Інтерактивні вправи; народознавчий аспект; міжпредметні зв'язки (українська мова, література, природознавство); збагачення словникового запасу учнів; розвиток логічного мислення
Урок 6
Тема: Закріплення вивченого матеріалу. Вправи на визначення відмінків у реченні
Мета: вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменника визначати відмінок прикметників у реченнях; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови, до народної пісні.
Засоби навчання: вірші, прислів'я про Батьківщину, запис "Пісні про рушник" на слова А. Малишка.
Хід уроку
I. Організаційно-мотиваційний етап
II. Організація навчальної діяльності, спільної творчої роботи
1. Фронтальна бесіда
- Яка частина мови називається прикметником?
- За чим змінюється прикметник?
- Як визначити відмінок прикметника в реченні?
2. Перевірка домашнього завдання. (Вправо 222.)
- Текст вправи — це розповідь чи опис?
- Прочитайте речення із дібраними з довідки прикметниками.
- Які головні члени у перших двох реченнях другого абзацу ви підкреслили?
3. Самостійна робота
- Спишіть вірш.
- Підкресліть прикметники разом з іменниками, визначте їх число, рід і відмінок.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.
Тут мамина пісня лунає і нині,
Її підхопили поля і гаї.
Її вечорами по всій Україні
Співають в садах солов'ї.
М. Бакал
4. Повтор вивченого матеріалу
5. Каліграфічна хвилинка.
Бб ба ать щі вн батьківщина
Можна все на світі вибирати, сину,
вибрати не можна тільки Батьківщину.
В. Симоненко
- Як ви розумієте рядки поезії "Лебеді материнства"?
- Доберіть прикметники до іменника Батьківщина.
6. Робота з підручником. (Вправа 223.)
а) Читання вірша і визначеним його теми.
б) Відшукування прикметників, вжитих у переносному значенні.
в) Визначення відмінків прикметників з поясненням своїх міркувань.
г) Ознайомлення з правилом, с. 113.
7. Тренувальні вправи
1) Робота з текстом (за вправою 224).
- Визначте головну думку тексту.
- Доберіть до нього заголовок.
- Виконайте друге завдання вправи.
- Зверніть увагу на прикметники з посиленою ознакою, які є в даному тексті коротшою, цікавішою. (Учні встановлюють, що вони утворені від прикметників коротка, цікава.)
— А які форми за цим зразком можна утворити від прикметників дзвінкий (дзвінкіший), веселий (веселіший), бадьорий (бадьоріший).
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова єднає.
2) Поетична хвилинка.
Батьківщина
Що таке Батьківщина?
За віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця,
Серед лугу лелека,
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
П. Боднарчук
- Які прикметники допомагають відповісти на питання: що таке Батьківщина?
3) Робота з прислів'ями. (Записані на дошці.)
- Відновіть прислів'я, поясніть їх зміст. Спишіть прислів'я.
У рідній стороні
Рідна земля
Від рідної землі віє теплом,
Всюди добре,
і в жмені мила.
від чужої — холодом.
і камінець знайомий.
а в рідній хаті найкраще.
- Підкресліть прикметники і визначте їх відмінок.
4) Тлумачний словниково-логічний диктант.
а) Той, хто дотримується порядку, точності. (Акуратний, охайний, чепурний.)
б) Який має велику силу. (Могутній, потужний, сильний, міцний.)
в) Дуже розумний, той, що знає життя і має досвід. (Мудрий, досвідчений.)
г) Який іде за попереднім. (Наступний.)
г) Який має або вилає приємний запах, аромат. (Запашний, пахучий, ароматний, духмяний.)
д) Той, що віддає усі сили і знання для виконання якоїсь роботи. (Працьовитий.)
є) Який має широко розкинуте гілля (про дерева, кущі). (Розлогий, крислатий, гіллястий.)
- Складіть речення з двома прикметниками (на вибір) і визначте їх відмінок.
ІІІ. Оціночно-результативний етап
1. Продовжіть речення
• Прикметник змінюється за... .
• Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно ....
2. Гра "Загубився прикметник"
— Пригадайте і вставте у текст "Пісні про рушник" А. Малишка пропущені прикметники.
... (Рідна) мати моя, ти ночей не доспала,
І водила мене у поля край села,
І в дорогу ...(далеку) ти мене на зорі проводжала,
І рушник ...(вишиваний) на щастя дала.
Хай на ньому цвіте ...(росяниста) доріжка,
І...(зелені) луги, й ...(солов'їні) гаї,
І твоя незрадлива ...(материнська)... (ласкава) усмішка.
І засмучені очі ...(хороші) твої.
(Використовується запис пісні.)
IV. Організаційно-пов’язуючий етап
С. 113, правило; вправа 225.