Вікторина дає можливість повторити та закріпити матеріал в кінці вивчення теми. Її можна використовувати на уроках повторення та узагальнення матеріалу, уроках- змаганнях, уроках-КВК і т. д. На таких уроках кожен учень працює активно, у дітей розвивається допитливість, пізнавальний інтерес; крім того учнї підвищують свої: соціальну, комунікативну, інформаційну, навчально-пізнавальну компетентність, а також формується предметна компетентність, розвивається хімічна мова, виховується інтерес до вивчення хімії.
Хімія 10 клас Узагальнююча вікторина по темі: «Оксигеновмісні сполуки»
Спирти і фенол
1.Наявність у молекулі однієї або кількох функціональних (характеристичних ) гідроксильних груп, сполучених з вуглеводневою групою називають (спиртами).
2.Залежно від будови вуглеводневої групи розрізняють спирти (насичені, ненасичені, ароматичні), а за кількістю гідроксильних груп ( одно- і багатоатомні).
3.Яка загальна формула спиртів? (СпН2п+1 ОН або RОН).
4.Яка ізомерія властива насиченим одноатомним спиртам? (структурна).
5.Які фізичні властивості мають спирти? (рідкі або кристалічні речовини , безбарвні, зі специфічним запахом, мають високі температури плавлення та кипіння).
6.Спирти мають такі хімічні властивості: (горять, окиснюються до карбонових кислот ,взаємодіють з металічним натрієм, характерна реакція внутрішньомолекулярної та міжмолекулярної дегідратації,
7.Як добувають спирти? (гідролізом галогенопохідних вуглеводнів).
8.Як добувають етанол? (гідратацією етену, спиртовим бродінням глюкози).
9.Етанол , призначений для технічних цілей, називають( денатуратом).
10.Молекули спиртів, які містять дві, три і більше гідроксильних груп біля різних атомів Карбону називають( двохатомними, трьохатомними, багатоатомними).
11.Який найпростіший трьохатомний спирт? (гліцерол).
12.Які фізичні властивості має гліцерол? (безбарвна в*язка рідина, добре розчинна у воді, солодкий на смак).
13.Що таке олійний цукор? (у ХVІІІ ст. гліцерол було виділено з маслин і так названо).
14.Які хімічні властивості має гліцерол? (окиснюється, взаємодіє з металічним натрієм, у результаті часткового окиснення утворюється суміш продуктів, у кінцевому результаті – карбонові кислоти).
15.Яка якісна реакція на гліцерол? (реакція з купрум (ІІ) гідроксидом).
16.Де застосовується гліцерол? ( парфумерії, фармації, харчовій промисловості, шкіряному виробництві, текстильній промисловості ).
17.Що таке феноли? (речовини, у яких гідроксильна група сполучена з бензеновим ядром).
18.Які фізичні властивості має фенол? (кристалічна безбарвна речовина з характерним запахом, внаслідок окиснення набуває рожевого кольору, розчиняється у воді завдяки утворенню водневих зв*язків, отруйна для людини ).
19.Чому фенол схожий за властивостями на спирти і бензен? (тому, що в його складі є гідроксильна група і бензенове ядро).
20.З якими речовинами реагує фенол? (металічним натрієм, розчином лугу, бромною водою).
21.Де застосовується фенол? (вихідна речовина для виробництва барвників, ліків, пластичних мас, вибухових речовин, як антисептик).
22.З чого добувають фенол? (кам*яновугільної смоли).
23.Як охороняти навколишнє середовище від фенолу? (фенол окиснюють до нешкідливих речовин або видаляють за допомогою розчинників).