Урок узагальнення та систематизації знань у 6 класі
«Відношення і пропорції»
Мета: повторити і систематизувати знання учнів з теми, перевірити вміння знаходити відношення, складати пропорції та розв’язувати задачі, що мають практичний зміст;
розвивати творчі здібності учнів, пам’ять, послідовність, мислення, самостійність, математичну мову, пізнавальний інтерес до предмета, показати можливості застосовування математики в повсякденному житті;
виховувати культуру математичних міркувань та записів, навчати організованності, вміння робити висновки, формувати світогляд (правильні уявлення, пов’язані з природою математики та її об’єктів).
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Відмітити відсутніх. Привітати учнів, оголосити тему та мету уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання: (біля дошки працюють учні)
Сьогодні ми проведемо урок – мандрівку:
Перша наша зупинка «Повторяйка» (Конкурс – розминка «Мозковий штурм»)
1. Що таке відношення двох чисел?
2. Записати відношення (2 форми запису) у вигляді частки або дробу
3. Основна властивість відношення?
4. Як знайти відсоткове відношення?
5. Що називається пропорцією?
6. Записати пропорцію (2 форми запису)
2:5 = 8:20 або
Як перевірити рівність пропорції?
7. Основна властивість пропорції?
8. Знайти невідомий член пропорції:
;
9. Які величини називаються пропорційними?
10. Які величини називаються обернено пропорційними?
11. Приклади пропорційних величин, приклади обернено пропорційних величин.
Друга наша зупинка «Обирайка» (Встановлення відповідностей)
Знайдіть відношення та невідомий член пропорції: |
||
20см :40см |
2,5 |
вже тому |
1м:4дм |
50 км/год |
вчити треба, |
100км:2год |
5,6 |
у порядок |
25:5 = 10:х |
15 |
розум |
9:х = 3:5 |
12 |
приводить. |
х:8 =7:10 |
0,5 |
Математику |
3:4 = 9:х |
2 |
що вона |
Відповідь: Математику вже тому вчити треба, що вона розум у порядок приводить На дошці – портрет автора цих слів(Ломоносов)
ІІІ. Виконання вправ на узагальнення знань:
Третя зупинка «Попрацюйка» (Розв’яжіть рівняння)
Один учень біля дошки разом з класом – достатній рівень, декілька учнів індивідуально на листочках – середній рівень, один учень – високий рівень
1. Розв’яжіть рівняння: (9б)
Індивідуальні завдання:
На 6б: 5:7 = х:91
На 11б:
Четверта зупинка: «Біологічна»(Розв’яжіть задачу)
Для отримання 5 кг крохмалю витрачають 30 кг картоплі. Скільки необхідно картоплі, щоб отримати 100 кг крохмалю?(6б)
Розв’язання:
Картопля Крохмаль
↓30 кг 5 кг ↓
Х кг 100 кг
Відповідь : 600 кг картоплі
П’ята зупинка «Фермерська» »(Розв’яжіть задачу)
Поле, площа якого 8400 га, засіяли пшеницею, житом і ячменем у відношенні 6:5:1. Скільки гектарів поля засіяно кожною культурою? (9б)
Розв’язання:
Отже, ячміня засіяли 700 га, жита 3500 га, а пшениці 4200 га.
Відповідь: 700га, 3500 га, 4200га
Шоста зупинка «Казкова» (Розв’яжіть задачу):
Швидкість стріли, яку випустив із лука Іван Царевич, 34 км/год. Стріла долетіла до Царівни Жаби за 2 години. Швидкість Івана Царевича 5 км/год. За скільки годин добереться Іван до своєї нареченої? (11б)
Час, год Швидкість, км/год
↓2 год 34 км/год↑
х год 5 км/год
х = 13 год 36 хв
ІV. Підведення підсумків.
Сьома зупинка «Прибуття в пункт призначення»
Розгадайте анаграми і вкажіть зайве слово:
ненявіднош; цопроряпі; квідсоти; дравкат (відношення; пропорція; відсотки; квадрат);
(квадрат — зайве слово, бо не має відношення до тематики контрольної роботи).
А) Дано пропорція 20:16=5:4. Складіть інші пропорції, переставляючи її члени. Як перевірити вірність отриманих рівностей?
Розв'язання:
20:5=16:4
4:16=5:20
4:5=16:20
Б). Із поданих відношень складіть чотири пропорції.
8: 4, 1:2, 10:5, 12:1, 3: 6, 1,5: 0,1, 45:3, 3:
Розв'язання:
8:4 = 10:5,
1:2 = 3:6,
12:1 = 3:
1,5: 0,1 = 45:3
V. Домашнє завдання:, підготуватися до контрольної роботи.