Конспект уроку
української мови
4 клас
Тема. Іменники-синоніми та іменники-антоніми. Однозначні
та багатозначні іменники. Пряме і переносне значення
іменників.
Мета. Закріпити знання про іменники-синоніми, іменники-антоніми.
Формувати вміння розрізняти однозначні та багатозначні слова, слова, що вживаються у прямому та переносному значеннях. Збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до слова, розвивати їх мовлення.
Хід уроку I. Організаційний момент.
(Привітання гостей). II. Перевірка домашнього завдання.
( Один з учнів зачитує ,решта перевіряє). III.Мотиваційний етап.
(Забезпечення емоційної готовості до уроку).
1.Поетична хвилинка.
Слова
Слова – живі: сумні, веселі,
Ласкаві, дивні і незлі;
Красиві й ніжні, як пастелі
Сумної осені в селі.
Як сон, як сонечко, як ніжність,
Як тихо мовлене «люблю».
Слова- живі: святі і грішні,
Що ранять душу без жалю.
Слова, як друзі, як сусіди,
Яких стрічаємо щодня.
І не страшні ніякі біди,
Якщо безгрішна слів рідня.
Слова – живі: їх ніжні душі
Від наших доторків болять,
Коли ми сліпо і бездумно
Їх беремося вимовлять .
Слова – святі. Це наші душі
І всіх нас на цій Землі …
Як у пустелі спрага душить
Без добрих ,теплих ,свіжих слів!
2. Що нового ви дізналися про слово, його значення?
(Відповіді учнів).
IV. Оголошення теми і мети уроку.
3.Каліграфічна хвилинка
День – ніч
друг – приятель -До якої частини мови належать слова каліграфічної хвилинки? Доведіть.
-Як називаються слова, об’єднані у першій парі? А в другій ?
4.Повторення і закріплення вивченого про іменник.
5.Вибірковий диктант (за вправою 103). 6.Опрацювання теоретичного матеріалу ст. 51
7.Конкурс “Синонімічний ряд”.
Із поданого тексту виписати синоніми, уклавши синонімічний ряд.(Діти отримують картки з текстом).
1 команда
Ну й зима-хуртеча та вітрюга.
Ні проїхати, ані пройти:
Третій тиждень небо в завірюсі
Падає на землю степову,
Налітає раз у десять років
Отака скажена крутія.
Ніч на базі, ну і ніч нівроку,
Степова безсонна манія.
Курява, завія, хуртовина,
Заметіль і хвища, і юга…
(Л. Первомайський).
2 команда
З’їжджалися дочки у гості до діда:
Ось там Завірюха санчатами їде
За нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде.
А тільки –но вітер у полі завиє
Як стануть на лижі Хуртеча й Завія…
Нарешті удвох із Заметіллю приїхали
Найменша – улюблена дочка Віхола.
(Діти разом з вчителем роблять висновок про багатство мови).
8.Виконання вправи 104.
Повторення про багатозначність іменників.
9.Відгадай.Однозначними чи багатозначними є слова-відгадки?
Здавна я служу людині:
Я у маминій машині Швейна голка.
На сосні чи на ялині, Хвойна голка.
А у когось ще й на спині. Голка їжака
(Голка).
Я у кожній деревинці Корінь рослини.
Квітці, кущику, травичці. Корінь – головна
В класі ж на уроці мови значуща частина
Ти побачиш мене в слові слова (Корінь).
10.Фізкульт-хвилинка
11.Виконання вправи 106. V.Підсумок уроку
Усний тест із сигнальними карткми
1.Синонімами називаються слова:
а) що мають протилежне значення;
б) мають різне лексичне значення;
в) близькі заначенням.
2.Використання синонімів у мовленні:
а) допомагає уникнути повторів слів, зробити мову
виразнішою;
б) ніяк не впливає на якість мовлення;
в) вносить малопомітні зміни у мовлення.
3.Слова з протилежним значенням це:
а) синоніми;
б) антоніми;
в) багатозначні слова.
4.Багатозначними називаються слова, що:
а) позначають велику кількість одних і тих самих
предметів;
б) позначають великі за розміром предмети або
явища;
в) мають кілька лексичних значень.
5.Прямим значенням слова називається:
а) значення ,що безпосередньо відображає предмети
і явища;
б) значення, що переносить назву одного предмета
або явища на інше через спільність ознак;
в) будь-яке лексичне значення слова.
6.Переносне значення виникає тоді, коли:
а) людина хоче назвати багато предметів або явищ;
б) людина переносить назву одного явища чи
предмета на інший завдяки схожості ознак;
в) між предметами чи явищами немає нічого спільного.
VI. Домашнє завдання
Виконати вправу 107.
VI. Оцінювання.