Василь Сухомлинський «Снігуроньчина пісня»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з авторськими казками Василя Сухомлинського; вдосконалювати навички свідомого, виразного читання; активізувати читацьку пам’ять дітей; навчати слухати, відтворювати прочитане; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, монологічне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку.
Станьте струнко, схаменіться,
Один одному всміхніться.
Ось вже дзвоник пролунав,
До уроку нас позвав.
Тож і ми часу не гаймо,
Свій урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Діти, як ви вважаєте, яким має бути наш урок?
Урок наш має бути (цікавим, творчим, продуктивним, веселим, пізнавальним, навчальним).
слайд
- Якими ви будете на уроці?
2. Вправа « Незакінчене речення».
Ми будемо (дружними, активними, уважними, творчими).
Урок наш пройде під девізом, прочитаймо його:
Виразно читаємо,
Чітко слова промовляємо,
Мову й уяву свою розвиваємо
III. Перевірка домашнього завдання
Вдома ви повинні були класти свою казку про діда Осінника, або перечитати казку і переказати батькам,яке завдання ви обрали(діти піднімають руки. Сьогодні я перевірю декілька тих діток,які обрали варіант складніший,це написання казки.
Молодці!
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Прочитайте, з твором якого письменника ми будемо продовжувати сьогодні працювати? Василь Сухомлинський
- Хто такий В.Сухомлинський?
- Де любив проводити уроки Сухомлинський?
- А тепер спробуйте прочитати назву твору.
Сн.г.р.ньч.н. п.сн.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання казки Василя Сухомлинського «Снігуроньчина пісня» (с. 76–77)
Гра «Передбачення». Вправа «Мікрофон»
- Діти, я вам пропоную відгадати загадку:
Стало біло навкруги -
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я.... (Зима)
Тож сьогодні до кого ми завітаємо в гості? ( до зими).
- Як ви вважаєте, про що піде мова у казці?
Гра «Бджілки». Самостійне мовчазне читання казки учнями
Я вам пропоную прочитати самостійно прочитати казку.
— Поміркуйте, чому казка має таку назву. Визначте тему твору.
2. Словникова робота. У тексті вам зустрілися слова, прочитайте їх «луною», зверніть увагу на наголос.
слайд
заме́ти
озе́рце
озерце́
сльота́вої
буру́лька
ката́тимуться
- Значення якого слова вам не зрозуміло?
- Які виникають асоціації зі словом сльотавої ? ( робота зі словником).
Сльота – хмарна, вогка погода з дощем або мокрим снігом.
Дійсно, це так. А у нас сьогодні сльотава погода?
Діти, Ви напевно вже втомилися і нам потрібно відпочити.
Фізкультхвилинка.
Читання тексту учнями «ланцюжком»
Повторна перевірка сприйняття тексту. Бесіда.
_Чи сподобалась вам казка?
_Які почуття вас охопили?
_Що найбільше схвилювало?
— Визначте настрій казки. Доведіть свою думку.
— Як ви гадаєте, пісеньку якого птаха почула дівчинка?
- Яким ви уявили Діда Мороза?
Вибіркове читання.
- Зачитайте, які відбулися зміни в природі?
- Хто прилетів до озерця?
- Прочитайте, що вона робила біля озерця?
- Чому Снігуроньчина пісня раптово обірвалася?
Робота в групі
— Я вам пропоную поділитися на групи і скласти продовження казки.Уявіть себе письменниками і пофантазуйте.
Поділ тексту казки на частини
—А зараз я пропоную вам знову повернутися до нашої казки. Давайте поділимо його на частини і з’ясуємо про ,що говориться в кожній із них.
Робота в парі
А тепер коли ми розібрали казку в. Сухомлинського по частинках,вам не складно буде її переказати.
Тому я пропоную вам сісти по парах і переказати казку один одному близько до тексту
Підсумок уроку
— Який настрій панував на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
2. Намалюйте зиму за прочитаним творам. Передайте її характер.