Тема: Музика
Unit: Music
Урок 41
Клас 8
Підтема: Музика у моєму житті (Music in my life)
Мета:
Практична: вдосконалювати вміння учнів використовувати англійську мову, як засіб спілкування в рамках теми: «Музика у моєму житті»; розширювати лексичний запас з даної теми;
Освітня: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма; навчати презентувати свою роботу.
Розвивальна: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.
Виховна: виховувати любов до музики, гарний смак; сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація, відеозапис тексту «The Beatles», пісня, роздатковий матеріал з завданнями, робочий зошит.
Методи: інтерактивні (групова робота, «мікрофон»), ведення дискусії, діалогічні (ведення бесіди), випереджаючі завдання.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції, застосування знань, навичок і вмінь.
Очікувані результати:
правильно вживати лексичні одиниці з даної теми;
вирізняти потрібну інформацію при відеозаписі тексту з даної теми;
спілкуватися у межах обраної тематики та основі переглянутого відео;
чітко та обґрунтовано висловлювати свою думку.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО СПІЛКУВАННЯ
T.: Good morning, children! Stand up, please, and greet our guests!
Ps: Good morning , teacher!
T: I'm glad to see you! Sit down. Who's absent today? What is the weather like today? How are you?
T: I think you are ready for the lesson and have a good mood.
Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Our lesson is devoted to music. Today we are going to speak about the role of music in your life, your favourite musical styles and tastes. We will read the text, watch and listen to the video about the famous and popular British group “The Beatles" you learn new interesting facts about it. So our today's topic is “Music in my life".
Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: Let's divide in two teams. It was a competition of two teams: “Music fans" and “Music Stars". Who will be ….
Look at the screen, please, and read the expressions of famous people
“Music is the universal language of mankind".
Music is the medicine of the breaking heart"
“Where words fail, music speaks"
T: Do you agree with these wonderful quotations?
P1: Yes, I do, because we can't imagine our life without music.
P2: I thing life without music would be boring!
P3: In my opinion, music helps us in difficult situations.
P4: Sometimes people speak different languages and don't understand each other but we all understand the language of music because it's universal and unites people of different countries
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Check on Homework 1. Перевірка домашнього завдання.
T: By the way let's check your homework? What must you do at home?
P1: At home we must write a composition on the topic: “Music In My Life".
T: Now choose one representative from your group/team, who will present it to everybody your ideas and tastes of music world. And then you will make a mind map and tell us: “Why people listen to the music"
Vocabulary Revision 2. Повторення й активізація ЛО теми.
(Учні по черзі називають стилі музики і заповнюють на дошці Word Maps)
rock and roll, musician, punk, pop, accordion, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, cello, heavy metal, songwriter, jazz, flute, drums, classical, singer, pop star, folk, guitarist, violin, rock, producer | ||
Instrument | Person | Types of music |
What music do you like? Why? What types of music do you hate and why?
T: Well done! And now fill in the table using the words from the box
Music that… | is called … music |
• is modern and popular among young people • is a type of pop music with a very strong beat • has strong rhythm and was originally played by African Americans • is traditional in a particular country • is serious and traditional in style |
Т: Good of you! Look at the pictures and define the type of music. What singers are associated with this type of music?
Key:
1 – gospel (проповідувати Євангеліє);
2 – reggae;
3 – rock-and roll;
4 – jazz;
5 – rock;
6 – folk;
Учитель малює на дошці основу для гри:
1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 |
Учні діляться на команди. Кожна з команд по черзі обирає цифру , а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають на нього, то вчитель замість цифри на дошці ставить їхній значок:х або 0. Перемагає команда,що має більшу кількість хрестиків або нуликів.
Questions:
Listening Comprehension 3. Розвиток навичок аудіювання з узагальненим розумінням прослуханого і виділенням необхідної інформації
T. Have you ever heard about the group the Beatles ? It was extremely popular in the sixtieth. What do you know about it?
(Учні роблять свої припущення та висловлюють їх).
For today I have prepared some information about the history of this band and their musical style.
Listen to the story, look at the screen and be ready to answer the questions. They are given on the cards. Read them for yourselves.
(https://www.youtube.com/watch?v=deAxRhRpOGs)
Choose the correct answer:
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Юнаківська загальноосвітня школа I-III ступенів
Сумської районної ради
Сумської області
Відкритий урок
з англійської мови у 8 класі
на тему:
«Музика у моєму житті»
(Music in my life)
Підготувала:
учитель німецької
і англійської мов
Петрачок Є. В.
Юнаківка 2018 рік
Тема: Музика
Unit: Music
Урок 41
Клас 8
Підтема: Музика у моєму житті (Music in my life)
Мета:
Практична: вдосконалювати вміння учнів використовувати англійську мову, як засіб спілкування в рамках теми: «Музика у моєму житті»; розширювати лексичний запас з даної теми;
Освітня: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма; навчати презентувати свою роботу.
Розвивальна: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам’ять; сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.
Виховна: виховувати любов до музики, гарний смак; сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація, відеозапис тексту «The Beatles», пісня, роздатковий матеріал з завданнями, робочий зошит.
Методи: інтерактивні (групова робота, «мікрофон»), ведення дискусії, діалогічні (ведення бесіди), випереджаючі завдання.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції, застосування знань, навичок і вмінь.
Очікувані результати:
правильно вживати лексичні одиниці з даної теми;
вирізняти потрібну інформацію при відеозаписі тексту з даної теми;
спілкуватися у межах обраної тематики та основі переглянутого відео;
чітко та обґрунтовано висловлювати свою думку.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО СПІЛКУВАННЯ
Greeting 1. Привітання
T.: Good morning, children! Stand up, please, and greet our guests!
Ps: Good morning , teacher!
T: I’m glad to see you! Sit down. Who’s absent today? What is the weather like today? How are you?
T: I think you are ready for the lesson and have a good mood.
Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Our lesson is devoted to music. Today we are going to speak about the role of music in your life, your favourite musical styles and tastes. We will read the text, watch and listen to the video about the famous and popular British group “The Beatles” you learn new interesting facts about it. So our today’s topic is “Music in my life”.
Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: Let’s divide in two teams. It was a competition of two teams: “Music fans” and “Music Stars”. Who will be ….
Look at the screen, please, and read the expressions of famous people
“Music is the universal language of mankind”.
Music is the medicine of the breaking heart”
“Where words fail, music speaks”
T: Do you agree with these wonderful quotations?
P1: Yes, I do, because we can’t imagine our life without music.
P2: I thing life without music would be boring!
P3: In my opinion, music helps us in difficult situations.
P4: Sometimes people speak different languages and don’t understand each other but we all understand the language of music because it’s universal and unites people of different countries
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Check on Homework 1. Перевірка домашнього завдання.
T: By the way let’s check your homework? What must you do at home?
P1: At home we must write a composition on the topic: “Music In My Life”.
T: Now choose one representative from your group/team, who will present it to everybody your ideas and tastes of music world. And then you will make a mind map and tell us: “Why people listen to the music”
Vocabulary Revision 2. Повторення й активізація ЛО теми.
(Учні по черзі називають стилі музики і заповнюють на дошці Word Maps)
rock and roll, musician, punk, pop, accordion, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, cello, heavy metal, songwriter, jazz, flute, drums, classical, singer, pop star, folk, guitarist, violin, rock, producer |
||
Instrument |
Person |
Types of music
|
What music do you like? Why? What types of music do you hate and why?
T: Well done! And now fill in the table using the words from the box
Music that… |
is called … music |
• is modern and popular among young people • is a type of pop music with a very strong beat • has strong rhythm and was originally played by African Americans • is traditional in a particular country • is serious and traditional in style |
|
Т: Good of you! Look at the pictures and define the type of music. What singers are associated with this type of music?
Key:
1 – gospel (проповідувати Євангеліє);
2 – reggae;
3 – rock-and roll;
4 – jazz;
5 – rock;
6 – folk;
7 – country.
Учитель малює на дошці основу для гри:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Учні діляться на команди. Кожна з команд по черзі обирає цифру , а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають на нього, то вчитель замість цифри на дошці ставить їхній значок:х або 0. Перемагає команда,що має більшу кількість хрестиків або нуликів.
Questions:
Listening Comprehension 3. Розвиток навичок аудіювання з узагальненим розумінням прослуханого і виділенням необхідної інформації
T. Have you ever heard about the group the Beatles ? It was extremely popular in the sixtieth. What do you know about it?
(Учні роблять свої припущення та висловлюють їх).
For today I have prepared some information about the history of this band and their musical style.
Listen to the story, look at the screen and be ready to answer the questions. They are given on the cards. Read them for yourselves.
(https://www.youtube.com/watch?v=deAxRhRpOGs)
Choose the correct answer:
11. Which Beatle died a violent death in 1980?
a) Ringo Starr;
b) John Lennon.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання
T: Your home task is ex.2 a,b p. 143
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку
T: Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? I hope you did. You were very active and hardworking and get following marks: ………….
Let our lesson be over in unusual way. Let wonderful music sound for you! (There sounds the melody ”What a wonderful world”. May there be this music in your hearts! THANK YOU FOR THE LESSON!
1