Урок містить матеріал по підведенню підсумків за теоретичним матеріалом та розв'язки задач
Механічні та електромагнітні хвилі.
1. Яким символом позначають довжину хвилі? ( 1 бал)
А: λ; Б: υ; В: ν; Г: Т.
2. В яких одиницях СІ вимірюють частоту коливань точок хвилі? ( 1 бал)
А: с; Б: м; В: Гц.
3. За якою формулою можна обчислити швидкість поширення хвилі? ( 1 бал)
А: ; Б: ; В: ;
4. Якого виду хвилі можуть поширюватись тільки у твердих тілах? ( 1 бал)
А: поперечні; Б: поздовжні; В: будь-які.
5. В якому напрямку поширюється поперечна хвиля, якщо точка хвилі має напрям руху, вказаний на малюнку? ( 1 бал)
6. Як повинен рухатись електричний заряд, щоб він випромінював електромагнітні хвилі? ( 1 бал)
А: рівномірно; Б: з прискоренням; В:бути нерухомим.
7 . Яким символом позначають період хвилі? ( 1 бал)
А : Т; Б: υ; В: ν; Г: λ;
8. В яких одиницях СІ вимірюють період коливань точок хвилі? ( 1 бал)
А: Гц. Б: м; В: с;
9. За якою формулою можна обчислити довжину хвилі? ( 1 бал)
А: ; Б: ; В:
10. Якого виду хвилі можуть поширюватись у рідинах? ( 1 бал)
А: поперечні; Б: поздовжні; В: будь-які.
11. В якому напрямку поширюється поперечна хвиля, якщо точка хвилі має напрям руху, вказаний на малюнку? ( 1 бал)
12. Яка властивість електромагнітних хвиль використовується в радіолокації?(1б)
А: відбивання; Б: заломлення; В: поглинання.
Тема: Розв’язування задач з теми механічні та електромагнітні хвилі.
Мета: закріпити знання учнів з теми «Механічні та електромагнітні хвилі», формувати навички і вміння розв’язувати якісні і кількісні фізичні задачі, застосовуючи набуті знання; розвивати мислення, пам’ять, увагу; формувати науковий світогляд та інтерес до вивчення фізики.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Рефлексійно-мотиваційний етап
Робота з кроссенсом
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота з самоперевіркою.
ІV. Перевірка домашнього завдання
(Вибіркова перевірка зошитів учнів.)
V. Застосування отриманих знань
Розв’язування задач
1.Яка швидкість хвиль, якщо вони піднімають буй кожні 1,5 с, а відстань між гребнями сусідніх хвиль 6м.
Дано:
λ=6м Формула хвилі = .
Т=1,5с =4 м/с
υ-? Відповідь : υ=3,2м.
2.Підводний човен сплив на відстані 100 м від берега, викликавши хвилі на поверхні води. Хвилі дійшли до берега за 20с, причому за наступні 15 с було 30 сплесків хвиль об берег. Яка відстань між гребнями сусідніх хвиль.
Дано:
S=100м Швидкість хвилі υ = ; υ = .
t=20 c Частота хвилі ν = ; ν = =2 Гц .
t1=15 c Формула хвилі . Знайдемо довжину хвилі частоту хвилі
N=30 = ; =
-? Відповідь :
3.Довжина хвилі в першому середовищі 3м, а після переходу в друге середовище збільшується до 5м. Визначте швидкість поширення хвилі в другому середовище, якщо її швидкість у першому дорівнює 15см/с.
Дано: При переході із одного середовища в інше швидкість хвилі
λ1=3м змінюється, а частота залишається незмінною, бо вона
λ2=5м визначається джерелом коливань. Із формули хвилі
υ1=1500 м/с знайдемо частоту ; ν = ; ν ==500 Гц.
υ2-? Знайдемо швидкість хвилі в другому середовищі: ; =2500 м/с.
Відповідь: 2500 м/с.
4.Супутникові телефони передають сигнал через супутник що «висить» на висоті 36000 км над Землею. Якою буде мінімальна затримка сигналу під час використання таких телефонів.
Дано:
S=36000км 36·106м Відстань до об’єкту , відбитий сигнал повернеться
с=3·108 м/с через час . =24·10-2 с.
t-? Відповідь: =0,24 с.
VІ. Рефлексія
Підберіть вираз, який відповідає вашому сприйняттю уроку .
VІІ. Домашнє завдання