РІДНИЙ КРАЙ, ДЕ МИ ЖИВЕМ, УКРАЇНОЮ ЗОВЕМ
Урок з української мови у 2 класі
Урок - подорож
Тема. Велика буква в назвах міст, сіл, річок
Мета. Формувати в учнів уміння писати з великої літери назви міст, сіл, річок; сприяти збагаченню й активізації словникового запасу учнів; - розвивати вміння спостерігати; виховувати любов до своєї Батьківщини, до рідного краю.
Обладнання: мультимедійна презентація, зображення міст, фотографії рідного села, Черкащини, картки, портрет Т.Г.Шевченка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Здрастуй , Україно, сонячна криниця, дай води напитись з твого джерела. З паростка малого все на цьому світі, все віддали для того, щоб ти цвіла.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Каліграфічна хвилинка
Ба ть щи Батьківщина
Неповторна і єдина наша Батьківщина
2. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Хто краще?»
Учні розповідають вірші про Україну.
3. Самостійна робота.
Спишіть і підкресліть слова, що пишуться з великої літери.
О земле рідна! Краю мій!
Що краще є, ніж Батьківщина?
Країна радощів і мрій,
Вона зоветься Україна!
4. Робота над віршем
Змайстрували годівнички
Оля, Петрик і Тарасик,
Прилетіли враз синички
Поласувати зерняток.
Ходить Мурчик, заглядає,
Хоче пташечку спіймати.
Хвостиком маха, стрибає,
Та не може їх дістати.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
Усе на світі - і міста, і села, і вулиці, і річка має свої імена.
А щоб багато дізнатися цікавого про ці імена та навчитися їх писати ми вирушаємо у подорож нашою Україною. Із Донецька у Карпати починаєм мандрувати.
2. Робота за підручником (ст.. 83)
Виразне читання вірша «Наша мандрівка»
Списати слова, підкреслені однією рискою. Підкреслити велику букву.
3. Розповідь вчителя про Львів, Карпати, Кримські гори, Київ, Канів, Черкаси.
- Князь Данило Галицький назвав місто Львів на честь свого сина Лева.
- Знов зелені стали гори навесні,
З полонини чути співи голосні.
І трембіти десь над горами гудуть,
То вівчарки з отарами ідуть.
- Які гори України ви подолали?
-З якої букви написані слова?
Гори України: Карпати, Кримські гори.
4. Робота з картою.
ІV. Робота над новим матеріалом.
1. Розвиток зв’язного мовлення.
Бесіда за фотографіями села Ярошівка в різні пори року.
Скласти за опорними словами і реченнями розповіді: «Ярошівка взимку», «Літо в рідному селі», «Весна в Ярошівці», «Моє осіннє село»
2. Вправа «Знайди зайве слово»
Велика Вись, Гнилий Тікич, Рось, річка, Дніпро, Десна.
Прочитайте правило на ст.84
Перевіримо, чи правильно ми міркували?
3. Довідкове бюро.
Відгадайте, що за місто.
Знову цвітуть каштани,
Хвиля дніпровська б’є.
Молодість наша - ти щастя моє. (Київ)
Київ - столиця України. Київ - місто-легенда, Київ - найбільше місто в Україні. Йому вже понад півтори тисячі років. Київ завжди молодий. Зараз місто розташувалось на обох берегах, широкого Дніпра.
Навесні воно потопає в зелені і квітах.
4. Робота в групах
Дніпро - довга, могутня річка. Вона протікає через Росію, Білорусь. Україну.
В Дніпро впадають з двох боків малі й великі річки: Десна, Прип’ять, Ірпінь, Петрів, Рось, Сула, Псьол.
На берегах Дніпра розташовані такі міста: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Черкаси, Дніпродзержинськ. Кременчук, Канів.
Завдання
1-ша група. Виписати назви річок.
2-га група. Виписати назви міст.
V. Підсумок уроку.
1. Гра «Я знаю…»
Діти кидають м’ячик один одному. Той, хто спіймав м’яч повинен, стрибаючи на місці, сказати: «Я знаю три назви міст (сіл, річок»)
2. Дослідити слова, в яких допущені помилки і пояснити, як правильно їх написати.
Поет Тарас Григорович шевченко, собачка муха, Місто Канів, Вулиця вишнева, місто Черкаси, чорне море, тихий Океан, Гори Карпати, вчитель Синяк рита Борисівна.
3. Бліц - турнір.
Даруйте Україні вірність.
Довічно вчіться захищати
Домівку рідну й людську гідність.
Козакувати - справа непроста.
Коли державу відбудуєм незалежну,
Красою слава запалає золота.
Воля - найвища цінність,
Гарна, немовби казкова царівна!
Гори, гаї, голубі небеса -
Глибинна, бережна, велична краса!
VІ. Домашнє завдання.
Скласти діалог. (Ситуація: ти познайомився з дівчинкою (хлопчиком). Він(вона) розпитує тебе, де ти живеш, у якому місті (селі), на якій вулиці).
VІІ. Рефлексія.
- Що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці?
- Які враження залишилися від уроку?
- Що нового ви сьогодні дізналися?
- Про що зможете розповісти своїм батькам, друзям?