Види транспорту. Узагальнюючий урок з англійської мови

Про матеріал

Узагальнюючий урок з англійської мови по темі Види транспорту"

Перегляд файлу

Узагальнюючий урок з англійської мови по темі Види транспорту

Мета уроку:

Практична: узагальнення і систематизація знань учнів про подорожі та види транспорту, повторити й активізувати словниковий запас учнів із теми за попередні уроки, практикувати учнів у відповідях на запитання, вчити учнів обмінюватися репліками на рівні діалогічної єдності твердження-твердження /запитання-твердження на основі мовленнєвої ситуації, оволодіння видами мовленнєвої діяльності (читання, говоріння, аудіювання); оволодіння всіма аспектами мовного матеріалу (лексичного, граматичного, фонетичного), тренувати учнів працювати в парах та малих групах.

Загальноосвітня: поглибити знання учнів про важливу роль подорожей у нашому житті, підвищувати мотивацію навчальної діяльності учнів.

Розвиваюча: розвиток мовних здібностей, психічних функцій і розумових операцій, пов'язаних з мовною діяльністю, таких, як здатність до здогаду, здатність логічно викладати, узагальнювати, порівнювати, аналізувати, передбачати події, уявляти.

Виховна: виховувати позитивне толерантне та шанобливе ставлення один до одного, виховання особистісних якостей (працелюбність, активність, роботу у співпраці, уміння слухати і оцінювати відповіді однокласників).

Тип уроку:узагальнення і систематизація знань.

Обладнання:роздатковий матеріал, презентація.

 

План уроку

1. Організаціний момент.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

3. Фонетична зарядка.

4. Вправи на усне мовлення:

- бесіда (T     P1, P2...);

- розказування віршів.

5. Фізкультхвилинка.

6. Словниковий практикум:

-vocabulary network;

- word combinations;

- making up sentences.

7. Робота з роздатковим матеріалом.

8. Діалогічне мовлення по темі.

9. Домашнє завдання.

10. Підведення підсумків уроків.

Хід уроку

I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Greeting

T.: Good morning boys and girls. Glad to see you. Today there are only 45 minutes for reading, speaking, writing and listening. How are you feeling today?

2. Aim

T.: Today we are going to speak about travelling and transport (слайд1). But firstly, I would like you to repeat this poem after me.

3. Warming up (слайд 2).

II Основна частина

1. Speaking

- T.: And what about you? Do you like to travel? Why do people like travelling? (слайд 3).

- T.: Let’s check how you know the names of transport. Guess what transport it is. (слайд 4-15). (Pupils tell the poems about means of transport )

2. Physical warming up.

3. Vocabulary work

- T.: We’ve learnt many words. Here is a “vocabulary network”. Can you complete it with the following words? (Слайд 16, HO1) Divide into 2 groups.(Кожній команді даються однакові набори слів. Команди повинні вибрати ті слова, які відповідають тематичним таблицям).

- T: Let’s check it up!  (слайди 17-20). Підраховуються бали, визначається переможець.

- T.: Look at the screen! Think of your own word combinations using the words below. Don’t forget about the article. (слайд 21) Учні складають словосполучення із запропонованих слів.

T.: Who can make up your own sentence with these word combinations? (Кидаю мяч і учень, який його спіймав, повинен сказати своє речення).

4. Work with the cards.

- T.: We’ve revised the words and now let’s talk about your trips. You are very active today. Do you want to express you opinion about travelling?

       Come up to the blackboard divide into two groups. So, the first team is the “The best Chance” and the second one is “A brilliant idea”. Take the sheets of paper. Look through, read and express your opinion and give your reasons beginning with the words’.

I’m sure………………., I believe ……………………. (HO 2).

5. Speaking

- T.: I see you like to travel and I think you want to talk with your friends about trips and journeys. (Слайди 23-25)

III Заключна частина

1. Homework (to make up the dialogue).

2. Summarizing

T.: Dear boys and girls, I would like to say your answers are great! (слайд 26)

If you liked the lesson show a red card, if you don’t – a blue card. I give you all only excellent marks for the lesson. Thanks a lot.Our lesson is over, good-bye.

 

 

 

 

 

(HO1)

Vocabulary Network

 Return,   trip,    sea,   port,   railway station,    bus stop,     journey,     class,  boat,     tourist class,     single,   flight,     luggage, airport,    voyage,    ticket,     platform,    business class

By Bus

By ship

By Train

By plane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    (HO 2)

     The first team:

P.1: I believe travelling is the best chance to have a wonderful trip to the seaside because it’s fantastic.

P.2: I believe travelling is the best chance to go on a voyage on board the ship because it is excellent.

P.3: I believe travelling is the best chance to enjoy the beauty of nature because it is great.

P.4: I believe travelling is the best chance to spend much time swimming in the sea and playing different games on the beach.

P.5: I believe travelling is the best chance to visit our nearest and dearest.

P.6: I believe travelling is the best chance to enjoy your holidays in the mountains or the forest, near the river or near the lake.

 

The second team:

P.1: I am sure it is a brilliant idea to go on a journey because it is interesting to visit many famous places.

P.2: I am sure it is a brilliant idea to go on a trip because it is interesting to meet new friends.

P.3: I am sure it is a brilliant idea to go on a hike to the mountains because it is the best chance to see their beauty.

P.4: I am sure it is a brilliant idea to go on a journey to other countries to learn a lot of different things about the words around us.

P.5: I am sure it is a brilliant idea to go on a journey because it is a good chance to take journey because it is a good chance to take nice pictures of places of interest.

P.6: I am sure it is a brilliant idea to go on a trip to other countries because it is interesting to learn different customs and traditions of people who live there.