Тема: Валюта: сутність і види. Конвертованість валюти. Золотовалютні резерви. Валютні обмеження. Валютний курс та валютний ринок.
І. Актуалізація знань та мотивація діяльності
Виконайте інтерактивну вправу «Валюти країн світу» на ресурсі LearningApps за посиланням: https://learningapps.org/display?v=pyp4wd2nn24
або використайте запропонований QR-код:
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Інструктивна картка для здобувачів освіти
1. Опрацюйте матеріал, зробити записи у робочому зошиті:
1. ЩО ТАКЕ ВАЛЮТА
Валюта – це грошова одиниця однієї країни або групи країн (наприклад країн Єврозони), що є законним платіжним засобом на їхній території. У практичному сенсі законний платіжний засіб – це банкноти, монети та безготівкові кошти, що приймаються всіма продавцями товарів і послуг на території певної держави.
Залежно від країни, у якій використовують певну валюту, її поділяють на національну й іноземну.
2. Конвертованість валют і золотовалютні резерви
Конвертованість – здатність валют обмінюватися між собою. Залежно від рівня конвертованості, валюти поділяють на два види.
Українська гривня – частково конвертована валюта.
Різновидом вільно конвертованих валют є резервні валюти. Резервна валюта – це загальновизнана у світі валюта, яка накопичується національними центральними банками в золотовалютних резервах.
Золотовалютні резерви (міжнародні валютні резерви) – запаси іноземних валют, золота й інших надійних активів, які належать державі й можуть бути використані як резерв на випадок фінансових криз та інші потреби, що мають загальноекономічне значення.
3. Валютний курс і валютний ринок
Валютні курси можуть постійно змінюватися під впливом різноманітних чинників. Залежно від способу їх зміни, розрізняють два основні види валютних курсів: фіксований і плаваючий.
Фіксований валютний курс – це курс, що встановлюється як незмінний, незалежно від поточних змін у попиті та пропозиції валюти.
Плаваючий валютний курс – це курс, який установлюється на основі попиту та пропозиції на валютному ринку. Розгляньмо це визначення детальніше.
Валютний ринок (міжбанківський валютний ринок) – це організований ринок, на якому здійснюється купівля-продаж іноземної валюти за національну валюту або за іншу іноземну валюту.
Сформований у такий спосіб курс валют, за яким банки торгують іноземною валютою між собою, ще називають міжбанківським курсом.
2.Перегляньте відео за посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=YyZhprOfbLI
https://www.youtube.com/watch?v=N4t9YtnFI9I
ІІІ. Закріплення знань
Завдання КРОСВОР Правильно відгадавши всі слова по горизонталі,
по вертикалі ви прочитаєте зашифроване слово, виділене кольором.
1
2
3
4
5
6
1. Здатність валют обмінюватися між собою.
2. Валютний курс, який установлюється на незмінному рівні незалежно від попиту та пропозиції на валютному ринку.
3. Дорогоцінний метал, який накопичують центробанки у своїх міжнародних валютних резервах.
4. Валюта Китайської Народної Республіки.
5. Інструмент, що використовують для згладжування надмірних курсових коливань.
6. Валютний курс, який установлюється на основі попиту та пропозиції на валютному ринку.
Зашифроване слово: грошова одиниця будь-якої країни.
ІV. Домашнє завдання: - опрацювати матеріал уроку;
- рішити задачу.
- ЗАДАЧА
Ви відвідали Варшаву, і, повертаючись додому, побачили в аеропорту сувенір, за який можна розрахуватися трьома валютами – доларами США, євро та місцевою валютою – польськими злотими. Ціна сувеніра в польських злотих становить zł100, у доларах США – $27, а в євро – €23.
Зайшовши в Інтернет, ви знайшли такі офіційні курси валют до української гривні: 1 долар США – 38,8 грн; 1 євро – 42,05 грн; 1 злотий – 9,8 грн. З’ясуйте, у якій валюті купівля сувеніру буде найвигіднішою, якщо у вас є гроші в усіх перелічених валютах.