3

57 дм2 = ____________________м2 

8 дм3 = _____________________ м3

2 год = _____________________ с


Проведемо взаємоперевірку (за кожну правильну відповідь – 0,5 б.)

Занесемо результат у «аркуш самооцінювання».


Команда 1

0,06 МН = 60000 Н

0,00032 Гм = 320000 м

8900 мкм = 0,0089 м

860 см2 = 0,086 м2

20 дм2 = 2000 см2 

30 хв = 1800  с

 

Команда 2

0,000018 Гм = 18000 м

72000 мкН = 0,072 Н

0,0036 Мм = 3600 м

57 дм2 = 0,57 м2 

8 дм3 = 0,008 м3

2 год = 7200 с

 


Висота 5. Вимірювальні прилади

Поставити скляну мензурку на парту

Нагадати ТБ

Пригадаємо характеристики вимірювального приладу

Завдання.  Визначити  характеристики вимірювального приладу: (за кожну правильну відповідь – 0,5 б.)

 В-І

  1. об’єм
  2. мл
  3. 0;  120
  4. 1 мл
  5. 100 мл
  6. 0,5 мл

 

  1. Фізична величина, яку вимірюють
  2. Одиниця вимірювання.
  3. Межі вимірювання
  4. Ціна поділки.
  5. Покази приладу
  6. Похибка вимірювання

 

 

Перевіряємо завдання.

За кожний правильний пункт  завдання – 0,5 бала. (Загальний бал – 3 б.)

Відкрийте кольорові листки у вас на парті  та розділіться на команди за фігурами

Висота 6.  казка  В. Сухомлинського « Крапля води»

Робота в групах. Зараз об’єднаємось у групи. У кожної групи буде завдання. На виконання завдання 5 - 10 хв. Максимальна кількість балів – 3 бали.

(Один учень читає на клас )

Рано – вранці на квітці троянди прокинулася Крапля роси.

«Як я тут опинилась ? – думає Крапля. – Увечері ж була високо в небі. Як я попала на землю?»

І захотілося їй знов у небо.

Пригріло Сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в небо блакитне, до самого Сонечка. Там тисячі інших крапель. Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.

-        Чого ви мене заступили від людей? – розгнівалось Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалася темна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала Крапля на землю.

-        Дякую тобі, Крапле, - сказала Земля. – Так я скучила за тобою.

 

___________________________________________________

 

Капітан __________________________________________

  1. Перелічить  фізичні явища описані у казці?
  2. Опишіть зміну агрегатного стану води
  3. Яке з вивчених вами явищ описується в кінці казки?
  4. У якому агрегатному стані вода зустрічається в природі?
  5.  «Закінчи речення»

тверда вода – це ____________________________________

Газоподібна вода – це _______________________________

Щоб перетворити лід чи сніг у рідку воду, їх потрібно __________________________________________________

 Якщо воду заморозити. Вона стане __________________________________________________

Якщо воду нагріти, вона стане _________________________

Водяна пара переходить у рідкий стан, якщо її ___________________________________________________

 

Висота 7 Експериментальне завдання

Інструктаж зТБ

Робота в групах.

Завдання для груп:

1. Визначте місткість кришечки від пластикової пляшки.

Підказка: Для цього вилийте в мензурку 5-10 повних кришечок води. Виміряйте об’єм. Обчисліть об’єм однієї кришечки. 

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у мл  і в л

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)

 

2. Виміряйте товщину аркуша вашого підручника з фізики.

Підказка: виміряйте лінійкою товщину всіх аркушів і поділіть на їх кількість.

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у міліметрах і в сантиметрах

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)

 

3. Визначте  середню товщину зерен рису.

Підказка: Для цього покладіть упритул до учнівської лінійки зерна рису. Виміряйте довжину ряду і отримане значення розділіть на кількість зерен у ряду. 

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у міліметрах і в сантиметрах

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)

 

 

4. Виміряйте об’єм однієї зернини рису.

Підказка: вкинути  20-25 зернин у мензурку з во­дою, виміряти їх об'єм, розділити на їх кіль­кість.

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у см3  і в мм3

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)


5. Використовуючи спосіб рядів, визначте діаметр нитки.

Підказка: виток до витка намотайте нитку на олівець; виміряйте довжину ряду і поділіть на кількість витків.

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у міліметрах і в сантиметрах

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)

6. Виміряйте об’єм однієї скріпки.

Підказка: вкинути  20-25 скріпок у мензурку з во­дою, виміряти їх об'єм, розділити на їх кіль­кість.

- За­пишіть свої дії

- Запишіть  отриманий результат. 

- Запишіть результат у см3  і в мм3

- Поясніть (усно)

- Зробіть висновок (усно)

 

 

Висота 8. Вершина.

Ви на Вершині. Молодці!!!

V. Підсумки уроку

А тепер спустимося з вершини та підведемо підсумки.

Підрахуйте загальну кількість балів у власному аркуші самооцінювання. Це буде ваша оцінка за урок, але я маю право внести корективи до оцінювання

Аркуш самооцінювання

Прізвище, ім’я

 

Кількість балів за завдання «Фізична величина»

 

 

Кількість балів за завдання  Одиниці вимірювання

 

Кількість балів за завдання «Вимірювальні прилади»

 

Кількість балів за роботу в групі (Заповнює капітан) Казка «Крапля води»

 

Кількість балів за роботу в групі (Заповнює капітан) Експериментальне завдання

 

Загальна кількість балів

 

 

 

VІ. Домашнє завдання.

  1. Повторити §§ 1-5
  2. Підготув. до захисту проектів (Пояснити де взяти завдання)

VII. Рефлексія (Вправа «Мікрофон»)

— Чи задоволені ви своєю роботою?

— З яким настроєм ви працювали на уроці?

  Що найбільше сподобалось?

— Де вам стануть у пригоді здобуті знання?

  Де виникали труднощі?

 

Під кінець хочеться сказати такі слова:

 

Ніколи не спиняйсь на півдорозі,

За кроком крок рушай в далеку путь.

Нехай ведуть тебе стрімкі дороги,

До школи, й знань, які дають вам тут.

1

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
29 січня 2019
Переглядів
2178
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку