Бібліотечний урок "Казки Лесі Українки"

Про матеріал
Бібліотечний урок « Казки Лесі Українки» І. Організація учнів до уроку. ІІ. Підготовка до сприймання твору. III. Опрацювання нового тексту. ІV. Підсумок уроку
Перегляд файлу

Бібліотечний урок   « Казки Лесі  Українки»

Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим  шляхом Лесі Українки, казкою про  Оха – чудотвора  і  «Біда навчить». Розвивати навички свідомого виразного читання, пам'ять, мислення, увагу.

Обладнання: портрет  Лесі Українки, виставка творів письменниці, ілюстрації до казок.

                        Хід уроку

І. Організація учнів до уроку. 

ІІ. Підготовка до сприймання твору.

Бібліотекар розповідає  про дитинство і юність письменниці. 

image 

«Зростала Леся у великій дружній родині, де панували повага і любов один до одного. У сім’ї було двоє хлопчиків  і четверо  дівчат. Малою вона найбільше товаришувала з братом  Михайлом, який був старший від неї на  півтора року. Вони завжди бавилися разом і ніколи не сварилися – обоє були  лагідної, доброї вдачі. А що вони були завжди нерозлучними, то їх прозвали спільним прізвиськом Мишолосіє.

Батько Лесі    Петро Антонович Косач був юристом.  Мама  Ольга Петрівна була письменницею. Свої твори вона підписувала псевдонімом Олена  Пчілка.  Де б не жила велика родина Косачів, мати завжди заводила пасіку. Вона любила спостерігати як невтомно трудяться працьовиті бджілки. Так само невтомно все життя працювала і Олена Пчілка. Це  вона  навчила  дітей працювати для свого народу, любити Україну та рідну мову. Своїм дітям вона дає освіту рідною мовою. Для цього їй довелося організувати школу вдома.

Хоча Леся  жодного дня  не ходила до школи, не сиділа за шкільною партою, проте ,завдяки мамі, здобула гарну освіту. Вона вивчила багато іноземних мов – англійську, французьку, німецьку , польську, болгарську, італійську. Тож згодом вона перекладала  твори багатьох  іноземних письменників.

Косачі жили в Звягелі, в Луцьку, але найбільше любили свій будинок у Колодяжному. Леся  бавилася зі своїми  сільськими подругами в різні ігри, бігала з ними  до лісу і на пасовисько, читала їм книжки.

Читати і писати Леся  навчилася, коли їй було чотири роки. Відтоді  книги стають її вірними друзями на все життя.

У  дев’ять років Леся  написала свій перший вірш «Надія» і присвятила його своїй тітці Олександрі. А коли Лесі було 13 років,  її вірші вперше були надруковані у львівському журналі «Зоря». Редактором журналу у той час був Іван Франко. Мама порадила Лесі  підписатися під віршами – Українка. Саме так виник  цей псевдонім, відомий нині цілому світу.

Сьогодні ми з вами познайомимося з казкою про Оха – чудотвора.

III. Опрацювання нового тексту.

1.     Словникова робота.

«В казці зустрічаються застарілі слова, значення яких ви не знаєте. Ці слова ми уже не вживаємо у своєму мовленні.» 

Корх – старовинна міра довжини, яка дорівнює ширині долоні.

Сажень – міра довжини, приблизно 2м 14 см. Жупан – старовинний верхній одяг.

2.     Перше читання казки

3.     Бесіда

-Хто є головним героєм казки?

-Яким ви уявляєте собі Оха?

-Чи хотіли б ви побувати в гостях  у нього? -Чи сподобалась вам казка?

4.     Ланцюжкове читання.

5.     Читання   казки в особах. 

»Ще раз прочитаємо  казку в особах: автора, Оха, того, хто потрапив у підземне царство.  Починаємо читати від слів «тож, коли вже раз попався… і закінчуємо  «ні зорі». 

6.     Фізкультхвилинка.

7.     Тест

 «Перевіримо, чи добре ви зрозуміли  зміст казки. Для цього  запишіть у стовпчик   цифри від 1 до 6. Я зачитую перше запитання, а ви записуєте букву, якою позначена  правильна відповідь.

Де жив Ох?

А)в розкішному палаці;  Б)в землянці; В) в густому лісі

Яке слово треба вимовити , щоб зустрітися з мудрим паном?

А) ох; Б) прошу;  в) будь ласка Хто служив у Оха?

А) вовки  б) лиси   в)ведмеді 

Які дива можна було побачити в пишних кімнатах?

А) заморські квіти;  б) золоті рибки;  в) самоцвіти

Хто розвеселяв своїм співом засмучену дівчину?

А) соловей   б)Жарт- птиця   в)синиця

Скільки  замків треба розрубати хороброму юнакові, щоб визволити полонянку?

А) 100  б)77     в) 55

Тепер поміняйтесь листочками зі своїм сусідом по парті і зробимо перевірку.

8.  Читання  казки «Біда  навчить»

«Леся Українка написала дуже повчальну казку про нерозумного горобчика, котрий дуже хотів навчитися розуму. Послухайте початок казки.»

(Бібліотекар закінчує читати словами «Шукай  собі інших учителів.»)

         «Кого ще просив Горобчик, щоб навчили його розуму, ви дізнаєтесь, коли дочитаєте казку до кінця.»         

imageІV. Підсумок уроку

З якими казками ви познайомились на уроці?

Що нового ви дізналися про Лесю Українку?

Уявіть ,що ви художники. 

Які ілюстрації ви б намалювали до казки про Оха?

На згадку про цей урок я дарую вам  закладки. 

 

 

 

pdf
Додано
23 листопада 2021
Переглядів
507
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку