Узагальнення теми „Звертання”

Про матеріал
За допомогою даної розробки уроку ми можемо поглибити й систематизувати знання учнів про поширені й непоширені звертання, вдосконалювати вміння знаходити звертання в тексті й використовувати їх у власному мовленні; вчити правильно вживати розділові знаки в реченні зі звертаннями; розвивати увагу, спостережливість, емоційну сферу, пам’ять і навички виразного читання. Виховувати інтерес до поетичної творчості П. Тичини, любов до рідного краю, природи, до батьків, домівки.
Перегляд файлу

 

Синельниківська загальноосвітня

школа І – ІІІ ступенів № 5

Дніпропетровської області

 

 

 

 

 

 

 

Узагальнення  теми  „Звертання”

 

На матеріалі поезій Павла Тичини

Павло Тичина

(1891 – 1967)

 

 

       Директор школи,

     вчитель української

     мови і літератури,

     спеціаліст вищої

     кваліфікаційної  категорії,

     вчитель  - методист

             Макаренко

         Неллі Михайлівна

 

 

 

 

2019р.

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертаннях.

 

Мета:    поглибити й систематизувати знання учнів про поширені й непоширені звертання, вдосконалювати вміння знаходити звертання в тексті й використовувати їх у власному мовленні;

вчити правильно вживати розділові знаки в реченні зі звертаннями; розвивати увагу, спостережливість, емоційну сферу, пам’ять і навички виразного читання.

        Виховувати інтерес до поетичної творчості П. Тичини, любов до рідного краю, природи, до батьків, домівки.

 

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.

 

Обладнання: роздатковий матеріал; тлумачний словник; опорна схема „Звертання”; схема синтаксичного розбору  речення зі звертанням; мультимедійна система; індивідуальні  картки; портрет  поета; виставка збірок П.Тичини,

     

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

     Оголошення епіграфу уроку.

Забудеш рідний край – тобі твій корінь всохне.

/П.Тичина./

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Вступне слово вчителя.
  • Діти! Ви вивчили тему „Звертання” з великого розділу мовознавчої науки. Якого? (Синтаксис)
  • Сьогодні з’ясуємо, повторимо, закріпимо все, що вивчили про звертання, його основну функцію та продовжимо поглиблювати знання, вдосконалювати наші практичні мовні і мовленнєві уміння
  1. Повернення „в домашні групи”

     (Домашнє завдання було задане диференційовано по групах)

Учитель.   Діти! Прошу уважно слухати відповіді представників

кожної групи і пропоную відтворити теоретичні відомості за планом, який спроектований  на дошці.

 (Представники кожної групи доповідають про виконане завдання).

1 група презентувала тему „Звертання” з використанням комп’ютера;

2 група склала схеми до теми „Звертання”;

3 група дібрала інформацію про роль звертання в мовленні та вживання 

               їх у різних стилях;

 4 група дібрала приклади з творчості П.Тичини на кожне з вивчених

                        правил.

  1. Індивідуальна робота біля дошки.
    • Прочитати виразно уривки з поезій П. Тичини. Знайти звертання, усно охарактеризувати їх, пояснити розділові знаки.

 

                         а) Струмок серед гаю як стрічечка.

На квітці метелик мов свічечка.

Хвилюють, маюють, квітують поля –

Добридень тобі Україно моя!

                                   /П.Тичина   „Блакить мою душу обвіяла”/.

                         б) Цвіт в моєму серці.

Ясний цвіт – первóцвіт.

Ти той цвіт мій друже

Сріблянúй первóцвіт.

                                       /П.Тичина   „Цвіт в моєму серці...”/

                          в) Ах серце пий!

Повітря – мов прив’ялий трунок.

Це рання осінь шле цілунок

Такий чудовий та сумний.

                                      /П.Тичина   „ Квітчастий луг”/

Робота зі словником. За тлумачним словником з’ясувати значення слів

маюють, первóцвіт

 

ІV. Узагальнення й систематизація знань про звертання

  1. Вибірковий диктант.
    • Випишіть звертання. Визначте, які з них поширені і якими частинами мови виражені.

 

Ви дзвеніть, зозульки, рано! Вітре дужий, вітре скорий, кидаєш мені докори! Багата будь ти, земле, наша нене! Люблю твоє поритеє чоло!

Слово наше рідне, ти сьогодні зазвучало, як початок, як начало, як озброєння всім видне, слово наше рідне.

/З творів П.Тичини/

  1.  Творче конструювання.
    • Складіть зі словами, виписаними з вибіркового диктанту, прості речення, у яких подані слова й словосполучення виступали б то звертанням, то підметом.

 

  1. Самостійне виконання учнями різнорівневих завдань. (Кожен учень дістає окремий роздрук завдання, з яким і працює).

 

І рівень

― Прочитайте виразно поезії П.Тичини. Знайдіть звертання, поясніть розділові знаки при них. Випишіть поширені звертання.

 

Закучерявилися хмари, лягла в глибінь блакить.

О милий друже, - знов не дуже. –

О любий брате, - розіп’яте –

Недуже серце моє, серце, мов лебідь той, ячить.

Закучерявилися хмари

/П.Тичина  „Закучерявилися хмари”/.

Моя пісне, вогниста, шалена

(Креше небо і котить свій гнів),

Ах, розбийся на світі акорди,

Розійдись -  і затихни, як грім...

/П.Тичина   „Там тополі  у полі...”/

ІІ рівень

 

    ― Визначте правильне твердження.

       

               а) О Україно! Україно!

  Це ти в стражданнях там не спиш,

  це ти і мучишся, й гориш,

пожежно – блискно – горобино

вся боротьбою гомониш.

/П.Тичина   „В безсонну ніч”/

              У реченні є поширене звертання О Україно! Україно!

 

     б) Люди, любіть землю!

  Поети, у космос ведіть!

/П.Тичина   „В космічному оркестрі”/

              У реченні є непоширені звертання Люди, поети.

 

ІІІ рівень

 

― Прочитайте виразно поезію П.Тичини, спроектовану на дошці. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Вставте, де потрібно, пропущені букви, розкрийте дужки.

 

Україно моя  моя люба Вкраїно

Чим я втішу т...бе чим т...бе заспокою? –

Чи (про) те ро...кажу, як т...бе я люблю,

А чи піснею горе твоє я пр...сплю,

Чи сл...зами розіллюсь, мов с...рітська д...тина, -

Чим т...бе заспокою я – бідна людина, -

Скажи моя  люба Вкраїно Вкраїно моя!

/П. Тичина „Україно моя,  моя люба Вкраїно”/

 

ІV рівень

      ― Прочитайте поетичні уривки з поезій П.Тичини, спроектовані на

дошці. На місце крапок  доберіть з довідки звертання. Складіть

речення зі звертаннями, поданими в довідці.

               1) Розкажи, розкажи мені, . . . . . . :

Чого рідко ростуть колосочки?

/П. Тичина „Розкажи, розкажи мені, поле”/

                2) Розцвітай же, .. . . . . . ,

і в родині, і у школі,

й на заводі, і у полі

пречудово, пречудово ―

розцвітай же, . . . . . . .!                                       /П. Тичина „Слово”/.

 

                3) Повірте, . . . . . ., ― сонцю

І музиці його.                            /П. Тичина „ Не вірте, люди, снігу”./

 

Довідка:, слово, поле, люди.

 

  1. Колективна робота

― Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки, поясніть уживання їх. Виконайте синтаксичний розбір речень, користуючись пам’яткою про послідовність синтаксичного розбору речення зі звертанням.

  (Один учень працює біля дошки, решта ― в зошитах).

 

Послідовність синтаксичного

 розбору речення зі звертанням

 

  1. Дати загальну характеристику простого речення.
  2. Вказати, що речення ускладнене звертанням.
  3. Назвати способи вираження звертання.
  4. Схарактеризувати головні й другорядні члени, наявні в реченні.
  5. Пояснити правила вживання розділових знаків при звертанні.
  6. Побудувати схему речення зі звертанням.

 

 

  1. Гей вдарте в струни кобзарі натхніть серця піснями!

/П. Тичина „Гей, вдарте

в струни, кобзарі/

 

  1. ― Дніпре Дніпре сон – дрімайло ти нам батько всім.

/П. Тичина „Плач Ярославни”/

 

 

5. Групова робота

― Складіть тестові завдання  для перевірки знань і вмінь з теми „Звертання” (одне ― теоретичне, три ― практичні)

 (Презентація групами результатів роботи).

 

6. Робота в парах

― Проведіть взаємоконтроль. Працюючи в парах, перевірте, як ви

засвоїли тему. Складіть речення за схемами.

 

1. Зв! . . . . . .

 

2. . . . . ,Зв, . . .

 

3. . . . . ., Зв.

  1. Диктант „Перевір себе”

― Запишіть текст під диктовку. Написане звірте з текстом,   

     спроектованим на дошці. Визначте типи помилок і зробіть їх аналіз.

     Вказати звертання, пояснити розділові знаки.

І кричу я: - Україно! –

Потім стану й прислухаюсь.

Чути... здалеку: - Тримаюсь!

Хмарко! Ластівко! Калино! –

І в той бік я повертаюсь.    /П. Тичина „Матері забуть не можу”/

 

V. Підбиття підсумків уроку

  1. Бесіда

― З якою інтонацією потрібно читати речення зі звертаннями?

― Як ви думаєте, для чого в художніх творах письменники використовують звертання? Пояснити на прикладі поезії П.Тичини.

(Учні читають напам’ять поезії П.Тичини, які були ними підготовлені до уроку).

 

2. Виступ експертів з груп (результати випробувань «Тендера»).

  1. Рефлексія (особисті вислови щодо вражень відносно уроку).

Метод «Мікрофон»

  1. Що нового я дізнався (-лася) на уроці?
  2. Який мій найбільший успіх?
  3. Які труднощі траплялися, як я їх долав (-ла)?
  4. Що я раніше не знав (-ла), не вмів (-ла), а тепер знаю, вмію?
  5. Чи потрібно це мені і для чого?
  6. Які завдання я ставлю перед собою надалі?

 

VІ. Домашнє завдання. Повторити теоретичний матеріал на тему „Звертання. Розділові знаки при звертаннях”.

(Учитель дає учням додому диференційоване домашнє завдання).

 

Завдання І групі

Простежте вияв ставлення до співбесідника через використання звертань різних народів світу.

Завдання II групі

Дослідіть,   які  форми  звертань  і  з  якою  ме­тою використовують у поезіях   П.Тичини

Завдання групі інтерв'юерів

Доберіть форми звертань до осіб, у яких беруть інтерв'ю,  зважаючи  на їх  вікові особливості та професійний статус.

 

Завдання ІІІ групі

Доберіть звертання до членів родини, створив­ши ситуацію спілкування з ними.

Згадайте і виконайте пісню зі звертаннями.

 

doc
Додано
10 квітня 2019
Переглядів
1180
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку