Інтерактивні вправи; народознавчий аспект; міжпредметні зв'язки (українська мова, література, природознавство); збагачення словникового запасу учнів; розвиток логічного мислення
Урок 3
Тема: Уживання прикметників у художніх творах та науково-популярних текстах
Мета: вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення; виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до природи рідного краю
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
Весела пісенька дзвіночка покликала нас на урок.
Я бачу ваші білі личка та очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки, що гордо мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу, з собою взяти не забудь.
ІІ. Організація навчальної діяльності
1. Перевірка домашнього завдання (Вправа 198)
- Прочитайте текст із дібраними з довідки пропущеними словами.
- Які ви знайшли синоніми серед прикметників, поданих у довідці?
- Доберіть спільнокореневі слова до слова спочатку.
2. Самостійна робота
І варіант
- Утворіть такі словосполучення прикметника з іменником, щоб прикметник набув переносного значення. Запишіть їх.
Гарячий, срібний, солодкий, щедрий.
ІІ варіант
- Утворіть і запишіть тільки ті словосполучення, в яких прикметники вжито в переносному значенні.
Глибокий (озеро, горе); золотий (ланцюжок, серце); залізний (цвях, людина); чистий (совість, посуд).
3. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Дешифрувальник»
- Ідучи до школи, по дорозі я зустріла незвичайного птаха, який дуже хотів погостювати у нас на уроці рідної мови. Але цей птах попросив не називати його. Чи хотіли б ви дізнатися, як його звуть?
- Допоможе нам у цьому вправа «Дешифрувальник». Набравши цифри 38711250, ви зможете прочитати ім’я цього птаха.
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М
Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
Відповідь: 3 8 7 1 1 2 5 0
Ж У Р А В Е Л Ь
4. Каліграфічна хвилинка
- Який перший звук ви чуєте у цьому слові? (Звук [ж])
- Якою літерою він позначається? (Літерою «же»)
- Запишіть каліграфічно.
жж жу ель ар журавель
5. Повідомлення вчителя
(Учитель вивішує на дошці малюнок, на якому зображено журавля. До крила журавля прикріплений згорнутий аркуш)
- Подивіться на цей аркуш. Певно, журавель хоче вам щось повідомити.
(Учитель, не розгортаючи аркуша, читає слова, написані на ньому)
Прислала вам Земля листа.
О! Чим стурбована вона?
Швиденько лист ми прочитаєм.
Про що вона у нас питає?
Що хоче нам розповісти?
І чим ми зможем помогти?
(Учитель розгортає лист і читає)
Моє звернення до людей,
Дорослих і малих дітей.
Погляньте, де ми живемо,
Що на землі ми творимо!
Чом плаче матінка-природа?
Куди зникає її врода?
Чом ріки наші обміліли?
Поля врожайні опустіли?
Будуєм все, руйнуєм за що?
Цього й самі не знаєм ми.
Невже такі ми всі ледачі,
Ніщо не здатні зберегти?
Нехай політик і учений,
Школяр і навіть немовля
Билинку кожну зберігає,
Щоб цвітом вкрилася земля.
Г. Михальчук
- Який сумний лист. Чи можемо ми заспокоїти свою землю? Чим ми можемо допомогти? (Посадити дерево, посіяти квіти, не нищити природу тощо.)
6. Словникова робота
Інтерактивна техніка – «Кодування»
Інструкція
Перелік карток
№ картки |
Зміст картки |
Код |
Контрольна рамка |
|
1 |
Пишається калинонька дали батькам запитав у товариша йде по коридору зустрілися з депутатом люблю лимон |
Н.в. Р.в. Д.в. З.в. О.в. М.в. |
г к е р а т |
г е к т а р |
2 |
Вмирали у боротьбі став символом трапилося серед океану опановує комп’ютер навчила сестра подякували інженеру |
Н.в. Р.в. Д.в. З.в. О.в. М.в. |
к і у т л в |
в л і т к у |
3 |
Було серед лісу побачив директора зашелестів вітер принесли верблюду живуть у тайзі пишається краєм |
Н.в. Р.в. Д.в. З.в. О.в. М.в. |
к в з о л а |
в о к з а л |
- Запишіть утворені слова
7. Оголошення теми і мети уроку
Тема наша непроста, та для вас цікава,
Будуть в ній слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння і оповідання,
І пісні, й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку послухайте, будь ласка.
Вступна бесіда.
- Ми з вами вже зустрічалися з тим, що про один і той самий предмет, подію, явище можна розповісти по-різному, залежно від поставленої мети. Пригадайте, як описано котика в казці чи в іншому художньому творі, а як — на уроці природознавства, коли про нього говориться як про звичайну тварину.
8. Робота з підручником (вправа 199).
а) читання наукового й художнього текстів на тему «Ніч».
- З'ясуйте мету кожного тексту. (Перший текст пояснює, що таке ніч. Такий текст вживається у підручниках з природознавства. Він називається науково-популярним, оскільки в доступній формі пояснює явище. Другий текст художньо описує осінню ніч. Подібні описи використовують у художніх творах для створення образу.)
- Знайдіть в обох текстах слова і вирази, вжиті в переносному значенні. (Сонна земля; місяць показував золоті роги; зорі лупали; усе заснуло мертвим сном.)
Висновок. Слова в переносному значенні вживаються тільки в художніх текстах і їх немає в науково-популярних Важливим для художнього тексту є порівняння. (Тихо було всюди, як у вусі.)
- Спишіть художній текст, підкресліть у ньому прикметники. Усно поставте до них запитання.
б) усне виконання вправи 200.
- Який з цих текстів можна було б помістити в читанці, а який — в підручнику з природознавства? Чому?
Висновок. Перший текст — науково-популярний. А другий — художній. Художнім цей текст вважається через велику кількість вжитих у ньому прикметників.
- Спробуйте знайти порівняння в художньому тексті. (Ковили, як морське шумовиння.)
9. Тренувальні вправи
Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні.
а) творча робота.
- Утворіть словосполучення.
Ягоди (їстівний, соковитий),листя (широкий, багряний); ночі (довгий, чарівний); стебло (тендітний, тонкий); пшениця (золотий, озимий).
- Які з утворених словосполучень доцільно використати в художньому тексті, а які — в науковому?
б) розвиток зв'язного мовлення (за вправою 202).
- Зіставте науково-популярний та художній опис ромашки, подані у вправі 203. (В першому перелічуються точні ознаки квітки, які відрізняють її від інших рослин. А в другому — дається художнє зображення ромашки.
в) робота із загадками та прислів'ями. (Вправа 205.)
- Відгадайте загадки.
- Поясніть зміст прислів'я.
- Знайдіть у записах прикметники-антоніми
- Спишіть прислів'я, підкресліть прикметники.
г) фонетико-орфографічна хвилинка. (За вправою 207.)
- Знайдіть у вірші форми прикметників найвищого ступеня порівняння.
- Простежте, як утворився прикметник найкращий.
- Спробуйте пояснити, як утворилися прикметники.
Найспритніший — спритний — спритніший — найспритніший.
Найясніший — ясний — ясніший — найясніший.
- Правильно вимовляйте і пишіть слова, подані у таблиці на с.104. Складіть речення із цими словами.
ІІІ. Організаційно-пов’язуючий етап
1. Мовна розминка.
- Пригадайте поняття, з якими ми працювали на уроці. (Художні текст, науково-популярний текст, порівняння.)
— Утворіть прикметники з префіксом най- від слів: великий (найбільший), дорогий (найдорожчий), дужий (найдужчий), високий (найвищий),
2. Домашнє завдання (диференційовано).
С. 101. вправа 201; с. 102. вправа 204; с. 103, вправа 206.