Відкритий урок з географії
8 клас
ТЕМА: “Узагальнення та систематизація знань по темі “Ландшафти України”
Мета: актуалізувати,закріпити й поглибити знання про формування природних ландшафтів,природні країни, природні зони; закріпити вміння обґрунтовувати чинники формування та взаємодію компонентів природи у ландшафтах; працювати з картографічним матеріалом, висловлювати своє судження про природно-ресурс-ний потенціал природних комплексів; характеризувати наслідки впливу господарської діяльності людини.
Очікувані результати:
Знаннєвий компонент: учні називають чинники формування природних комплексів; наводять конкретні приклади особливості взаємодії компонентів природи у ландшафті
Діяльнісний компонент: читають і аналізують карту ландшафтів та природних зон; характеризують природні зони
Оцінно– ціннісний компонент: оцінюють природно-ресурсний потенціал природних ландшафтів; усвідомлюють наслідки впливу господарської діяльності людини на природні особливості ландшафтів
Обладнання : підручник , фізична карта України, атласи, комп»ютер, м/д проектор, кейси на кожну групу та рекомендації, презентація , зошити з практичних робіт .
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі «Ландшафти України»
Форма проведення : кейс-урок
Шляхи реалізації змістовних наскрізних ліній:
Спілкування державною мовою. Уміння: усно й письмово тлумачити географічні поняття,факти,явища
Основні компетентності у природничих науках і технологіях. Уміння : пояснювати явища в живій природі, використовуючи наукове мислення; визначати проблеми довкілля як потенційного джерела здоров’я ,добробуту та безпеки людини. Ставлення :усвідомлювати відповідальність за ощадне використання природних ресурсів, екологічний стан у місцевій громаді, в Україні .
Уміння вчитися впродовж життя. Уміння: організовувати й оцінювати свою навчально-пізнавальну діяльність.
Ініціативність і підприємливість. Уміння: керувати групою (надихати , переконувати, залучати до діяльності, зокрема природоохоронної).
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
За вікном уже весна. Сонечко з кожним днем зігріває нас все більше. Але сьогодні нас найкраще зігріють наші посмішки. Посміхніться один одному, щоб налаштуватися на доброзичливий лад і побажайте один одному успіхів у роботі.
Діти, до нас на урок завітали вельмишановні гості .
В народі кажуть : «Добрий гість – дому радість». Привітайтеся з нашими гостями і подаруйте їм свої ніжні посмішки.
Девіз нашого уроку :
« Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися , а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати.»
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
Діти, сьогодні підсумковий урок по вивченій темі «Ландшафти України». Вивчаючи цю тему, ми ознайомились із природними компонентами різноманітних ландшафтів. Щоб актуалізувати ваші знання з цієї теми і згадати що ви запам’ятали на попередніх уроках пропоную зробити «Географічну розминку» та зіграти в гру «Світлофор». Повторюємо тему «Природні зони України» . У кожного з вас є конверт з сигнальними картками трьох кольорів: червоного, зеленого і жовтого кольору. Відповідати ви будете усно. Правила прості : кожному кольору відповідає природна зона в такому порядку : зелений – мішані та широколистяні ліси; червоний – лісостеп і жовтий – степ. Звичайно, ми будемо себе оцінювати, для цього кожний має лист само оцінювання, в якому кожний учень буде заносити відповідні бали за кожну відповідь: вірна відповідь – 1 бал( значок +), неповна відповідь – півбала (значок +)
ЛИСТ САМООЦІНЮВАННЯ
Географічна розминка |
|
Українська мова (словник, вікіпедія) |
|
Географія |
|
Метеорологія |
|
Математика |
|
Картографія |
|
Біологія |
|
Ґрунтознавство |
|
Гра «Світлофор»
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Урок будемо проводити у формі кейс-уроку. Що це означає: на протязі уроку ви будете аналізувати різні завдання та ситуації. Працювати будемо у ІІІ групах. Для цього кожна група має кейс із завданнями. Аналіз кожного завдання буде проводитися у області тієї науки , до якої воно відноситься. А щоб краще мотивувати до виконання завдань та загострити вашу увагу , пропоную вам «Літературну хвилинку».
Краса землі моєї проникливо цвіте.
В тихесеньких лілеях мереживо святе.
У вишині зріє промінь марцевої жаги,
Викохуючи гомін медової доби.
Пшениця янтаріє, прийшла її пора
Жарини сонця гріють , як маму дітвора.
Ось соняшник схиляє, голівоньку палку.
Замріяно злітає лебедик на ставку.
Верба вплітає стрічку у коси чепурні.
Синіє вітру річка лазурні літа дні.
Автор вірша Ната Гончаренко вклала всю любов до своєї Батьківщини, до краси її природи. Дійсно природа нашої землі різноманітна і не повто-рна. А наскільки ви її знаєте, ми зараз і визначимо.
ІУ. ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ НАЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
Українська мова
І група – за допомогою словника в підручнику дайте визначення поняття «ландшафт»
ІІ група – зверніться до вікіпедії , як вона трактує це поняття.
ІІІ група – дайте визначення поняття «природний комплекс»
Географія
І група - визначте кордони лісостепової зони та покажіть на карті
ІІ група – визначте кордони зони мішаних лісів та покажіть на карті
ІІІ група – визначте кордони степової зони та покажіть на карті
Метеорологія
І група - кількість опадів 600-700мм на рік, коефіцієнт зволоження >1
Визначте якій природній зоні відповідають дані параметри. Поясніть чому ця зона з надмірним зволоженням.
ІІ група – кількість опадів 500-600мм на рік, випаровуваність 500-600мм.
Визначте якій природній зоні відповідають дані параметри та розрахуйте коефіцієнт зволоження.
ІІІ група - кількість 330-350мм на рік, випаровуваність 650-700мм.
Визначте якій підзоні степової природної зони відповідають дані параметри і розрахуйте коефіцієнт зволоження.
(Рекомендація : користуйтеся пр..р.№5 ст.25)
Математика
І група - розрахувати площу зони мішаних лісів, якщо вона становить 28% від загальної площі України ( 603,7 тис.км²) (169036 км²)
ІІ група – розрахуйте площу лісостепової зони, якщо вона становить 35% від загальної площі України (603,7тис.км²) (211295км²)
ІІІ група – розрахуйте площу степової зони, якщо вона становить 40% від загальної площі України (603,7 тис.км²) (241480км²)
Картографія
І група – визначити картографічний об’єкт під номером 2 .
ІІ група – визначити географічний об’єкт під номером 3.
ІІІ група - визначити географічний об’єкт під номером 4.
Біологія
Гра «Вгадай, хто я»
А тепер згадаємо флору і фауну нашого Чорного моря.
Правила : Називається 5 характеристик представника флори і фауни , але особливість така : чим більше характеристик називаємо, тим менше балів отримуємо.
Ґрунтознавство
І група - Назвіть види ґрунтів, які поширені в зоні мішаних лісів, коротко охарактеризуйте їх.
ІІ група – В лісостеповій зоні поширені чорноземи типові та сірі лісові ґрунти. Складіть порівняльну характеристику їх.
ІІІ група – Ґрунти степової зони сформувалися в умовах дефіциту вологи. Назвіть їх види і дайте коротку характеристику.
У. Рефлексія. Подорож в «Український дивосвіт»
На кінець нашого уроку я хочу познайомити вас з унікальними пам’ятками природи нашої неньки України:
УІ. Підсумок уроку
Підрахування результатів за листками само оцінювання. Виставлення оцінок.