Урок « В країні Відношення та Пропорції.»
Тема: Розв׳язування задач і вправ.
Мета: формувати в учнів вміння і навички розв׳язувати завдання на відношення величин, на пряму пропорційність, на пропорційний поділ;
розвивати логічне мислення; виховувати пам׳ять,
уважність, та повагу до предмета математики.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою метою уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Завдання 1.
Знайди відношення довжини прямокутника до його ширини:
12 6 4 12
6 3 1 3
На дошці запитання : 1.«Як називається дія а : в?»
Учні повинні вибрати із запропонованих варіантів відповідь і прикріпити на дошці.
2.«Що таке пропорція?»
(Можливі варіанти:
Складіть можливі варіанти пропорцій у завданні 1.
Питання до класу:
a : b =c : d = , b d 0
Завдання 2.
Прочитай вираз. Назви крайні і середні члени пропорції.
5 : 2 = 10 : 4 ; = ;
8 : 2 = 24 : 6 ; = .
Завдання 3.
Знайди серед запропонованих виразів пропорції:
4 : 7 = 12 : 28; 1 : 10 = 20 : 10; 2 : 5 = 4 : 10 ;
= ; = .
Завдання 4.
6 : 3 = 8 : 4 =
Крайні члени пропорції: Крайні члени пропорції:
Середні члени пропорції: Середні члени пропорції:
Добуток крайніх членів Добуток крайніх членів
пропорції дорівнює: пропорції дорівнює:
Добуток середніх членів Добуток середніх членів
пропорції дорівнює: пропорції дорівнює:
2,3 : 1,5 = 11,5 : 7,5 = .
Завдання 5.
Розв׳яжіть рівняння за основною властивістю пропорції: 3 : 2 = х : 6 .
Завдання 6.
Знайди та виправ помилки:
27 : х = 108 : 2 х : 8 = 2 : 5 =
27 2 = х 108 х : 5 = 8 : 2 5 3 = х 2
54 = х 108 х : 5 = 4 15 = х 2
х = 54 : 108 х = 5 4 х = 15 : 2
х = 0,5 х = 20 х = 7
Завдання 7.
Латунь Цинк
100 кг - 40 кг
85 кг - х кг
= = = =
Щоб приготувати шашлик, зазвичай купують м׳ясо з розрахунку 300г сирого м׳яса на одну людину. Для маринаду беруть (на 2 кг свинини) :
1 лимон, 3 цибулини, 4 столових ложки рослинної олії та спеції за смаком. Скільки м׳яса, лимонів, цибулі й олії потрібно купити для маринування м׳яса на шашлик для компанії з 6 осіб?