Розробка уроку "Узагальнюємо знання про геометричні фігури на площині" рекомендований для вчителів початкових класів, які працюють за програмою під керівництвом О.Я. Савченко
Узагальнюємо знання про геометричні фігури на площині
Мета: Актуалізувати поняття прямокутника, вміння визначати прямокутники, квадрати. Формувати вміння зображати прямокутник. Актуалізувати поняття периметра прямокутника; вміння знаходити периметр, сторони прямокутника за його периметром та довжинами інших сторін. розвивати наочно-образне мислення учнів під час визначення прямих, тупих та гострих кутів.
Актуалізувати уявлення про прямокутник і квадрат; знання
властивостей сторін прямокутника. Вчити визначати істотні ознаки
прямокутника і квадрата;
формувати вміння будувати прямокутник і квадрат; зумовити виведення формули периметра прямокутника і квадрата. Формувати вміння будувати квадрат із заданим
периметром .
Розвивальна задача: розвивати уміння логічно міркувати.
Обладнання: мультимедійний комплект.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
1.Організація класу. Створення сприятливої атмосфери. Рефлексія
- вправа заспокійлива (дітки, посміхніться один одному і обійміться)
2. Девіз уроку (Математику вивчай-перемогу наближай!)
3. Усна лічба
-робота з багатоцифровими числами
- усна лічба
- робота з табличкою
4. Бесіда –історія. Усі предмети, які оточують нас мають таку властивість як форма.
Спостерігаючи форми усіх предметів, ми розуміємо що вони нагадують нам геометричні фігури. Люди ще у давнину, винайшли геометричні фігури тому що у них виникла в потреба пов’язана з вимірюванням земельних ділянок, із будівництвом…
Всі знають шедеври Стародавнього Єгипту – піраміди - гробниці фараонів: найвідоміша з них – одне з семи чудес Світу - піраміда Хеопса, ця будівля має форму піраміди. ( вчитель демонструє фото піраміди Хеопса).
Головним храмом у стародавніх Афінах ( Греція) був храм Парфенон, присвяченій
покровительниці цього міста богині Афіні. Цей храм, зараз він майже
розрушений, мав прямокутну форму, його колони – це циліндри… Очевидно,
щоб побудувати такий шедевр стародавні греки мали багато що знати про
геометричні фігури… Геометричні фігури були предметом досліджень таких
вчених –філософів Стародавньої Греції Архімеда, Фалеса, Евкліда та інших.
Причому стародавні греки знали значно більше, ніж поки що знаєте ви про геометричні фігури…
Тож, будемо вдосконалюватись у геометричній науці і повторимо те, що нам вже відомо.
Повідомлення теми уроку та мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
5. Визначення цілей уроку.
- Давайте визначимо цілі уроку , що ми знаємо і вміємо робити з геометричними фігурами і будемо відмічати відповідними фішками, а в кінці уроку визначимо над чим нам варто буде ще попрацювати (жовтий), а в чому ми – справжні математики (зелений колір) Чи досягнули ми Цілі Уроку
Знаю |
Вмію |
1.Розпізнавати
2.Формули обчислення периметру |
Класифікувати будувати, називати істотні ознаки моделювати
Визначати периметр
|
6. Узагальнення матеріалу.
1) ст. з підручника с. 77 ( Слайд- назвіть множину)
- Яка у многокутників спільна властивість?
- Які кути ви знаєте?
_які фігури у нас є?
- вилучте чотирикутники ( робота на дошці)
- розбийте множину чотирикутники на дві підмножини прямокутники і не прямокутники
- поділіть прямокутники на прямокутники у якого усі сторони рівні і лише протилежні сторони рівні
- назвіть фігури з буквеним позначенням ,у якої всі сторони рівні і лише протилежні сторони рівні.
(відмічаю у таблиці «цілі» результати)
2) Дослідження. Робота в групах.
Р = а. 4 Р = (а + b) . 2
(відмічаю у таблиці «цілі» результати)
А тепер давайте знайдемо спільне і відмінне у прямокутника і квадрата і відобразимо на колах Вена.
усі кути прямі;
відмінне: усі сторони рівні (квадрат)
лише протилежні сторони рівні (прямокутник)
(відмічаю у таблиці «цілі» результати)
Аналіз задачі:
- Як обчислити периметр прямокутника? Яка формула?
-Які сторони у квадрата? Скільки їх?
-Отже, якщо знаємо периметр, то як знайти одну сторону квадрата?
-Що потрібно зробити?
Взаємоперевірка
Перевірка на дошці діти Р=(6+4). 2=20 (СМ)
Р=20:4= 5 ( СМ)
(відмічаю у таблиці «цілі» результати)
У нас є з вами оздоблювальний шнур. Уявімо , що ми декоратори і нам необхідно оздобити картини.
Потім ми перевіримо чи правильно ви відрізали.
Перевірка
(відмічаю у таблиці «цілі» результати)
Використання додатку Plikers для здійснення зворотнього зв’язку 5 питань
(звертаємось до таблиці «цілі») і відзначаємо над чим ще варто працювати, а в чому ми досконалі) Чи досягнули діти ми цілі уроку? Який у нас переважають кольори?
8. Рефлексія
9. Домашнє завдання