Відкритий урок на тему: " Води суходолу,основні річкові системи материка Північної Америки"

Про матеріал
Сформувати знання учнів про основні річкові системи материка Північна Америка, розташування річок та їх живлення. Поглибити й розширити знання про річки та їх притоки. Вдосконалювати практичні вміння та навички, складати комплексну характеристику річки, визначити до яких басейнів вони відносяться. Удосконалювати вміння працювати с картами атласу, контурною картою. Висвітити екологічні проблеми забруднення поверхневих вод.Формувати вміння порівнювати,робити висновки. Бережно ставитись до водних ресурсів. Розвивати: Пізнавальний інтерес, географічне мислення, пам'ять та навички співпраці. Формувати вміння порівнювати, робити висновки. Виховувати: Активну життєву позицію. Інтерес до предмета, бережне ставлення до природи, захоплюватись її красою і досконалістю. Виховувати дружбу, взаємоповагу.
Перегляд файлу

Тема:                  Основні річкові системи материка Північної                       Америки.

 

Мета:            Сформувати знання учнів про основні річкові системи материка

Північна Америка, розташування річок та їх живлення. Поглибити й розширити знання про річки та їх притоки. Вдосконалювати практичні вміння та навички, складати комплексну характеристику річки, визначити до яких басейнів вони відносяться. Удосконалювати вміння працювати с картами атласу, контурною картою. Висвітити екологічні проблеми забруднення поверхневих вод.

 

Розвивати:         Пізнавальний інтерес, географічне мислення, пам'ять та навички

                     співпраці. Формувати вміння  порівнювати, робити висновки.

 

Виховувати:       Активну життєву позицію. Інтерес до предмета, бережне ставлення до

природи, захоплюватись її красою і досконалістю. Бережно ставитись        до водних ресурсів. Виховувати дружбу, взаємоповагу.

 

Обладнання:     Карта півкуль Північної Америки, атласи, схеми, таблиці,

 роздатковий матеріал,контурні карти, слайди для презентації, диск із записом музики.

 

Методи:              Словесний, ігровий, пошуковий

 

Тип уроку:          Засвоєння нового матеріалу.

 

       Форма уроку:    Урок – подорож – гра.                                  

 

                 

 

 

http://www.calend.ru/img/content/i0/210.gif

 

                                                               ХІД УРОКУ

 

  1. Організаційний момент

        Привітання з учнями, гостями

        - Доброго ранку діти!

- Сьогодні на нашому уроці присутні гості, тож давайте з ними   привітаймося.

 

ВЧИТЕЛЬ:           Мені діти усміхніться веселіше подивіться.

                             Я хочу, щоб на уроці ми обрали веселий настрій і працювали з

                             ним на протязі цілого уроку.

      

  • File:Smiley.svgОтже настрій у вас бадьорий, веселий, то значить і працювати будемо швидко, чітко і завзято.
  • Гарний настрій, володіння собою
  • Допоможуть Вам бути активними на уроці
  • Будьте уважні і доброзичливі
  • Впевнені та задоволені відповідями
  • Не бійтеся помилитися,
  • Робіть самостійно висновки
  • Бажаю вам успіхів!
  • Я зичу вам умінь наснаги,
  • Знання хапайте на льоту!

 

Подивіться на ці зображення

 

       

 

 

                    Яке зображення на малюнках зайве?

 

                                                                                       

 

 

 

                  Давайте підберемо ключове слово.

                  Ключове слово це - вода.

http://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//www.blagobor.by/sites/default/files/water.jpg&mb=imgdb_preview_447

Жива вода дає життя                      

Всьому живому в світі

Якщо живе жива вода

Тоді земля у квіті!

 

 

Вода є основою всього життя на землі.

За своє життя людина споживає 50-  60 т. води.    Людський мозок складається з  90 % води.  Тіло людини складається з 70 % води.

Вода – це безліч малих та великих річок. Це озера глибокі і не дуже.

Де тільки вода не використовується:для зрошення на полях, для судноплавства, для виробництва електроенергії. 

 

 Епіграф

Вода, - ти не просто необхідна  для життя, ти і є саме життя.

Ти – найбільше багатство у світі.

                  

                    Антуан де Сент – Екзюпері

    

  1. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Інтелектуальна розминка».

1.Що вивчає гідросфера?

2.Що таке Світовий Океан та води суходолу?

3.На що поділяються води суходолу?

4.Що відносимо до поверхневих вод та підземних?

5. Що таке річка?

6. що таке озеро?

7. Річковий басейн – це…

8. Річкова система – це…

9.що  таке  болото?

10.Що таке канали?

11.Що таке повінь?

12. Що таке русло та меандри?

                                                                                                                                                                                                    

Гра  «світлофор»», «так чи ні»

  1. Водопад – це падіння води з високого  виступу
  2. Ваді – це повноводні русла річок.
  3. Гирло – це місце куди впадає річка.
  4. Межень – це найвищий рівень води.
  5. Витік – місце де річка бере початок.
  6. Притоки – менші за розміром річки, що впадають в головну річку.

 

Загадка: Якою  дорогою,півроку  ходять,півроку  їздять?

          (Річкою)

 

  1. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності.

        Повідомлення теми,  мети уроку.

Як ви вже здогадалися

тема нашого уроку «Річкові системи материка Північної Америки»

 

Мета нашого  уроку:

  • вивчити основні річки материка та їх притоки;
  • скласти комплексну характеристику річки;
  • визначити річкові басейни;
  • навитися працювати з контурною картою;
  • навчитися дбайливо ставитися до водних ресурсів.

 

У нас  сьогодні незвичайний   урок - подорож.

 

На  уроці  ми відправимося  в  уявну  подорож по  материку. Станемо географами-мандрівниками,зійдемо на  високі  гори,скелясті  шпилі,глибокими ущелинами  річки поведуть нас у царство гір, і ми побачимо, як струмочки води,ледь зародившись, поступово ростимуть.

Крок за  кроком  ми простежимо  життя  річки від  витоку до  місця,де закінчує  свій  біг,розчинившись у полоні морських  чи океанічних  вод.

 

                      

                                     

 

 

 

 

 

 

 

  • найбільший острів у світі Гренландія
  • найбільше скупчення «Великих озер»
  • найбільша річкова система материка
  • найбільш високо розвинуті країни США та Канада
  • найдовша в світі «Мамонтова печера» - 560 км.
  • Найбільше гейзерів на материку
  • Найбільший і перший створений у світі Еллоустонський національний парк

-Материк  північна  Америка займає  3 місце за водною  системою-після Євразії та Африки.

-за  допомогою  карти  з’ясуємо,річки  Північної  Америки  впадають  в  один  океан  чи  декілька?Які? (3)

 

ІСНУЄ  АФОРИЗМ:

 «Річки-діти  рельєфу, клімату?»  Поясніть.

 

Щоб існувати, жити,треба живитися-такий закон природи. Річки також  підкоряються  цьому  закону

 

  1. Робота  з підручником с 186.

а) виписати живлення річок

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про   Америку  ви  чули?

А  в  Америці  бували?

Та  невже  ви  так  ніколи

І  не  їздили   туди?

  ось,трапилась  нагода

Побувати  там  всім  нам.

Добре  річки  дослідити,

Повідомлення  зробити.

 

Щоб  про  те,де  побували,

Всі  присутні  також  знали.

 

  1. Вивчення  нового  матеріалу

Презентація   Екскурсія  по  материку

 

1-й  екскурсовод

Добрий  день! Вас  вітають  екскурсоводи. Ми  ознайомимо  вас  з  річковою  системою цього  материка.

 

 

Загадка: В  імені   цієї  річки  є  три  ноти.

                                                            (р.Мі-ссі-сі-пі)

 

 

Річка  Міссісіпі  королева  всіх  річок. В  перекладі  з  індіанської  мови звуть її

(ВЕЛИКА  РІКА)

Її  басейн охоплює  шосту  частину  континенту. Його  площа  3268тис.км.

Бере  початок  від  озера Екл   на  півночі  США. Має  снігове,дощове  живлення.

На  карті  нагадує  дерево. Стовбур-це  р. Міссісіпі, а  гілки-це притоки  Міссурі  та

Огайо. Впадає  в  Мексиканську  затоку.

Для  річки  є характерні  катастрофічні  паводки,що  є  наслідком  зливових дощів і  танення  снігу. Через  це  вздовж  річки  побудовані  дамби.

 

 

Притоки Міссурі та  Огайо.

 

Р.Міссурі-  індіанською мовою  означає мулиста  та  брудна.

Протікає  низовиною,несе  багато мулу.

Довжина -4740км.

Площа  басейну -1370тис.км.

Витік  річки-у  Скелястих  горах.

 

 

Р.Огайо - найповноводніша  притока  Міссісіпі.

Огайо  впадає в  Міссісіпі  і  об'єм  води  збільшується  більш ,як  у  два  рази.

Р.Місісіпі  зі  своїми  притоками  відноситься  до  басейну  Атлантичного  океану.

 

 

3-й  екскурсовод

 

р.Маккензі - названа  в  честь шотландця  Олександра  Маккензі,який  річкою пройшов  на човнах.

Початок  бере  від  берегів  Великого  Невільничого  озера.

Довжина-4250км.

Площа  басейну-1804тис.км.

Живлення-снігове.Узимку  на  тривалий час   замерзає.

Річка  відноситься до  бассейну  Північно-Льодовитого  океану

 

 

 

4-й екскурсовод

 

р. Колорадо - в  перекладі  з  іспанської  означає (червона  ріка). Її  назвали  так  за колір  води,що несе значну  кількість червоної  глини.

Має  льодовикове  живлення. Річка Колорадо ,прорізуючи однойменне  плато,утворила  один  з найглибших каньйонів  у світі.

У 1919 році  створено  національний  парк  Гранд-Каньйон, який  надзвичайно  приваблює  туристів.

 

5-й екскурсовод

 

Р.Колумбія – цю річку відкрив   американський мореплавець Роберт Грей на судні «Колумбія». Названа вона в честь корабля. Живлення річки снігове, дощове. Вона є рекордсменом за кількістю опадів. За добу їх випадає 3960 мм.

 

Р. Юкон – протікає в Канаді та США.

Довжина – 3700 км.

Площа басейну – 855 тис. км.

Р. Юкон та р. Колумбія входять до басейну Тихого океану.

 

Презентація «Ніагарський водоспад»

 

«Ніагарський водоспад» розташований на межі між Канадою та США.

Починається з річки Ніагара, яка поділяється на два рукава, правий та лівий. Сама р. Ніагара бере початок від озера Ері та впадає в озеро Онтаріо. В перекладі з індіанської мови водопад означає «гуркотлива вода». Потік води зривається вниз на 50 метрів. Шум води розноситься на відстань від 20 – 25 км. Водяний пил води підноситься на висоту до 100 метрів. Ширина водопаду – 1200 метрів. Кожного року відвідують унікальні місця Ніагарського водоспаду 15 млн. туристів.

 

Які  екологічні  проблеми  пов'язані  з  річками?

Виступ  екологів

 

 

У Північній  Америці  надзвичайно  гостро  стоїть  проблема  виснаження і забруднення  водних  ресурсів. Вода  забруднюється  в  морях, річках,від  фабрик,заводів,атомних і теплових  станцій,відвалів  порід, щороку  у  водоймах  гине  від  10 до 17  млн. риби.

 

Річка Міссісіпі - потребує допомоги. Через велику кількість шлюзів, дамб, гребель, що збудовані  на  ній. У  річці  щороку  зникає  вода і  дельта  річки. На  річці  бувають  катастрофічні  паводки.

  

 

Річки  великі  і  малі  потрібні  людям  на  землі.

Бо  завжди  їм  допомагають і  годують і напувають.

Дешевий  транспорт,енергія  безцінна ,вода  для  зрошення.

Ще  багато  про  значення  можна  сказати,

Але  людям  слід  пам'ятати!

Що  настав  час  річки  захищати.

Бо  вони  міліють, висихають і зовсім  інколи  зникають.

Тому їх слід  охороняти. Джерела  розчищати, річки не забруднювати,а  цінувати.

 

 

 

Ми  продовжуємо  нашу  мандрівку, а  щоб  вона  була цікавою,розділимося на дві експедиційні  групи. Нашими  перешкодами  будуть  завдання,які  ми успішно повинні  пройти.

 

Дайте  назву своїм групам і виберіть капітанів.

 

1.Зупинка «Картографічна» ЧИ  знаєш  ти  карту?

Позначити річки на карті

 

Група «Магеллани»                                                            Група «Колумби»

 Р. Макензі , Р.Юкон      Р.Колумбія, Р.Колорадо                                                                                                          

      

2.Зупинка географічна лабораторія.

Визначити басейн річок.

 

Група «Магеллани»                                                            Група «Колумби»

Річки басейну Атлантичного океану                            річки басейну Тихого і

            Північно – льодовитого океану

 

 

 

  3.Зупинка  Відпочиваюча

 

Вже  стомились,тож хвилинку  відведем для  відпочинку!

Кожна  річка,утворює  неповторні  краєвиди,

Тече  й  розвивається  за  своїми  законами.

                                  ФІЗХВИЛИНКА    (ПІД  МЕЛОДІЮ)

 

 

Прокинулась  річка,

Потерла  оченята,

Потяглася  до  сонечка.

Зустрілася  з  правою  притокою,

Зустрілася  з  лівою   притокою,

Оперизалася  місточком.

Пустила  хвильку,

Потекла  між  берегів.

Захиталися  верби,

Затріпотіли  листочками,

Річка  далі  потекла,

А ми,сідаємо  тихенько за парти

І  працюємо  далі.

 

4. Зупинка Дослідницька

Дати  характеристику  річки.

МАГЕЛАНИ- Міссісіпі

КОЛУМБИ-   Маккензі

 

План  характеристики  річки                             

1.Назва

2.Довжина

3.Витік

4.Гирло

5.Притоки

6.Живлення

7.Басейн річки

8.Господарське значення.

 

5.Закріплення  нових  знань та  вмінь  учнів.

     Зупинка  Мозковий  штурм.

Завдання  на комп’ютері

1.Більша частина річок  належить  до басейну …….

а)Тихого океану   б)Атлантичного  океану       в)Північно-Льодовитого  океану

 

2.Річку  Міссісіпі  перекладають, як,…….

    а) жовта  ріка     б) ріка,що  гремить              в)велика   ріка

 

3.Водопад,що  з'єднує  о.Ері  та  о. Онтаріо

     а)Ніагарський        б) Анхель            в)Вікторія

 

4.Найбільша  річка,що  впадає  в Берінгове  море

     а)Маккензі                б)Юкон              в)Колорадо

 

5.Великий  Каньйон  утворила  річка

      а)Колорадо               б)Маккензі        в)Міссісіпі

 

 

6.Зупинка «Загадкова».

Відгадай за описом

Краплинка води заблукала і її треба відправити за її призначенням.

 

Група «Магеллани»                                                            Група «Колумби»

Ця річка названа на честь корабля   Ця річка починається з одного

р.(Колумбія)                                                             озера та впадає в інше

                 р.(Ніагара)

 

 

 

7.Підсумок  уроку

 

- Яку  подорож ми  з  вами  здійснили?

- З  якими  річками  ми  познайомилися?

- Що  цікавого  дізналися?

- Що  навчилися  робити?

- Що  вам  сподобалось?

- Що  викликало  трудності?

 

 

8.Домашнє  завдання

 

-Магеланам - скласти  екологічний проект про одну з річок Північної Америки.

-Колумбам - скласти  ребуси  та  кросворди  про  річки   материка.   9.Самооцінка  учнів  та  самооцінка  уроку.

10.Відео-кліп водоспадів на  музику «Водограй»              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Географія 7 клас (Гілецький Й.Р., Чобан Р.Д., Сеньків М.І.)
Додано
6 листопада 2022
Переглядів
620
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку