Інтерактивні вправи; народознавчий аспект; міжпредметні зв'язки (українська мова, література, природознавство); збагачення словникового запасу учнів; розвиток логічного мислення
Урок 5
Тема: Вправи на визначення роду, числа і відмінка прикметників за іменниками
Мета: розширити знання учнів про граматичний і смисловий зв'язок прикметників з іменниками; вчити розпізнавати рід, число і відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас дітей, розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати любов до Шевченкового слова, почуття прекрасного, гордості за свій рідний край
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
Станьте, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться.
Сядьте всі рівненько, починаємо працювати.
Вузлик знань ще один сьогодні будемо в'язати.
ІІ. Організація навчальної діяльності, спільної творчої роботи
(На дошці написані слова)
Учітесь! Читайте!
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь…
- Кому належать ці слова?
- Сьогоднішній урок української мови присвячений безсмертному Кобзареві. Подивіться один на одного, погляньте мені в очі, посміхніться. На уроці перед вами буде низка завдань. А для того, щоб упоратися з ними, працюватимемо старанно, слухатимемо уважно і писатимемо охайно.
А плоди вашої старанності ми зможемо побачити вкінці уроку.
У вас на партах є вирізані з паперу гілочки калини грона – тільки зображення, а ягідки вирізані з кольорового паперу, на звороті яких – пластилін. За кожну правильну відповідь, за кожне виконане завдання ви будете прикріплювати на паперові грона ягідку.
В кого буде дорідніше гроно, той отримає високий бал.
- То ж завдання на уроці такі:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
Зошит свій я відкриваю,
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю (показують).
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я берусь.
(Зразок на дошці)
Т Гр Ш кащ
Тарас Григорович Шевченко народився на Черкащині
(Учитель відкриває слова, записані на дошці).
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилі підійма.
Дніпр (який?) широкий (одн., ч.р.);
вітер (який?) сердитий (одн., ч.р.);
верби (які?) високі (мн., ж.р.)
В похилій хаті край села
Над ставом чистим і прозорим
Життя Тарасику дала
Кріпачка-мати, вбита горем.
Висновок: Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, відмінку, що й іменник, з яким він пов'язаний.
Вправа 208
Завдання: Розшифруйте і запишіть. Підкресліть граматичну основу, встановіть зв'язок слів.
Зацвілавдолинічервонакалина.
Зацвіла в долині червона калина.
(Наприклад: Я вважаю, що поет уявляв, наче він у своєму садку, сонце сідає за обрій, все затихає, згасає день, наступає ніч).
Із вірша «Садок вишневий коло хати…» випишіть усі прикметники з іменниками, з якими вони зв’язані. Визначте в них рід, число, відмінок. (Садок вишневий, вечірня зіронька, маленьких діточок)
Фізкультхвилинка
5. Творче завдання
- Прочитайте рядки поезій Т.Шевченка. Вставте пропущені прикметники.
Встала весна, …землю
… розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила.
Соловейко в … гаї
Сонце зустрічає.
Тече вода в .. море,
Та не витікає.
(Чорну; сонну; темнім; синіє)
6. Вправи на знання творів Т. Шевченка.
- Випишіть із уривків поезій прикметники, які відповідають назві твору, у послідовності назв.
Назва твору
Уривки поезій
З-за хмари де-де виглядав…»
(Вечірня, білий, біленької, зеленим, блідий)
ІІІ. Оціночно-результативний етап
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
(Учитель оцінює учнів за результатами наповненості грона калини ягідками)
- Діти! Дорожіть Шевченковим словом. Любіть Україну так, як любив її поет! Бережіть її, як берегли наші діди і прадіди. Читайте твори Великого Кобзаря – і наша мова буде гарною, чарівною, барвистою, бо українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу.