16 червня о 18:00Вебінар: Збереження здоров’я дітей з особливими освітніми потребами

Відкрите засідання клубу "Любителі математики"

Про матеріал
відкрите засідання клубу "Любителі математики" присвячене архітектурі села Нова Слобода Путивльського району Сумської області
Перегляд файлу

ВІДКРИТЕ ЗАСІДАННЯ КЛУБУ «ЛЮБИТЕЛІ МАТЕМАТИКИ »
( відкрите засідання математичного клубу «Любителі математики » присвячене архітектурі села Нова Слобода для учнів 9-11 класів )

Мета:

  • розширити знання учнів;
  • розвивати пізнавальний інтерес, інтелект;
  • виховувати прагнення до безперервного вдосконалення своїх знань;
  • виховувати почуття любові до Батьківщини, рідного краю;
  • показати необхідність знань з математики в різних областях.

 

І ведучий: Батьківщина, Вітчизна, рідна земля... Ці слова у кожного з нас асоціюються не з міською архітектурою або іншими штучними творіннями людини- при їх звучанні перед очима виникають яскраві образи : берізка серед широкого поля, живописна річка чи озеро, ліс, село, що потопає в кипінні весняних садів...

ІІ ведучий : Звідкілясь з глибини душі у нас знаходиться це незрівнянне почуття, яке ми називаємо любов до рідного краю...
        Я люблю возвращаться домой
        В отчий дом, где всегда меня ждут…
        Нахожу здесь тепло и уют,
        доброту, тишину и покой…
 

        И отца понимающий взгляд,
        И тепло материнской руки-
        Как бы ни были глубоки,
        Раны мне на душе исцелят…
 

        А когда позовет меня вновь

        В путь-дорогу манящая даль,  
        Унесу в своем сердце печаль,
        И к селу дорогому любовь.
 

        Древний колокол радует высь,
        Улетают птенцы из гнезда…
        Вот такая она, наша жизнь,
         Наша Новая Слобода.
 

І ведучий: Село – це наш дім, наше коріння, наша доля і материнська пісня.

 

ІІ ведучий: Тут живе наше дитинство, бо село – частка нашого серця.

 

І ведучий: Моє рідне село колискове,

 Дивовижний, чаруючий світ.

 Я його не забуду ніколи,

 Моє рідне село завжди в серці моїм.

 

ІІ ведучий: Село і серце відпочине

  Село на нашій Україні,

  Неначе писанка село

  Зеленим гаєм поросло

 

І ведучий: Говорячи відверто, всі ми – сільські жителі. Адже найдавніші поселення людей розпочинались саме з невеликих сіл. Саме в середовищі проживання, де кожний знав і намагався зрозуміти, допомогти, захистити одне одного, виховувались почуття родини та любові...
 

  ІІ ведучий : Нова Слобода ...  Здавалось би звичайне село, що розкинулись на просторах нашої держави. Але ж ні. В багатьох аспектах воно унікальне. Це і багата історія, і неповторна мова жителів, і , звичайно, ж  архітектурний стиль найвизначніших споруд, що знаходяться на теритої села : Софронієвського монастиря, церкви Різдва пресвятої Богородиці, колокола Скорботи.
 

  І ведучий: Прекрасна Новослобідська земля! Край який багатий на надзвичайні насичені події нашої історії. Хіба можна жити на цій землі і не любити її всім серцем, землю де первозданна природа чарує своєю красою.

 

ІІ ведучий: Кожна вулиця, кожне місце у нашому селі знамените по своєму. На вулиці Партизанській – меморіал «Дзвін Скорботи». На вулиці Леніна – пам’ятник «Невідомого солдата» та Храм Різдва Пресвятої Богородиці. На кладовищі – братська могила загиблим у роки Великої Вітчизняної війни. При в’їзді в село Нова Слобода – стелла загиблим 7 липня 1942 року.

 

І ведучий: Краса природи… Душевна гіркота… Саме це відчуваєш, коли піднімаєшся на Чудну гору. Саме тут, серед зелені казкового лісу, знаходиться дивовижний пам’ятник архітектури – Софронієвський монастир.

 

 ІІ ведучий: 18 вересня 1405 рік.. Це пам’ятний день для монастиря. Це день, коли на Чудній горі явилась чудотворна ікона пречистої Богородиці. І в невдовзі, на місці явлення цієї ікони була збудована невеличка часовенка. А пізніше на цьому місці виріс храмовий комплекс , який на початку ХХ ст. поступався лише Києво-Печерській Лаврі.

 

І ведучий: При підготовці сьогоднішнього засідання членами нашого клубу була опрацьована довідкова література, архівні матеріали, які стосувались архітектурних особливостей споруд, що знаходяться на території нашого села.  

ІІ ведучий : А перш ніж перейти до  архітектурних особливостей заслухаємо невеличку історичну довідку
 

ІІІ ведучий : Нині Нова Слобода – найбільше село так званої етнічної групи Горюни, у якому налічується 648 дворів і 1556 жителів.
     
         (  Карта села 1998 рік )

Вперше Нова Слобода згадується в грамоті царя Федора Івановича від 23 березня 1593 року. З цього документа випливає, що монастирь на Чудній горі і навколишні села зазнали набігу Кримських татар, тобто перша згадка про село з’являється через 188 років після заснування Монастиря. В зв’язку з цією грамотою село Нова Слобода було приписане до Молченського монастиря і знаходилось у такому стані до 1886 року, коли селяни отримали  право власності на землю.

 
      (  Карта села 1883 рік )
  На початку ХХ століття злидні та малоземелля змусило багатьох жителів шукати кращої долі у великих промислових зонах- Києві, Харкові, Тулі, Москві, деякі  перебрались , навіть, до Сибіру і Томської губернії.
  Буремний початок ХХ століття теж не залишив осторонь жителів села.

  Яскравою , хоча і надто трагічною , сторінкою в історії залишились події Великої Вітчизняної війни. З осені 1941 року в Новослобідському лісі базувався партизанський загін С.В.Руднєва, а в червні 1942 року – загін С.А.Ковпака.
  7 липня 1942 року увійшло в історії села як найтрагічніший день. У цей день фашистськими карателями було знищено 586 мирних жителів, більша частина села спалена.
За роки свого існування село неоднаразово вигорало дотла : чи від необачності самих жителів, чи внаслідок дій завойовників. Але село завжди відбудовувалось, адже будівництво житла для Новослобідців- одна з найважливіших подій життя .
 

ВИСТУПИ УЧНІВ
1 учень. Архітектура помешкань жителів Нова Слобода

     Дуже важливою подією для горюнів було будівництво житла і перш за все обирали місце для закладання фундаменту. Вважали, на тому місці, де росла бузина (“спальоне місце”) і на кладовищі не можна будуватися. Коли закладали будинок, то під кути клали гроші і шматочки хутра, щоб було тепло і гроші водилися. Гроші клали і під центральну балку – матицю.

 

       ( Сільські краєвиди )

 

Планування житла горюнів поєднувало в собі українські і білоруські елементи. Будинок ділився на дві майже рівні частини, в одній була світлиця, а в іншій відгороджували сіни і їдальню. Із сіней вели двері і до світлиці, і до їдальні. В їдальні обов`язковим елементом була піч, а від печі до стіни настилали пол для того, щоб спати. Тут стояли лави та стіл, полиці для посуду. Їдальню розташовували обов`язково до вулиці.

 В світлиці була зроблена грубка, а від неї також настил – пол для сну. В світлиці столу не було, а стояли лише лавки та скрині, якщо була маленька дитина, то висіла ще й плетена з лози люлька. Обов`язковим елементом для світлиці був кут з ікон. Лавки та долівки покривалися самотканими доріжками – коцами. В оселі було багато рушників, витканих із коноплі (на місцевій мові пенька).

 Особливим елементом житла було те, що на вулицю виходило лише одне вікно, а всі інші – на подвір`я. Задня стіна була “глухою”, тобто зовсім не мала вікон.

 Будівлі були обмазані глиною, як зсередини, так і зовні, а також побілені. Коли обмазували стіни дому, то починали це робити з “червоного кутка”, і першим глину в руки брав господар. Хати покривали соломою, яку в голодні роки знімали з дахів і згодовували худобі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(план-схема житла горюнів.)

 

2 учень. Софронієво-Молченський монастирь
 

      ( Сафронієво-Молчанський монастирь початок 20 ст.)
Дивлячись на сьогоднішній стан  монастиря, важко повірити, що колись тут стояв, по прийнятому серед місцевих жителів виразу  «городок». Це, по суті, і було таким ось компактним, прекрасним в своїй гармонійності «місто в мініатюрі», з великою кількістю будівель, що захоплюють  погляд красою і відповідністю. На початку XX століття Сафронієвський монастир описували так: «На території монастиря знаходиться 57 будівель, з яких 6 великих храмів та церков. Усі будівлі розташовані не живописно-хаотично, а в строгій закономірності у відповідності з визначеними принципами.
Перший з них – концентричність зон побудови;
другий –ієрархічність;
третій – виділення собора не тільки по розташуванню, величині і висоті, але і по архітектурному рішенню. Тому соборні храми завжди багатоглаві ( до 25 глав, як у київському соборі Святої Софії).
І, нарешті, найважливіший принцип створення монастиря- його регулярність,    тобто намагання до правильної геометричної побудови плана.  Вивчаючи архівні документи ми дослідили, що найвеличніші об’єкти монастиря і план місцевості, на якій він розташований підпорядковується правилу золотого перерізу . З довідкової літератури ми дізналися наступні факти про золотий переріз.

3 учень  Золотий переріз
     Золотий переріз – це таке пропорційне ділення відрізка на нерівні частини, при якому весь відрізок так відноситься до більшої частини, як сама більша частина відноситься до меншої; або іншими словами, менший відрізок так відноситься до більшого, як більший до всього відрізка.

   Скульптурні споруди, пам'ятники споруджуються, аби увічнити знаменні події, зберегти в пам'яті нащадків імена прославлених людей, їх подвиги і діяння. Відомо, що ще в старовині основу скульптури складала теорія пропорцій. Стосунки частин людського тіла зв'язувалися з формулою золотого перерізу. Пропорції “золотого перерізу” створюють враження гармонії краси, тому скульптори використовували їх у своїх творах. Скульптори стверджують, що талія ділить досконале людське тіло відносно “золотого перерізу”. Великий старогрецький скульптор Фідій часто використовував “золотий переріз” в своїх творах. Найзнаменитішими з них були статуя зевса Олімпійського (яка вважалася одним з чудес світу) і Афіни Парфенос.

 У книгах про “золотий переріз” зауважується про те, що в архітектурі, як і в живописі, все залежить від положення спостерігача, і  якщо деякі пропорції в будівлі з одного боку здаються створюючими “золотий переріз”, то з інших точок зору вони виглядатимуть інакше. “Золотий переріз” дає найбільш спокійне співвідношення розмірів тих або інших довжин.

Одним з найвеличніих творінь архітектури нашої місцевості,  у якій використовується принцип золотого перерізу є  Надвратна церква


 

Будівля має яскраво виражену висотну композицію .Загальна висота 31,5 метра. У цілому будівля симетрична. Однак повної симетрії немає- її порушують відмінності в розмірах східного і західного частин фасада. Завдяки такій десиметрії будівля виглядає живою, а не сприймається як мертва схема-креслення. Готуючись до засідання, з метою показати, з яких геометричних тіл складається дана будівля,  ми зробили креслення північного фасаду, розрізу ( схід-захід) , планів 1-го та 2-го ярусів 
                                                                        

Північний фасад                    розріз схід-захід

 

          план 1 ярусу                                  план 2 ярусу
На першому ярусі будівлі ми бачимо арку воріт. ЇЇ ширина 3,25 м. Зі східної сторони ми бачимо ще одну арку, трішки вужчу ( 2,9 м),  яка призначена для проходу пішоходів. Сама церква трьохчастинна. Центральний четверик за допомогою плоских трикутних парусів несе світловий промінь до восьмигранного купола.
 

І ведучий : Дата 7 липня 1942 року, літній день під Івана Купалу- назавжди трауром вписана в історію села . І зараз, у мирні часи, не вщухає цей біль.
 

ІІ ведучий : День памяти невинно убиенных,
                      Трагедии печальное число.
                      Июль. Седьмое. Пахнет свежим сеном
                      И небо аист бороздит крылом...
І ведучий : Июль. Седьмое. Пахнет свежим сеном
                     Купальский праздник ...
                        Плач по убиенным
                      Полвека не стихает над селом
 

ІІ ведучий : З метою вшанування пам’яті невинно загиблих жителів в центрі села споруджено Колокол Скорботи

4 учень .  Колокол Скорботи

 

 Колокол Скорботи збудовано за рекордно короткий термін – протягом травня- липня 2004 року. Це двохярусна будівля, центральний елемент споруди – колокол ( перевернутий конус з діаметром нижньої частини 5,8 м, і верхньої – 4,2 м, висотою 3,3 м), циліндрична основа має висоту 2,6 м  , загальна висота споруди – 14,4 м. Будівля розташована таким чином , що її видно з будь-якої частини села.    
 

І ведучий:   Наші рідні поля і сади

            Кличуть серце в затінки свої

            Зупинись, і слухай солов’я,

            І відчуй, що це земля твоя.

 

ІІ ведуча:  Рясні сади стоять у нас,

            Шумливі ниви колосяться

            І та любов, що в серці нас,

            В садах і нивах веселяться

 

ДРУГА ЧАСТИНА ЗАСІДАННЯ.
Пізнавально-розважальна гра «Ерудит»

 

Завдання і запитання до неї.
1. Розв’яжіть кросворд
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі :
1. Фрагмент опису будівель Сафронієвського монастиря.
   Під колокольнею, навпроти Успенської церкви знаходиться  .... бібліотеки, що налічує 4000 томів книг різного змісту
2. Місце ( гора) , де у 1405 році засновано Сафронієвський монастир
3. Найважливіший принцип створення монастиря
4. Тричастинна церква, висота якої 31,5 м
5. Стародавня російська міра довжини, що дорівнює 71,12 см
6. Людина, якій ми завдячуємо відродженню Сафронієвського монастиря – отець ....
7. Навколо монастиря – огорожа кам’яна, висотою до 2 .... і більше ( стародавня одиниця міри довжини, що дорівнює трьом аршинам )

 По вертикалі :
Інакше Сафронієвий монастирь називають Сафронієва ...
 

Відповіді : По горизонталі:
                  1. Палата 2.Чудна   3. Регулярність 4. Надвратна 5.Аршин
                  6. Герман 7. Сажень
                  По вертикалі :

                  Пустинь

 

Вікторина :
1. Периметр огорожі Колокола Скорботи дорівнює 48 м .Яку найбільшу
    площу можна огородити? ( 144 м2)
2. Церква різдва Пресвятої Богородиці має довжину 13 сажнів, а ширину –
    10. Скільки кахельних плиток розмірами 0,3мх0,3 м, для покриття
     підлоги, потрібно?     ( 3033 шт.)
3. Горнятко циліндричної форми наповнено доверху молоком. Чи мож­на
   відлити рівно половину молока, не користуючись вимірювальними прила­
  дами?

  (Треба відливати молоко, поки не з'явиться дно горнятка.)

4. Срібні царські ворота церкви Різдва Пресвятої Богородиці , виготовлені
     у 1839 році в Москві, важать 3 пуда . Знайдіть їх об’єм.

5. Обчисліть максимальну про­пускну спроможність у ку­бічних метрах за 1
     годину во­достічної труби Каліщанського водоймища, переріз якої зображено на рисунку . Швид­кість течії води 2 м/с.  ( 16560 м 3)

6.  У клітинках квадрата 4х4 написали цифри 0 і 1 так, що в кожному рядку і кожному стовпці виявилося по 2 одиниці і по 2 нулі. Потім деякі цифри стерли, а дві – позначили буквами Х і У. Чому дорівнюють Х і У?

1

 

1

 

 

 

1

 

 

Х

 

0

 

У

 

 

а) Х=У=1; б) Х=1,У=0; в) Х=0,У=1; г) Х=У=0.

7.Дах альтанки, що знаходиться на території Сафронієвської пустині має
     форму конуса, довжина кола основи якого дорівнює 12 м, а висота 1,9
     м, треба покрити оцинковою жерстю. Скільки жерсті було ви­трачено на
     покриття даху? (На шви йде 10 % від загальної кіль­кості витраченої на
     покриття жерсті).  (20,3 м3)
8. На практиці об’єм колоди часто визначають наступним спрощеним
    прийомом: вимірюють в дюймах діаметр колоди посередині, підносять це
    число до квадрату, множать на довжину колоди в футах і ділять результат
    на число 183. Отримуємо об’єм у футах. Перевірити цей прийом,
    порівнявши результат з тим, який можна одержати, якщо за об’єм колоди
   прийняти об’єм циліндра, діаметр якого дорівнює діаметру колоди
   посередині, а висота – бічній довжині колоди.
   ( Спрощений прийом дає незначне збільшення (менше, ніж на 0,2%)).

9. Треба обчислити об'єм предмета, форма якого не нагадує жодне з відо­мих
    геометричних тіл. Як це можна зробити?

   (Треба опустити предмет у посуди­ну і налити стільки води, щоб вона
   покрила предмет повністю. Потім вий­няти предмет із води і виміряти, на
  скільки знизився рівень води. Об'єм предмета дорівнюватиме добутку вимі­-
  ряної величини на площу перерізу по­судини.)
10. Чим є число 27 для числа 3?
    а) квадратом; б) трикутником; у) півколом; г) кубом; д) кулею.
11.Учора о 14 годині над Новою Слободою йшов сніг. Чи можна сподіватися, на сонячну погоду через 59 годин ? ( Ні, буде ніч )
  Переможці вікторини отримують призи .   

 

І ведучий:  Час немов стріла біжить

           Надійшла прощання мить

           Хоч з вами прощатись настав уже час,

           Ми знову у гості чекаємо Вас.

           Наше село не забувайте,

           Та при нагоді до нас завітайте!

 

ІІ ведучий:  На завжди не прощаємось з Вами,

            Ми ще зустрінемось, вірте не раз.

            Тож посміхниться до нас на прощання

            І прийміть привітання музичне від нас ( звучить музика )

doc
Додав(-ла)
Чуйко Сергій
Додано
18 лютого
Переглядів
171
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку