Тема уроку. Узагальнення вивченого про складнопідрядне речення.
Мета уроку:
- узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Складнопідрядне речення»;
- формувати вміння і навички:
- розпізнавати види складнопідрядних речень;
- визначати їх структуру;
- інтонаційно і пунктуаційно оформляти їх;
- конструювати складнопідрядні речення з різними смисловими відношеннями відповідно до комунікативного завдання;
- використовувати їх у зв’язному мовленні;
- розвивати орфографічну й пунктуаційну грамотність, пам’ять, креативність, мовленнєво-комунікативні вміння;
- апробувати можливості дидактичних матеріалів міжпредметного інформаційного проекту;
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Відповідь на питання.
Ключ : Морфологія, асонанс, розповідне, уподібнення, сурядне, яснозорий. ( З перших літер прочитаєте назву нещодавно вивченого твору) «МАРУСЯ» Квітки – Основяненка.
Тож сьогодні на уроці ми з вами пригадаємо цю повість, а допоможе нам СПР.
Записуємо тему сьогоднішнього уроку.
Повідомлення мети уроку. Отже, сьогодні ми узагальнимо й систематизуємо відомості про складнопідрядне речення, удосконалимо вміння і навички розпізнавати види складнопідрядних речень, визначати їх структуру, інтонаційно і пунктуаційно оформляти їх; правильно використовувати складнопідрядні речення у зв’язному мовленні;
ІІ. Виконання вправ.
Давайте пригадаємо все, що знаємо про СПР, а щоб наша робота була трішки цікавішою пропоную скласти пазли.
( із пазлів має вийти портрет дівчини. На різних пазлах завдання, а на картині – відповідь. 12 запитань- 12 пазлів – 12 речень , прикладів учнів)
Вч. Так, Маруся і справді постає перед нами майже ідеальною: вродливою, розумною, роботящою. Давайте послухаємо.
Квітка – Основяненко підібрав чудові слова для характеристики Марусі, але не менш вдало він описав природу, яка в цьому творі є тлом, на якому відбуваються події, особливо те місце, у творі, де Василь блукає ніччю, чекаючи на Марусю.
Завдання. Робота з текстом. Завдання: Виписати СПР , визначити тип підрядної частини, зобразити схему.
Післятекстова робота.
4. Підготовка до ЗНО. Увідповіднення відповідностей між простим та складним реченням
Просте |
Складне |
|
А. Бачить Наум, що і Василь з неї очей не зводить |
|
Б. Коли добрі люди та з добрим словом, то просимо до господи |
|
В. Наум Дрот був Господар на усе село, де жив |
|
Г. Як заговорив до неї Василь, так вона і злякалась |
|
Д. Одтак Маруся і Василь просили батьків так жалібно, що аж старости сльози утирали |
Ключ: 1В, 2А, 3Г, 4Г
Підсумок уроку.
Головна частина |
Підрядна частина |
|
А…бо її внутрішній світ і зовнішня краса однаково привабливі. |
|
Б…які щиро покохали один одного |
|
В… що і звичайні, прості люди здатні на глибокі і щирі почуття |
|
Г… так що щасливими їм стати не судилось |
|
Д…якби тогочасне суспільство цінувало навіть просту людину |
Записані речення і становитимуть висновок з уроку.
Домашнє завдання : підготуватися до контрольної роботи.
Робота з текстом. Завдання: Виписати СПР , визначити тип підрядної частини, зобразити схему.
Післятекстова робота.
Підготовка до ЗНО.
1.Увідповіднення відповідностей між простим та складним реченням
Просте |
Складне |
|
А. Бачить Наум, що і Василь з неї очей не зводить |
|
Б. Коли добрі люди та з добрим словом, то просимо до господи |
|
В. Наум Дрот був Господар на усе село, де жив |
|
Г. Як заговорив до неї Василь, так вона і злякалась |
|
Д. Одтак Маруся і Василь просили батьків так жалібно, що аж старости сльози утирали |
2.Знайти продовження головної частини. Визначити вид підрядної
Головна частина |
Підрядна частина |
|
А…бо її внутрішній світ і зовнішня краса однаково привабливі. |
|
Б…які щиро покохали один одного |
|
В… що і звичайні, прості люди здатні на глибокі і щирі почуття |
|
Г… так що щасливими їм стати не судилось |
|
Д…якби тогочасне суспільство цінувало навіть просту людину |