Євген Гуцало. «Лось». Вічне протистояння добра і зла

Про матеріал
Розробка уроку + презентація https://surl.li/tfcdwb на тему " Євген Гуцало. «Лось». Вічне протистояння добра і зла"
Перегляд файлу

 

Тема: Світ природи і людини у художній прозі. Євген Гуцало. «Лось». Вічне протистояння добра і зла

Мета уроку:

навчальна – ознайомити учнів із життям і творчістю Є. Гуцала,  змістом його оповідання «Лось», навчати знаходити потрібні фрагменти твору та коментувати їх;

розвиваюча – розвивати навички виразного читання, уміння переказувати;

виховна – виховувати любов до природи, сприяти вихованню до добра і милосердя.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Психологічне налаштування (під музичний супровід https://youtu.be/m_Drn7Q8WOA)

 Заплющіть, будь ласка, оченята. Уявляєте, як прокидається від зимового сну ліс: починають виспівувати пташки, весело дзюркотять струмочки, наповнюючи наші душі свіжими ідеями, гарним настроєм, весняною легкістю і працездатністю?

 -Хто із письменників, творчість яких ми вивчали, оспівував красу та велич природи, закликав її берегти?

 До цього списку додамо ще одне ім'я -- ім'я Євгена Гуцала. Ми починаємо вивчати новий розділ «Світ природи і людини у художній прозі».

ІІ. Мотивація

 А епіграфом до уроку стануть слова українського письменника та поета Богдана Лепкого:

         Все на Землі, все треба берегти:
                                   І птаха, й звіра, і оту рослину.
                                   Не чванься тим, що цар природи ти –
                                   Бо  ти - його частинка.
                                                                                                                                                                                                                                                                      Б. Лепкий  

 -Як ви їх розумієте?

 Користуватися дарунками природи, насолоджуватися її нерукотворною красою – для людини велике щастя. Чи треба людині більше? Однак звідки серед такої краси береться бездушність, жорстокість?

 Відомий український письменник Євген Гуцало у своєму оповіданні «Лось» закликає нас, читачів, берегти все живе, зокрема, ліси та її мешканців, розмежовувати добрі й злі вчинки.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

 -Запишіть тему уроку.

 Сподіваюсь, що робота над оповіданням допоможе вам усвідомити, що турбота про світ природи є рисою гуманної поведінки і шляхом до перемоги добра.

ІV. Сприйняття і засвоєння матеріалу

 Згадаємо, Євген Пилипович Гуцало народився  14 січня 1937 року  в селі  Старому Животові Вінницької області  у родині вчителів. Батько викладав українську мову та літературу, мама – хімію та біологію. Ось звідки в Євгена була така любов до мови і природи. Коли хлопчику було 4 роки, розпочалася Друга світова війна, яка не могла не позначитися в майбутньому на творчості письменника.

Хлопець змалку тягнувся до слова, рано почав писати вірші. Перші вірші почав друкувати у шкільній стінгазеті.
           Пригадайте, у 10 років зробив неоковирного столика, поставив у тіні біля хати і щодня за тим столом писав вірші й оповідання й надсилав у різні журнали й газети, проте завжди приходила негативна відповідь. Хлопець не опускав рук, вирішивши стати журналістом. Поїхав вступати до Київського університету, але не вистачило одного бала, а на одне місце претендувало аж 15 осіб. Євген усе одно не здавався і вже через рік став студентом Ніжинського педагогічного інституту.  Але мріяв стати журналістом, тому став працювати у редакціях газет.

Творчість багата і різноманітна. Євген Пилипович написав понад 100 книг. Поважну частку творчого доробку письменника становлять твори для дітей. Перегляньте віртуальну виставку книг Є.Гуцала для дітей.

4 липня 1995 року на 58-му році життя не стало українського письменника Євгена Гуцала.

ТЛ

-Твір, який ми читатимемо, за жанром оповідання.

Що таке оповідання? Які ж ознаки має оповідання? (С. 141. Підручник з української літератури. Автори: Віктор Заболотний, Олександр Заболотний)

В оповіданні «Лось» зображено історію про те, як два хлопчики прийшли на допомогу лосеві, що тонув у річці. Хлопцям вдалося врятувати нового друга, але біда прийшла з іншого боку…

-Лось. Що ви знаєте про цю тварину? Перегляньте відеохарактеристику лося https://youtu.be/nG7iRz5-iSk

Лось — рід ссавців, найбільший представник родини оленевих. Довжина тіла самця до 3 м, висота в загривку до 2,3 м, довжина хвоста 12—13 см; маса 360—600 кг, самки дрібніші за самців.

Сучасних лосів ділять на два види — лось звичайний і лось американський.  Перший трапляється в Україні, де його чисельність різко скоротилася, тому 9 листопада 2017 лося внесли до Червоної книги країни рішенням Національної комісії з питань Червоної книги України після відповідної пропозиції у травні 2017 року.

Зустрічаються також особини з цілком білим кольором хутра, при чому вони не є альбіносами. У дикій природі нараховується не більше 100 білих лосів.
 

Словничок

  1. Чигати — очікувати чиєїсь появи, підстерігати кого-небудь.
  2. Байрак — яр, долина, схили яких поросли лісом і чагарниками.
  3. Лежбище — місце, де дикі тварини сплять, проводять найбільше часу.
  4.  Ратиці — копита.
  5.  Осичняк — осиковий гай.
  6.  Згірок — невелика гора.
  7.  Хутко — швидко.

-Яким лось постає в оповіданні? (Читаємо на с. 136)

-Діти, а де жив лось?

-Що таке заповідник? Які його функції?

-Які заповідники України вам відомі?

Заповідник  – територія, на якій зберігається в природному стані весь її природний комплекс.
         Це конкретна ділянка землі або води, що знаходиться під охороною країни.  Перевага таких охоронюваних територій дуже велика. Усі рослини живуть у сприятливих для них умовах, про тварин постійно дбають. Заповідники- це унікальні пам'ятки історії й культури, живої й неживої природи.
        Головні функції українських заповідників — збереження флори і фауни. Там заборонено полювання.
 Отже, лось зображується як тварина, яка звикла до умов заповідника. Не боїться людей, бо вони його підгодовують.

-А звідки потрапив лось до заповідника?
         Тайга — це сукупність хвойних лісів помірного та частково субарктичного поясу Північної півкулі. Найпівденніші ділянки тайги можуть включати в себе такі дерева як дуб, клен та в'яз, розпорошені серед хвойного лісу.

 -Читаємо далі оповідання.

Літературне доміно «Який постав перед вами лось?» (обачний, борець, досвідчений, наляканий, життєлюбний, мудрий, красень)

V. Підсумок уроку

Передбачення
На вашу думку, що відбуватиметься далі?

-Чи є бажання прочитати оповідання до кінця?

VІ. Домашнє завдання

  1. Дочитати оповідання
  2. Намалювати ілюстрацію за твором, скласти коментар до неї (за бажанням).

 VІІ. Самооцінювання

Що було найцікавішим на уроці?

 

У яких видах роботи я брав участь?

 

Які труднощі виникали?

 

Мій настрій на уроці (намалювати смайлики). Побажання собі.

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 серпня 2025
Переглядів
131
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку