Узагальнюючий урок з теми " Періодичний закон та періодична система хімічних елементів Д, І, Менделєєва"

Про матеріал
Дана розробка дає можливість повторити тему про періодичний закон та періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва, та будову атома; закріпити вміння користуватися періодичною системою, вдосконалити навички давати характеристику елементів за їх місцем у періодичніц системі.
Перегляд файлу

Тема. Узагальнюючий урок з теми «Періодичний закон і періодична система

Д.І.Мендєлєєва».

Мета: повторити тему про періодичний закон і періодичну систему Д.І.Мендєлєєва та

будову атома, закріпити вміння користуватися періодичною системою, вдосконалити

навички порівнювати властивості елементів за їх положенням у періодичній системі.

Очікуваний результат:

Учень:

- розпізнає групи та періоди у періодичній системі,

- вміє користуватися таблицею,

- порівнює будову атома різних елементів,

- аналізує положення та властивості елементів.

Тип уроку: урок поглиблення знань та вмінь.

Форми проведення: дидактична вправа «Що знаємо?», хімічна естафета, брейн-ринг.

Обладнання та реактиви: періодична система Д.І.Мендєлєєва.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. Періодична система Д.І.Мендєлєєва – це графічний вираз періодичного закону.

За цим законом ми можемо передбачати властивості простих речовин металів та неметалів

та сполук, які утворюють хімічні елементи.

ІІІ. Повторення.

1. Вправа «Що ми знаємо…», за якою учні згадують по черзі теоретичний матеріал з

теми «Періодична система та періодичний закон Д.І.Мендєлєєва».

2. «Хімічна естафета» (естафета проходить між двома рядами, хто перший

справляється із своїм завданням, той перемагає в естафеті).

Завдання для першого ряду:

- вкажіть на структуру періодичної системи,

- скільки є груп?

- які є підгрупи?

- порівняйте властивості літію та калію,

- як міняються металічні властивості в межах періоду?

- який неметал має найбільш виражені неметалічні властивості,

- де в таблиці розташований Ферум?

- чи правда те, що найсильнішим неметалом є хлор?

- назвіть елемент з родини лужних металів.

Завдання для другого ряду:

- які є періоди?

- які елементи об’єднують у головні підгрупи?

- порівняйте зміну властивостей у ІІІ періоді,

 

- як міняються металічні властивості в межах групи?

- скажіть визначення групи,

- скажіть визначення періоду,

- назвіть елемент з родини галогенів,

- чи правда те, що найсильніший метал розташований в самому низу І групи?

- де у таблиці розташований Сульфур?

Завдання для класу після естафети:

- намалюйте будову атома Натрію, Калію, Хлору та Оксигену,

- порівняйте їх, вкажіть, чим вони подібні та відмінні.

- які найбільш поширені прості та складні речовини утворюють елементи Карбон,

Сульфур, Нітроген, Гідроген, Хлор?

ІV. Узагальнення та систематизація знань про періодичну систему.

Наступний етап уроку – гра: брейн - ринг. З учнів класу обираються команди (2 – 3).

Команди підбирають собі назви.

Перший тур.

1. Що таке електронегативність? ( здатність атома відтягувати до себе електронну

густину іншого атома).

2. Як змінюється електронегативність у межах групи та періоду? (в межах періоду

збільшується зліва направо, в межах групи послаблюється згори вниз).

3. Як змінюються властивості металів в межах групи та періоду? (в межах періоду

послаблюються зліва направо, в межах групи посилюються згори вниз).

4. Яким чином міняються властивості неметалів у межах групи та періоду? ( в межах

періоду посилюються зліва направо, в межах групи послаблюються згори вниз).

5. Які радіоактивні елементи відкрили Кюрі? (Радій, Полоній, … )

Історична довідка №1 (готують учні наперед або читає вчитель).

Чому саме так називаються хімічні елементи?

З перших літер назв латинською мовою склалися хімічні знаки: Ферум, Арсенікум та ін.

Найчастіше хіміки називали нововиявлені елементи за назвою тієї країни чи міста, де було

відкрито або де вперше знайдено сполуку нової речовини. Так з’явилися Європій,

Германій, Галій (за старою назвою Франції – Галії), Скандій (Скандинавія). За старими

назвами міст чи країн назвали: Гафній (стара назва столиці Данії), Лютецій (так колись

називався Париж), Тулій (за старою назвою Швеції та Норвегії). Рутеній знайдено в Казані

хіміком К.Клаусом та названо на честь Росії. Ще на честь Росії названо Самарій та

Гадоліній. Деякі назви пішли від кольору спектру: Індій (з латині означає синій), Цезій

(блакитний), Рубідій (червоний), Талій (зелений).

Деякі – від назв планет та зірок: Уран, Паладій, Церій, Телур, Селен, Гелій, Нептуній,

Плутоній. А назви: Тантал, Титан, Ніобій, Торій, Ванадій походять від імен у стародавній

міфології. (1 хв)

Другий тур.

 

1. Порівняти формулювання ПЗ Д.І.Мендєлєєва з сучасним формулюванням.

Пояснити, чим зумовлена така зміна формулювання. ( Аргон – Калій, …)

2. На прикладі елементів І групи періодичної системи пояснити залежність

властивостей елементів від величини атомних радіусів. ( Чим нижче у ПС

розташований Ме, тим більший радіус його атома і тим швидше цей метал

 

буде віддавати електрон, а, отже, швидше буде вступати у взаємодію, тобто

активність із збільшенням радіусу у елементів І групи буде збільшуватися.)

3. В чому полягає фізичний зміст порядкового номера елемента? (№

одночасно є протонним числом, зарядом ядра, та кількістю електронів)

4. Чим відрізняються елементи-метали від елементів-неметалів за будовою

атомів? (Метали віддають електрони, а неметали приймають чужі, бо у

металів на зовнішньому енергетичному рівні є мало електронів, а у

неметалів - багато)

5. Дати характеристику елемента № 14 за його місцем у ПС.

 

ПІСЛЯ ІІ ТУРУ ВИБУВАЄ КОМАНДА, ЯКА НАБРАЛА НАЙМЕНШЕ БАЛІВ. Цій

команді даються окремі завдання і на чистому аркуші паперу вони розв’язують їх:

 Скласти загальну схему будови атома.

 В чому полягає фізичний зміст номера групи? (кількість електронів на останньому

енергетичному рівні).

 В результаті згоряння металу масою 4,5 г утворилося 6,3 г оксиду, в якому метал

двовалентний. Визначити метал.

Дві інші команди продовжують гру.

Історична довідка №2 (готують учні наперед).

Назва Неону була дана маленьким хлопчиком. Зазвичай назву елементові дає вчений, який

уперше його відкрив і вивчив властивості. А цього разу ім’я запропонував син ученого.

Йдеться про неон, відкритий англійським хіміком В.Рамзаєм. Ось що пише Рамзай про

походження назви цього елементу: «Коли ми вперше розглядали його спектр, при цьому

був і мій дванадцятилітній син. «Тату, сказав він, - як зветься цей красивий газ?» - «Це ще

не вирішено», - відповів я. «Що він, новий?» - поцікавився син. – «Нововідкритий», -

заперечив я. «То чому б тобі не назвати його novum?» - «Це не підходить, бо novum не

грецьке слово; ми назвемо його Неоном, бо по грецькому це означає «новий».

А назва 88-го елементу періодичної системи – Радій. Є ще слово «радіоактивність».

Можна подумати, що останнє виникло від слова «радій». Насправді ж слово «радій»

пішло від слова «радіоактивність», що означає властиву деяким хімічним елементам

здатність виділяти енергію у вигляді особливих променів. Це випромінювання

супроводжується розкладом радіоактивних речовин і перетворенням їх на інші. А Радій –

це елемент, що має властивість радіоактивності. Термін «радіоактивність» ввела Марія

Складовська-Кюрі ще до того, вона відкрила елемент, який назвала Радієм.

(2 хв)

Третій тур.

1. Назвіть елемент за такими даними: знаходиться у ІІІ групі головної підгрупи,

відносна молекулярна маса оксиду 188.

2. У результаті взаємодії двовалентного металу масою 34,25 г з водою виділився

водень об’ємом 5,6 л. визначити метал.

3. Атом елемента має на 6 електронів більше, ніж йон Алюмінію. Назвіть елемент,

складіть його електронну формулу. Якщо можливо, наведіть формули його вищого

оксиду та леткої водневої сполуки.

Підбиття підсумків змагання за одержаними балами, команда, що вибула здає роботи.

V. Підсумок уроку та оцінювання активних учнів.

docx
Додав(-ла)
Левада Ольга
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
20 жовтня 2020
Переглядів
1268
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку